Kredi Portal

Banka Kara Listesindeki Biri Kredi veya Kredi Kartı Alabilir mi?

Bankaların çalışma alanlarını genişletmesi ile kredi kartı kullanıcı sayısı da her geçen gün artmaktadır. Hem kredi hem de kredi kartı için bankaların kapısını çalabilmekteyiz. Ancak her bankanın ve finans sektörünün belli başlı kuralları elbette bulunuyor. En çok merak edilen konulardan biri de banka kara listesinden kişi kredi alabilir mi hususunda oluyor. Peki bu kara liste denilen şey aslında nedir?

Kara Liste Nedir? Nasıl Kara Listeye Girilir?
Her bankanın müşterisinin bağlı olduğu ve genel merkez olarak isimlendirilebilen Kredi Kayıt Bürosu var. Bu büroda hangi bankada kaydınız olduğu önemli olmadan bilgileriniz ve kredi notlarınız tutulmaktadır. Kara listeye girmek hemen olabilecek bir şey olmasa da kredi çektikten sonra taksitleri birkaç ay ödememeniz listeye adınızı yazdırmaya yeterli bir sebep olabilir. Bunun yanı sıra gecikmiş olan kredi kartı borçlarınızı da 90 gün içinde ödemez iseniz hem kara liste mağduru hem de sicil takip yapılan kişiler arasında olabilirsiniz. Sicil olumsuz bir kere bile etkilense önünüzdeki 5 yıl içinde ne kredi alabilir ne de kredi kartı çıkarabilirsiniz. 5 yıl sonra sicil temizlenir ve kredi kartı başvurularına kabul edilebilirsiniz. Tabi ki sicile işlendikten sonra 5 yıl geçmesini beklemeden önce tüm borcu kapatmak da şartların başında gelmektedir.

Her Banka Aynı Politikaya Mı Sahip?
Kara listeye kredi çıkar mı sorusuna yanıt vermeden önce bazı kriterlere bakmamız gerektiğini hatırlayalım. Her bankanın çalışma politikası olmadığı için kriterler de değişkenlik gösterebilmektedir. Buna ek olarak kredi veya kredi kartı vermek bankanın kendine ait kararı olacaktır. Ancak sicili bozuk olan birine neredeyse tüm bankalar kart ve kredi vermekten uzak kalmaktadır. Kriterlere bakalım:
• Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında risk durumunuz,
• Başvuru yapacak olan kişinin gelir durumu,
• Çalışılan yer,
• Eğitim durumu,
• İkamet edilen il ve ilçe,
• Medeni hal ve çocukların olup olmadığı,
• Daha önce bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme planları,
• Ödeme periyotlarına gösterilen özen,
• Kefil olma durumunun olup olmadığı gibi durumlar tek tek incelenmektedir.

İpotekli Kredi Nedir?
Kara listedeki kişi kredi kartı alabilir mi? Bankalar son zamanlarda kredi sicili bozuk olan kişilere yardım edebilmek adına yeni bir sistem başlatmıştır. Elbette her banka için geçerli olan bir durum değil. Üzerinde bulunan evini ya da arabasını ipotekli olarak gösteren kişilere ipotekli kredi adı altında kredi yardımı yapılabilmektedir. Bankalardan bu ev ya da araba karşılığında kredi kartı çıkarabilmek mümkün olabilmektedir. Fakat yine de bu kesinliği olan bir seçenek değildir. Krediler için kara listede bulunan kişilerin yine reddedilmesi olası bir seçenektir. İpotekli seçenekler de her banka tarafından her müşteriye verilen bir seçenek değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.