Kredi Portal

Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır? Bankadan IBAN Sorgulama

Para transferleri sırasında kullanılan IBAN, her hesaba özel olarak benzersiz bir şekilde verilmektedir. Dolayısıyla EFT veya havale işlemi yaparken öncelikle alıcının IBAN numarasını bilmeniz gerekir. Bankalar müşterilerine kolaylık olması açısından kendi internet sitelerinde IBAN sorgulama ve çözümleme sayfalarına yer vermektedir.

Bu yazımızın devamında bankadan IBAN sorgulama nasıl yapılır, bankadan IBAN numarası nasıl alınır gibi soruların cevabını ve IBAN sorgulama ve çözümleme yapabileceğiniz internet adreslerini bulabileceksiniz.

IBAN bankaların mevduat hesapları için vermiş olduğu 26 haneye sahip özel ve benzersiz bir koddur. Vadeli, vadesiz ve diğer mevduat hesaplarının her birinde ayrı bir IBAN numarası bulunmaktadır. Bu kodun ne olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ***IBAN nedir yazımızda vermiştik.

IBAN numarasının basamakları içerisinde aynı zamanda bir banka kodu da yer almaktadır. Yani IBAN numarasına bakıldığı zaman hangi bankaya ait olduğunu hemen bulabilirsiniz. Ayrıntısı hakkında ibandan banka bulma yazımızda bulabileceksiniz.

 

Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır?

Kendinize ait bir banka hesabının IBAN numarasını rahatlıkla alabilirsiniz. Bunun için tüm bankaların mevcut olan çağrı merkezini arayıp, mevcut olan mevduat hesabınızın IBAN numarasını müşteri temsilcisine sorabilirsiniz. Hesap açarken veya para yatırdıktan sonra işlettiğiniz hesap cüzdanı üzerinde IBAN numarası bulunmaktadır.

Kullanıyorsanız internet bankacılığı ve mobil uygulamaya şifrenizle girerek, bankada bulunan tüm mevduat ürünlerinize ait IBAN numaralarına rahatlıkla erişebilirsiniz. Banka ATM lerini kullanarak IBAN numarasına ulaşmanız mümkündür.

Elinizde sadece hesap numarası bulunuyorsa bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama ekranından hemen hesaba ait numarayı alabilirsiniz. Tüm bankaların IBAN sorgulama yapabileceğiniz sayfa adreslerini yazının devamında bulabileceksiniz.

Başkasına ait bir banka hesabının IBAN numarasını ancak alıcı olan kişiden öğrenmeniz mümkün. Eğer hesabın bulunduğu banka, şubesi ve hesap no sunu biliyorsanız, bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama alanını kullanıp IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

Bankadan IBAN Sorgulama ve Çözümleme Adresleri

Ülkemizde hemen hemen her bankanın internet sitesinde IBAN sorgulama ve çözümleme sayfaları bulunmaktadır. Banka siteleri haricinde bu işi gerçekleştiren başka internet siteleri de bulunur. Fakat güncel bilgilere erişebilmek için bankaların resmi internet sitelerini kullanabilirsiniz.

IBAN sorgulama: Elinizde sadece banka, şube ve hesap numarası bilgisi bulunduğu durumda IBAN numarasını öğrenebileceğiniz hizmettir.

IBAN çözümleme: Başka bir deyişle doğrulama, elinizde bulunan ve bankasını bildiğiniz IBAN numarasının, hangi şubeye ait olduğunu ve hesap numarasını bulabileceğiniz hizmettir.

Bu bilgileri verdikten sonra aşağıda alfabetik sırada vereceğimiz bankaların listesinden IBAN sorgulama linklerine ulaşabilirsiniz.

Adabank adabank.com.tr
Akbank akbank.com
Alternatifbank alternatifbank.com.tr
Anadolubank anadolubank.com.tr
Arap Türk Bankası atbank.com.tr
Birleşik Fon Bankası fonbank.com.tr
Burgan Bank burgan.com.tr
Citibank citibank.com.tr
Denizbank denizbank.com
Deutsche Bank db.com
Fibabanka fibabanka.com.tr
Halk Bankası halkbank.com.tr
HSBC Bank hsbc.com.tr
ING Bank ingbank.com.tr
Odea Bank odeabank.com.tr
QNB Finansbank qnbfinansbank.com
Şekerbank sekerbank.com.tr
TC Ziraat Bankası ziraatbank.com.tr
Turkish Bank turkishbank.com
Türk Ekonomi Bankası teb.com.tr
Türkiye Garanti Bankası garanti.com.tr
Türkiye İş Bankası isbank.com.tr
Vakıflar Bankası vakifbank.com.tr
Yapı ve Kredi Bankası yapikredi.com.tr
Yorumlar
  1. Kerem dedi ki:

    Yapı Kredi bankasının sitesinde iban sorgulama aracını bulamadım. Yardımcı olurmusunuz.