Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı; ihtiyaç, konut, taşıt kredisi gibi ürünlere yapılan başvurunun ardından, bankaların ilk değerlendirme sonucudur. Kredi ön onayı bir nevi ön değerlendirmedir. Genellikle SMS, telefon ve internet yoluyla kredi başvurularında karşımıza çıkmaktadır. Kredi ön onay sonucunda başvuru sahibine olumlu veya olumsuz cevap verilmektedir.

Günümüzde her alanda olduğu gibi bankacılık işlemlerinde de gelişmeler sürekli olarak devam etmektedir. Teknolojinin sürekli gelişmesi, banka kredi başvuru kanallarını da etkilemiş durumda. Kredi başvuruları artık sadece şubeden değil bulunulan yerlerden yapılabilmekte ve sonucu anında öğrenilebilmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onay, kişilerin şube harici telefon, SMS ve internet gibi online kredi başvurusu yapmaları halinde, kredi notu, finansal geçmişleri gibi bir takım durumlarının gözden geçirilerek kredi başvurusunun değerlendirilmesidir.

Bu değerlendirme sonucunda kredi başvurusu olumlu veya olumsuz olarak başvuru sahibine bildirilir. Ön onayın olumlu olması durumunda ikinci adım olarak başvuru sahibi gerekli belgelere birlikte banka şubesine gitmesi gerekmektedir.

Kredi Notu, Kredi Ön Onayı İçin Ne Kadar Önemlidir?

Kredi başvurusunun yapılması ile birlikte hemen bir değerlendirme başlar. Bankalar genellikle ilk olarak başvuru sahibinin kredi notuna bakar. Kredi notu kişilerin finansal geçmişlerini baz alarak oluşturulmaktadır.

Tüketicinin kredi notu, bankanın belirlemiş olduğu seviyenin altında ise genellikle kredi talebi reddedilir. Başvuru sahibine olumsuz yanıt verilerek bilgilendirilir.

Kredi başvurusu yapan tüketici kara listede yer alıyorsa yani son 5 yıl içerisinde bir yasal takibi bulunuyorsa, talep etmiş olduğu kredi banka tarafından olumsuz sonuçlanacaktır.

Banka için kredi notu yeterli seviyede ise kredi başvurusunun ön onay aldığı bilgisi tüketiciye iletilir.  Ön değerlendirmesi olumlu sonuçlanan kredi başvurusu genellikle banka şubesinde devam eder.

Bazı bankalar kendi müşterilerinin başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, istenilen kredi miktarını şubeye gitmeye gerek kalmadan banka hesaplarına yatırabilmektedir.

Ön Onay Alan Kredi Kesin Çıkar mı?

Kredi başvurusunun ön onay alması sonucunda her zaman kredi alınamayabilir. Online kredi başvurusu iki aşamalı bir süreç olarak değerlendirilebilir. İlk aşama verilen bilgiler doğrultusunda başvurunun ön onay almasıdır.

Sonraki aşamada ise ön onay alan tüketici bankanın istemiş olduğu evrakları en yakın şubeye iletir. Banka genel müdürlüğünün değerlendirilmesi sonucunda istenilen kredi için nihai sonuç ortaya çıkar.

İstenilen kredinin çıkmamasının nedenleri arasında kişinin kredi notunun düşük olması, başvuru sırasında beyan edilen gelirin resmi olarak ispatlanmaması bulunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Ön Onay Nedir?

Diğer kredi ürünlerine göre ihtiyaç kredilerinde tüketicilerin almak istedikleri kredi miktarı daha düşüktür. Bu nedenle işlemlerin ilerleyişi daha hızlı olmaktadır.  Başvuru sırasında beyan edilen gelir resmi evraklarla teyit edilirse ve bankanın isteyebileceği diğer evraklar tüketici tarafından iletilirse onay süreci hızlanacaktır.

İhtiyaç kredisi başvurusunda talep edilen miktar, kredi notu ve gelire oranla yüksek olması durumunda bankalar bazen daha düşük bir kredi tutarını sunabilmektedir.

Ayrıca başvuru sahibinin maaşının yattığı bankaya öncelikle başvuru yapması daha avantajlı olabilir. Bankalar maaş müşterilerinden gelir belgesi istemeyebilirler. Bu durumda başvurulan kredi daha hızlı kullanılabilir.

Taşıt ve Konut Kredisinde Ön Onay

Taşıt ve konut kredilerinde değerlendirme süreci daha yavaş olmaktadır. Bunun temel nedeni sadece başvuru sahibi değil alınacak olan taşıt veya konutun da gerekli özellikleri taşımasının araştırılmasıdır.

Banka tarafından atanan bir eksper, alınmak istenen taşıt veya konutun değerlendirmesi için görevlendirilir. Çıkarılan raporda taşıt veya konut üzerinde kredi almaya engel bir durum mevcut ise onaylanmayacaktır.

Eft İptali Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Yanlış yapılan para transferinden sonra EFT iptali mümkün. Fakat bunun için bir takım şartların sağlanması gerekiyor. EFT iptal etme için en kısa yol, para transferinin yapıldığı bankayla hemen görüşmeniz olacaktır. Peki nasıl EFT iptal edilir?

Bankalarda yoğun olarak kullanılan işlemlerden biriside para transferidir. Bilindiği en sık kullanılan para transferi çeşitleri havale ve EFT’dir. Havale, aynı bankadaki farklı hesaplar arasında para gönderimi iken EFT(Elektronik Fon Transferi), farklı bankalarda bulunan hesaplar arasındaki para transferine denmektedir.

Havale işlemi, bankanın kendi bünyesinde bulunan hesaplar arasında yapıldığı için hata payı çok azdır. Diğer transfer yöntemlerine göre oldukça hızlı gerçekleşir. Bu nedenle çoğu banka havale işleminden ücret bile almamaktadır.

EFT işlemi ise farklı bankalar arasında olmasından nedeniyle paranın karşı hesaba geçmesi biraz daha uzun sürebilmektedir. Artık her hesaba benzersiz bir IBAN numarası verilmesiyle birlikte EFT’de yapılabilecek hata payı azaltılmıştır.

 Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Karşı hesaba para göndermek için verilecek olan EFT talimatı, banka şubesinden mesai saatleri içerisinde yapılabilirken, internet şubesinden haftanın her günü ve saatinde verilebiliyor. Buna karşılık Yapılan bir EFT ile paranın karşı hesaba geçmesi ancak mesai saatleri içerisinde olabiliyor.

Dolayısıyla EFT iptali, para transferinin gerçekleşip gerçekleşmemesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT İptali

EFT, hafta içi banka çalışma saatleri dışında veya hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri yani mesai saatleri dışında yapıldıysa, bankada talimat olarak kalır ve sonraki ilk mesai saati günü sabah karşı hesaba gönderilir. Hafta içi cuma günü EFT işlemi yapıldığı saate göre alıcıya ulaşma zamanı değişiklik göstermektedir.

Mesai saatleri dışında verilen bir EFT talimatı, para transferinin gerçekleşmemesi nedeniyle bankanın müşteri hizmetlerini arayarak hemen iptal edilebilmektedir. Ayrıca çoğu bankanın internet bankacılığında bulunan EFT talimatlarının göründüğü ekrandan hemen iptali sağlanabilmektedir.

Mesai Saatleri İçerisinde Yapılan EFT İptali

EFT talimatının banka çalışma saatleri içerisinde hatalı bir şekilde yapıldığı fark edildiği an vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Para transferi henüz gerçekleşmediyse müşteri hizmetleri hemen EFT iptalini gerçekleştirebilecektir.

Transferi Gerçekleşen EFT İptali Olur mu?

Yapılan EFT talimatı tamamlanmış ise banka tarafından iptali uğraştırıcı bir hal alıyor. Çünkü artık transfer gerçekleşmiş, para bankadan çıkarak diğer hesaba aktarılmış durumda kalıyor. Böyle bir durumda bankanızı arayarak yapılması gerekenler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Gönderilen Kişi Para İadesini Kabul Etmiyorsa Ne Yapmalı?

Yanlış yapılan bir EFT sonucunda para karşı tarafın hesabına gittiyse, paranın iadesi konusu o kişinin insiyatifine kalmaktadır. Eğer paranın gönderildiği kişi uzlaşarak iade işlemini gerçekleştirmemekte direniyorsa hukuki yollara başvurulabilir.

Böyle bir durumda yapılacak olan karşı tarafa sebepsiz zenginleştirme davası açmak olacaktır. Yüksek bir ihtimalle de sunulan deliller neticesinde haklı bulunacağınızdan dolayı para iadesi gerçekleşecek ve tüm mahkeme masrafları da karşı kişi tarafından karşılanacaktır. Hukuki bir durumda bir avukatla ve banka ile görüşmeniz izlenecek yollar hakkında fikir almanızı sağlayacaktır.

Kısaca EFT Sisteminin İlerleyişi Nasıldır?

EFT, iki banka arasında TCMB Ödeme Sistemleri aracılığıyla yapılan bir para transferi şeklidir. Verilen bir talimatla başlar ve karşı bankanın kabul etmesi neticesinde para hesaba geçmesi ile biter.

Bankadan EFT talimatını verdiğinizde alıcının adını, banka adını, şubesini ve hesap numarasını istemektedir. Yada sadece alıcı adı ve IBAN numarasını vererek EFT talimatı gerçekleştirebilirsiniz.

EFT yaptığınızda bankanız alıcıya parayı gönderme işlemini başlatacaktır. BankanızTCMB Ödeme Sistemleri üzerinde bir ödeme talimatı oluşturur. Alıcı olan banka tarafından talimat görülerek kabul edildiği taktirde para transferi gerçekleşmiş olur.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Banka Hesabından Parası Nasıl Alınır?

Ölen kişinin arsa, ev gibi taşınmazları olabileceği gibi bir veya birden fazla bankada TL, döviz, altın gibi vadeli ve vadesiz mevduat hesapları veya yatırım hesaplarının da bulunabildiği genellikle rastlanan durumlardandır. Böyle bir durumda ölen kişinin bankadaki parası kime kalır? Vefat eden kişinin banka hesabından para çekme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Kişi vefat ettikten sonra kalan nakit para ve mal varlıkları mirasta hakkı bulunan mirasçılarına kalmaktadır. Üzerine olan araba, ev, arsa gibi taşınmazların yanında kalan nakit para yasal olarak belirlenen mirasçıları arasında belirli oranlarda paylaştırılmaktadır

Vefat eden kişinin bankalarda mevduat hesaplarında TL veya döviz cinsinden para bulunuyorsa bu durumda izlenmesi gereken bir yol bulunmaktadır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle ölüm tutanağı ile birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne 10 gün içerisinde gidilip, ölen kişinin nüfustan düşürülmesi gerekmektedir. Bu şekilde şahısın nüfus müdürlüğünde de ölmüş olduğu belirlenir.

Vefat eden kişinin mirası ile ilgili işlem yapabilmek için yakınlarının mirasçı olduğunu yasal olarak kanıtlamaları gerekir. Bunun için kişinin yakınları tarafından mirasçılık belgesi olarak ta adlandırılan veraset ilamı almaları gerekmektedir.

Bu belge olmadan miras ile ilgili hiçbir işlem yapılamaz. Belge Noter veya Sulh Hukuk Mahkemesi yoluyla olmak üzere iki şekilde çıkarılabilmektedir. Noter yoluyla belge çıkarımı daha kolay ve kısa zaman aldığından genellikle mahkeme yolu tercih edilmemektedir.

Çıkarılan veraset ilamında mirasçılar ile ilgili bilgiler bulunduğu gibi hisseleri hakkında bilgilerde belirtilmektedir.

Özel durumlar haricinde vefatın gerçekleşmesinden itibaren 4 ay içerisinde mirasçıların vergi dairesine gitmeleri gerekmektedir. Bunun için son olarak oturmuş olduğu ikamet adresinin bağlı bulunduğu vergi dairesine ölüm belgesi ile gidilmeli ve Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekir.

Ölen Kişinin Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vefat eden kişinin banka hesabına, ancak kişi yaşarken kendisinin noter kanalıyla hesaba erişime hak verdiği kişi veya kişiler tarafından erişilebilir. Aksi durumda mirasçı akrabalarının öncelikle yapması gereken yukarıda belirttiğimiz yasal işlemler bulunmaktadır.

Banka hesabı sorgulama kişisel bir veri olduğundan şu an için internetten veya online öğrenmenin bir yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle standart olarak ölen kişinin bankalarda parasının olup olmadığını öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır.

Bankalara dilekçe vererek sorgulatmak veya Bankalar Birliği’ne hangi bankada parası olduğunu bir dilekçe ile sormak.

Bankalar Birliği’nden cevap geç gelebileceği için ilki diğerine göre daha hızlı sürmektedir. Bir kişinin birden fazla banka ile çalışabileceğini düşünüldüğünde yapılması gereken öncelikle daha önce hesabının bulunduğu bilinen bankalardan başlamak olacaktır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden kişinin banka hesabından para çekme için kesintili ve kesintisiz olmak üzere iki şekilde alınabilmektedir. Kesintisiz olarak parayı alabilmek için aşağıda bulunan şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar;

Vergi dairesine giderek Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi ödemesinin gerçekleşmesi gerekir.

Bu beyannameye bankada bulunan TL, döviz, altın ve yatırım mevduat hesaplarındaki rakamlar dahil edilmelidir. Her bir varis kendine düşen miktarı ödemelidir.

Vefat eden kişinin geçmişe dönük olarak ödenmemiş borçları varsa bunlar temizlenmelidir. Daha ayrıntılı bilgi için ölen kişinin borcu ne olur yazısına bakabilirsiniz.

Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra mirasçılara bir tasdikname verilir. Mirasçılar daire tarafından verilen bu borcu yoktur yazısı ve veraset ilamıyla birlikte vefat eden kişinin bankadaki parasını çekebilirler.

Mirasçılar belirttiğimiz işlemleri yapmazlarsa yani bankaya tasdikname götürmediği durumda, banka tarafından ölen kişinin hesabında bulunan paradan kesinti yapacaktır. Kalan para mirasçıların hisse oranına göre paylaştırılacaktır. Banka tarafından yapılan bu kesinti yine banka tarafından en geç bir hafta içerisinde vergi dairesine bildirilmektedir.

Ölen Kişinin Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Vefat eden bir kişinin banka hesapları mirasçıları tarafından kolay bir şekilde kapatılabilmektedir. Kapatma işlemi için veraset ilamı gerekmektedir. Mirasçı bu belge ile birlikte hesabın bulunduğu bankaya giderek vadesiz hesap ve buna bağlı vadeli mevduat hesaplarının hepsini kapatabileceği gibi kişi adına olan banka kartı ve kredi kartlarını da iptal edebilir.

Ölen Kişinin Bankada Bulunan Parası Alınmazsa Ne Olur?

Bilindiği üzere bankalar bünyesinde bulunan ve 10 yıl boyunca işlem görmeyen hesapları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) na bildirmekle yükümlüdürler. Bu hesaplar TMSF tarafından zaman aşımı nedeniyle her yıl belirlenen bir güne kadar ilan edilirler. Bu tarihten sonra mirasçılar tarafından alınmayan banka hesabındaki paralar TMSF’ye devredilir.

Banka IBAN Kodları Nedir? IBAN Banka Ve Şube Bulma

Ülkemizde IBAN numarası, bilindiği üzere 26 handen oluşmaktadır. Banka IBAN kodları, bu hanelerin içerisinde bulunur. Bir IBAN numarasında bakıldığında hesabın hangi bankaya ait olduğu hemen anlaşılabilmektedir.

IBAN numarası belirli bir kodlama ile oluşmaktadır. Ülkemizde ilk 2 hane ülke kodu olan TR kullanılmakta ve diğer haneler içerisinde banka kodu, şube kodu, hesap numarası gibi alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar hakkında daha fazla bilgiye ***IBAN açılımı nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu, hatta bankanın hangi şubesi için oluşturulduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.  IBAN banka bulma ve IBAN şube bulma işlemini ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. Eğer elinizde numara yoksa iban numarası nasıl alınır yazısından faydalanabilirsiniz.

banka iban kodları, iban banka şube bulma

IBAN Numarasından Banka Bulma

Ülkemizde IBAN numarasını oluşturan haneler, önceden belirlenen bir kural çerçevesinde bankalar tarafından oluşturulur. IBAN numarasının ilk iki hanesi TR yani ülke kodudur. Bundan sonra gelen 2 hane kontol basamağı olarak kullanılmaktadır. İşte Banka IBAN kodları ise kontrol basamağından sonra gelen 5 basamaklı numaradır. Bu basamağa bakarak IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğu bulunabilmektedir.

Banka IBAN Kodları Listesi

Aşağıda vermiş olduğumuz listede tüm banka IBAN kodları yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse IBAN numarası: TR12 0006 4123 1234 1234 1234 12 olsun. IBAN numarasının ülke kodundan sonra gelen üçüncü basamağından itibaren 5 basamak banka kodunu gösterir. Bu IBAN numarasında 00064 rakamlarıdır ve bunun karşılığı aşağıda bulunan listemizde İş Bankası olarak gösterilmektedir. Şimdi ibandan banka bulma için gerekli kodlara göz atalım.

 • TC Merkez Bankası : 00001
 • İller Bankası : 00004
 • Ziraat Bankası : 00010
 • Halkbank : 00012
 • Sınai Kalkınma Bankası : 00014
 • Vakıflar Bankası : 00015
 • Eximbank : 00016
 • Kalkınma Bankası : 00017
 • Birleşik Fon Bankası : 00029
 • Türk Ekonomi Bankası : 00032
 • Akbank : 00046
 • Şekerbank : 00059
 • Garanti Bankası : 00062
 • İş Bankası : 00064
 • Yapı ve Kredi Bankası : 00067
 • Arap Türk Bankası : 00091
 • Citibank : 00092
 • Bank Mellat : 00094
 • Turkish Bank : 00096
 • JPMorgan Chase Bank : 00098
 • ING Bank : 00099
 • Adabank : 00100
 • Fibabanka : 00103
 • Turkland Bank : 00108
 • ICBC Turkey Bank : 00109
 • Finansbank : 00111
 • Deutsche Bank : 00115
 • Pasha Yatırım Bankası : 00116
 • Standard Chartered Yatırım Bankası : 00121
 • Societe Generale : 00122
 • HSBC : 00123
 • Alternatif Bank : 00124
 • Burgan Bank : 00125
 • Merrill Lynch Yatırım Bank : 00129
 • Takasbank : 00132
 • Denizbank : 00134
 • Anadolu Bank : 00135
 • Rabobank : 00137
 • Dilerbank : 00138
 • GSD Bank : 00139
 • Nurol Yatırım Bankası : 00141
 • Bankpozitif Kredi ve Kalkınma Bankası : 00142
 • Aktif Yatırım Bankası : 00143
 • Odea Bank : 00146
 • Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey : 00147
 • Intesa Sanpaolo S.p.A : 00148
 • Albaraka Türk Katılım Bankası : 00203
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası : 00205
 • Türkiye Finans Katılım Bankası : 00206
 • Ziraat Katılım Bankası : 00209
 • Vakıf Katılım Bankası : 00210
 • Merkezi Kayıt Kuruluşu : 00806

IBAN Numarasından Şube Bulma

Bir çok banka şube kodunu da IBAN numarası içerisinde bulundurmaktadır. Bunun için IBAN içerisinde bulunan hesap numarası alanının başını kullanmaktadırlar. Hesap numarası, bir IBAN numarası içerisinde ülke kodu olan TR den sonra gelen dokuzuncu basamaktan itibaren başlamaktadır ve 16 handen oluşmaktadır.

Bankalar bu alanda hem şube numarasını hem de mevduata ait olan hesap numarasını bulundururlar. Bankaların genellikle şube kodları 4 basamaktan oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse;

TR37 0004 6012 3488 8001 2345 67 numarasının Akbank tarafından verildiğini yukarıdaki banka IBAN kodları listesinden anlıyoruz. Dokuzuncu haneden itibaren 4 basamak yani bu numaradaki 1234 bankanın şube kodunu gösterir.

Bir IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu öğrendikten sonra, bankanın resmi internet sitesinden şube ve hesap numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Banka iban sorgulama yazısında tüm bankaların sorgulama sayfaları listesine ulaşabilirsiniz

Virman Nedir? Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Bankacılık terimleri arasında yer alan virman, Fransızca virement kelimesinden dilimize girmiştir. Tıpkı EFT ve havale gibi para transfer yöntemlerindendir.  Fakat virman yapma, bir kişinin aynı banka şubesinde bulunan hesapları arasında gerçekleşmektedir.  Şimdi virman ne demek olduğu hakkında daha ayrıntılı inceleme yapalım.

Virman Nedir?

Virman işlemi, bankanın aynı şubesinde bulunan aynı kişiye ait farklı hesaplar arasında yapılan para transferidir. Yani yapılacak olan para gönderiminin virman olabilmesi için, öncelikle hesapların bir bankanın aynı şubesinde olması gerekir. Bu hesaplar tek bir kişiye ait olmalıdır. Gönderici ve alıcı aynı olmalıdır.

Virmanın diğer para aktarım yöntemleri olan havale ve EFT ile farkları vardır. EFT işleminde para transferi başka bankalar arasında gerçekleşirken, havale işleminde aynı bankada bulunan hesaplar arasında işlem yapılır. Virmanda ise aynı bankanın aynı şubesinde ve tek bir hesap sahibinin farklı hesapları arasında gerçekleşir.

Farklı hesap sahiplerinin aynı bankada veya farklı bankalarda bulunan  mevduat hesapları arasında virman ile para transferi gerçekleştirilmez.

Yine bir bankanın farklı şubelerinde hesabı bulunan aynı kişinin, bu hesapları arasında virman yoluyla para transferi yapılmaz.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, yapılacak aktarma işleminin virman olabilmesi için, öncelikle gönderici ve alıcı hesabı aynı kişiye ait olması gerekir. Bu hesaplar aynı banka şubesinde bulunmalıdır. Örneğin bir kişinin aynı şubede bir vadesiz TL birde yatırım hesabı olduğunu farz edelim. Bu kişi vadeli hesabından bir miktar parayı yatırım hesabına gönderiyor. İşte bu yaptığı işlem virmandır.

Virman Nasıl Yapılır? Saatleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka şubesinden mesai saatleri içerisinde talimat vererek virman yapılabileceği gibi internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM kanallarını da kullanarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubelerinden yapılacak olan virman işlemi, şube çalışma saatleri içerisinde olması gerekir.

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM üzerinden virman işlemi ise haftanın her günü istenilen saatte gerçekleştirilebilir. Genel olarak virman işlemi için havale ve EFT transferlerinde olduğu gibi bir ücret alınmaz.

Virman yapılırken dikkat edilecek bir nokta doğru hesabı seçmek ve doğru miktarı girmektir. Gönderici ve alıcı hesap sahibi aynı kişi olacağından her ne kadar hatalı işlem olmasa da, telafisi kolay olsada sonuçta bir para transferi söz konusudur. Hatalı işlem sonucunda geri dönüş daha kolaydır.

Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır? Bankadan IBAN Sorgulama

Para transferleri sırasında kullanılan IBAN, her hesaba özel olarak benzersiz bir şekilde verilmektedir. Dolayısıyla EFT veya havale işlemi yaparken öncelikle alıcının IBAN numarasını bilmeniz gerekir. Bankalar müşterilerine kolaylık olması açısından kendi internet sitelerinde IBAN sorgulama ve çözümleme sayfalarına yer vermektedir.

Bu yazımızın devamında bankadan IBAN sorgulama nasıl yapılır, bankadan IBAN numarası nasıl alınır gibi soruların cevabını ve IBAN sorgulama ve çözümleme yapabileceğiniz internet adreslerini bulabileceksiniz.

IBAN bankaların mevduat hesapları için vermiş olduğu 26 haneye sahip özel ve benzersiz bir koddur. Vadeli, vadesiz ve diğer mevduat hesaplarının her birinde ayrı bir IBAN numarası bulunmaktadır. Bu kodun ne olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ***IBAN nedir yazımızda vermiştik.

IBAN numarasının basamakları içerisinde aynı zamanda bir banka kodu da yer almaktadır. Yani IBAN numarasına bakıldığı zaman hangi bankaya ait olduğunu hemen bulabilirsiniz. Ayrıntısı hakkında ibandan banka bulma yazımızda bulabileceksiniz.

bankadan iban sorgulama çözümleme doğrulama

Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır?

Kendinize ait bir banka hesabının IBAN numarasını rahatlıkla alabilirsiniz. Bunun için tüm bankaların mevcut olan çağrı merkezini arayıp, mevcut olan mevduat hesabınızın IBAN numarasını müşteri temsilcisine sorabilirsiniz. Hesap açarken veya para yatırdıktan sonra işlettiğiniz hesap cüzdanı üzerinde IBAN numarası bulunmaktadır.

Kullanıyorsanız internet bankacılığı ve mobil uygulamaya şifrenizle girerek, bankada bulunan tüm mevduat ürünlerinize ait IBAN numaralarına rahatlıkla erişebilirsiniz. Banka ATM lerini kullanarak IBAN numarasına ulaşmanız mümkündür.

Elinizde sadece hesap numarası bulunuyorsa bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama ekranından hemen hesaba ait numarayı alabilirsiniz. Tüm bankaların IBAN sorgulama yapabileceğiniz sayfa adreslerini yazının devamında bulabileceksiniz.

Başkasına ait bir banka hesabının IBAN numarasını ancak alıcı olan kişiden öğrenmeniz mümkün. Eğer hesabın bulunduğu banka, şubesi ve hesap no sunu biliyorsanız, bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama alanını kullanıp IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

Bankadan IBAN Sorgulama ve Çözümleme Adresleri

Ülkemizde hemen hemen her bankanın internet sitesinde IBAN sorgulama ve çözümleme sayfaları bulunmaktadır. Banka siteleri haricinde bu işi gerçekleştiren başka internet siteleri de bulunur. Fakat güncel bilgilere erişebilmek için bankaların resmi internet sitelerini kullanabilirsiniz.

IBAN sorgulama: Elinizde sadece banka, şube ve hesap numarası bilgisi bulunduğu durumda IBAN numarasını öğrenebileceğiniz hizmettir.

IBAN çözümleme: Başka bir deyişle doğrulama, elinizde bulunan ve bankasını bildiğiniz IBAN numarasının, hangi şubeye ait olduğunu ve hesap numarasını bulabileceğiniz hizmettir.

Bu bilgileri verdikten sonra aşağıda alfabetik sırada vereceğimiz bankaların listesinden IBAN sorgulama linklerine ulaşabilirsiniz.

Adabank adabank.com.tr
Akbank akbank.com
Alternatifbank alternatifbank.com.tr
Anadolubank anadolubank.com.tr
Arap Türk Bankası atbank.com.tr
Birleşik Fon Bankası fonbank.com.tr
Burgan Bank burgan.com.tr
Citibank citibank.com.tr
Denizbank denizbank.com
Deutsche Bank db.com
Fibabanka fibabanka.com.tr
Halk Bankası halkbank.com.tr
HSBC Bank hsbc.com.tr
ING Bank ingbank.com.tr
Odea Bank odeabank.com.tr
QNB Finansbank qnbfinansbank.com
Şekerbank sekerbank.com.tr
TC Ziraat Bankası ziraatbank.com.tr
Turkish Bank turkishbank.com
Türk Ekonomi Bankası teb.com.tr
Türkiye Garanti Bankası garanti.com.tr
Türkiye İş Bankası isbank.com.tr
Vakıflar Bankası vakifbank.com.tr
Yapı ve Kredi Bankası yapikredi.com.tr

Ptt Kart Şifre Alma, Ptt Kart Şifresini Unuttum Nasıl Alabilirim?

Sürekli olarak müşterilerine en iyi hizmeti vermek için güncelleyen Ptt’nin bir başka hizmetide Ptt kart. Bu kart sayesinde hiçbir aidat ödemesi gerçekleştirmeden Pttmatiklerden ve diğer banka ATM’lerinde para çekebileceksiniz. Faturalarınızı yine bu kartla ödeyebilecek aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı tüm alışverişlerinizde kullanabileceksiniz.

Ptt geleneksel posta hizmetlerinin yanında e-ticaret, kargo, bankacılık alanında da hizmetlerine devam etmektedir. Bankacılık sektöründe de yer alan Ptt, yurtiçinde geniş şube ağı ile büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Ptt Kart Şifre Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bünyesinde posta çeki hesabı olan müşterilerine verdiği bir Ptt kart sahibi iseniz mutlaka şifreniz olması gerekiyor. Eğer ilk defa Ptt kart şifresi alacaksanız bunun için birkaç yöntem mevcut. Bunlar arasında telefonla Ptt çağrı merkezinden şifre alma, şubeye giderek görevliden şifre alma ve Pttmatikler aracılığıyla şifre alma işlemleri bulunuyor. Bunları teker teker inceleyelim.

ptt kart şifre alma, unutulan ptt kart şifresi değiştirme

Telefonla Ptt Kart Şifre Alma

Şubeden işlem yapmak istemiyorsanız Ptt müşteri hizmetlerini arayarak, temsilci aracılığıyla Ptt kart şifre alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 444 1 788 numaralı telefonu aramak olacaktır. Müşteri temsilcinizin kimlik doğrulama işleminden sonra rahatlıkla işleminizi gerçekleştireceksiniz. İşlem sonunda Ptt kart şifresi sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza gelecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sistemde kayıtlı olan cep telefonunuzun ve bilgilerininizin güncel olmasıdır. Eğer güncel bilgiler kayıtlı değil ise en yakın şubeye giderek tüm bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Şubeden Ptt Kart Şifre Alma

Ptt ülkemizde çok büyük bir şube sayısına sahip. Bu şubelerden birine kimlik ve cep telefonunuzla gittiğiniz taktirde Ptt kart şifre alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şubede bulunan gişe görevlisine isteğinizi bildirdikten sonra artık Ptt kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

PttMatik Kullanarak Ptt Kart Şifre Değiştirme

Mevcut Ptt kart şifrenizi şube ve Pttmatiklerden değiştirebilirsiniz. Kartınızı Pttmatiklere taktıktan sonra şifre işlemleri menüsüne girmeniz ve talimatları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Ptt Kart Şifresini Unuttum Nasıl Alabilirim?

Ptt kart sahibisiniz fakat şifrenizi unuttuysanız yapmanız gereken işlemler yine aynı. Yukarıda bahsettiğimiz Ptt şifre alma işlemlerinden birini yaparak unuttuğunuz şifreyi hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Ptt Kart Şifre Bloke Kaldırma

Ptt kartınızın şifresi fazla yanlış girmeden veya kaybetmeden dolayı bloke olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman cep telefonunuzla çağrı merkezini arayarak veya en yakın şubeye başvurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradığınız cep telefonunun sistemde kayıtlı numara olmasına dikkat etmelisiniz.

Ptt Müşteri Hizmetleri

Farklı sektörelerde hizmet veren Ptt, çağrı merkezi ile de müşterilerinin tüm sorun ve isteklerine cevap veriyor. Ptt müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 1 788 arayarak bir çok işleminizi şubeye gitmeden bulunduğunuz yerden halledebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

İlk defa işe başlayan ya da daha önce başka bir işte çalışıp hâlihazırda yeni bir işe başlayanlar, banka kredi başvurularında bir takım engellerle karşılaşmakta. Bu durumdakilerin merak ettiği bir çok soru söz konusu iken bu soruların başında kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusu gelmekte. Banka kredisine ihtiyaç duyan ve işe yeni başlayan hemen herkesin merakla yanıt aradığı kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunu bugün sizler için detaylıca ele alacağız.

İşe yeni başlayan kişinin kaç ay sigortalı olması gerektiği, işin özel sektör ya da kamu olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Zira bankalar, kamu personellerine kredi verirken özel sektör çalışanlarına verilen kredilere nazaran daha esnek davranmaktadırlar. Özel sektörde işe giriş ve çıkış sirkülasyonunun fazla olması, bankaların böylesi bir strateji edinmelerine neden olmaktadır. Özetle özel sektörde personelin işten çıkarılma olasılığı, kamuya göre çok daha fazla ve daha kolaydır. Durum böyle iken bankaların özel sektör çalışanlarının aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışmalarını şart koştuklarını söyleyebiliriz.

Kredi başvurusunun maaş alınan bankaya yapılması durumunda bu sürenin daha da azaldığı görülmektedir. Şöyle ki; işe yeni başladınız ve maaşınızı aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız kredinizin onaylanma olasılığı artmış olur.

Kamu personelleri, özel sektör çalışanlarına göre daha kolay kredi alabilmektedirler. İşe yeni başlayan kamu personelleri 1-2 aylık sürenin ardından hemen kredi başvurusunda bulunabilirler. İşin niteliğine göre ilk sigortanın yatmasının ardından kredi çekilmesi de mümkündür. Örneğin; yeni göreve başlayan bir doktor, ilk maaşı yattıktan sonra hemen kredi talebinde bulunabilir. Eğer kredi notu açısından bir sıkıntı bulunmuyorsa bu kişinin kredi başvurusu banka tarafından muhtemelen kabul görecektir.

Kredi notu, kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunun yanıtlanmasında önemli bir etkendir. Özel sektörde çalışan kişilerin iyi bir kredi notuna sahip olmaları durumunda kredi alım süreleri de kısalacaktır. Kredi notu yeterli olmayan bireyler ise uzun yıllar boyunca çalışsalar dahi kredi çekemezler. Özetle; yeni işe başlayan ve kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi çekme olasılığı, uzun yıllardır çalışan; fakat düşük kredi notuna sahip olan birinden daha fazladır.

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunu yukarıdaki bilgiler neticesinde şu şekilde özetlememiz mümkün;

 • Özel sektör çalışanları: 1 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra
 • Özel sektör çalışanları: 6 ay sigortalı çalıştıktan sonra (kredi başvurusu maaş alınan bankaya yapılırsa)
 • Kamu personelleri: İşin niteliğine göre değişmekle beraber 1 ay ile 3 ay arasında sigortalı çalıştıktan sonra kredi başvurusunda bulunabilirler.

Kredi notu ve sigorta süresiyle beraber kredi taleplerinde etken görünen bir diğer unsur da gelir düzeyidir. Bankalar, kredi taleplerinde gelir düzeyini mutlaka göz önünde bulundururlar. Bir kişinin tüm kredilere ödeyebileceği maksimum ödeme tutarı, maaşının %50-60’ını geçemez.

Cuma günü yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Cuma günü EFT işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin en çok merak ettikleri, Cuma günü EFT yapılıyor mu, ne zaman hesaba geçer, eft saatleri gibi sorular yer alıyor. Bu yazımızda Cuma günü EFT hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

EFT işleminin gerçekleşmesi için bankaların çalışma saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir. EFT gönderim saati banka çalışma saatleri dışında kalıyorsa, paranın alıcı hesaba geçmesi bir sonraki iş gününe kalacaktır.

Cuma Günü EFT Yapılıyor mu?

EFT talimatı verebilmek için belirli bir gün yoktur. Fakat işlemin gerçekleşmesi yani paranın alıcı hesabına geçebilmesi için EFT saatleri içerisinde bu talimatın verilmesi gerekmektedir. EFT talimatı, banka şubelerinden mesai saatleri içerisinde verilebileceği gibi internet bankacılığı, mobil uygulama ve telefon bankacılığı üzerinden de verilebilmektedir.

Cuma Günü Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma günü EFT saatleri içinde yapılan işlemler, yoğunluğa bağlı olarak  5 ve 10 dakika arasında gerçekleşir. Bazı zamanlar bu süre uzayabilmektedir. Ortalama yarım saat ile bir saat arasında gerçekleşebilmektedir.

Sonuç olarak eğer belirlenen süre zarfı içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemlerinin hesaba Cuma günü geçmesi mümkündür. Ancak bu süre zarfı içerisinde yapılamayan EFT işlemleri ya da işlemlerin kapanmasına yakın bir saatte yapılan EFT işleminin hesaba ulaşması bir sonraki iş gününe sarkacaktır.

Bu da pazartesi gününün işlemlere başlandığı süre zarfında gerçekleşecektir. 8.30 ya da 9.00 gibi pazartesi günü EFT işlemi gerçekleşerek hesaba ulaşacaktır.  Bununla birlikte de eğer pazartesi günü resmi bir tatil gününe denk geliyorsa EFT işlemi bu resmi tatilin bitiminden sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir.

Cuma Günü Yapılan EFT Cumartesi Hesaba Geçer mi?

Hafta sonu günleri bankalar arası para transferi gerçekleşmemektedir. Bu nedenle Cuma günü mesai saatleri dışında yapılan bir EFT gönderimi, Cumartesi veya Pazar günü hesaba geçmez. EFT işleminin alıcı hesaba ilk iş günü olan Pazartesi geçecektir.

Hafta sonu içerisinde yapılan EFT işlemleriyse iş günü olmadığından işleme kapalı olacaktır ve EFT işleminin gerçekleşmesi ilk iş gününe kalacaktır. Bu da pazartesi günüdür.  Ancak yine aynı şekilde eğer EFT işlemi hafta sonu yapıldıysa ve de ilk iş günü olan pazartesi günü resmi tatil olan bir güne denk geldiyse bu durumda EFT işleminin gerçekleşmesi resmi tatilin bitimindeki ilk iş günü olarak gerçekleşecektir.

EFT işlemlerinin acil durumlarda hafta sonları yapılmaması gerekmektedir. Bunun dışında yapılan EFT işlemlerinin de iptali söz konusu olabilmektedir. Bunun için bankaların internet bankacılık hizmetlerinden ve bankaların müşteri temsilcilerinden yararlanılabilir. Yaptığınız EFT iptali için bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Bunun dışında da yapılan EFT işleminizi de takip edebilirsiniz. Size verilecek olan EFT numarasıyla yapılan EFT işleminde paranızın ne durumda olduğunu görebilir ve takip edebilirsiniz.

Eğer acil bir para gönderimi söz konusu ise havale işlemini tercih edebilirsiniz. Hafta sonu havale gönderimi yapılabilmektedir. Havale işleminin gerçekleşebilmesi için hesapların aynı bankada bulunması gerekir. Eğer hesaplar farklı bankalarda ise alıcının bankasının ATM’sinden gönderim yapmayı tercih edebilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi (EFT) hakkında genel bilgi

EFT yani elektronik fon transferinin baş harflerinden kısaltılmış para transferi yöntemlerinden birinin adıdır. EFT yöntemiyle para transferi yapmak sıkça kullanılan para transferi yöntemlerinden biridir. Ancak EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için günün belirli saatlerinde ve haftanın da yalnız hafta içi günlerde yapılması gerekebilir. Aksi durumdaysa yapılan para transferi karşı tarafa aynı gün ulaşmayacaktır. EFT işleminin gerçekleşmesi Merkez Bankası ve çeşitli finansal kuruluşların belirlediği EFT saatleri içerisinde hesaba ulaşacaktır. Genel olarak EFT saatleri sabah 8.30 ya da 9.00 ile akşam saat 17.00 ya da 17.30 arasında yapılırsa karşı hesaba geçecektir.

Aynı gün içerisinde yapılan EFT işlemleri duruma bağlı olarak aynı gün karşı hesaba geçebilir. Eğer EFT işleminin yapıldığı gün bir iş günüyse ve resmi tatil değilse EFT işlemi gerçekleşir ve transfer karşı hesaba ulaşır. Bununla birlikte işlemin yapıldığı saatler de önemlidir. Bankaların çalışma saatleri içerisinde olmalıdır. Bunlara da bankaların internet sitelerine bakılarak ulaşılabilir. Ancak EFT işleminin yapıldığı gün iş günü değilse ya da resmi tatilse ya da saatleri bankaların çalışma saatleri dışındaysa EFT aynı gün hesaba geçmeyecektir. Bunun dışında gece yapılacak olan EFT işlemleri hemen hesaba geçemeyecektir. Geceleri yapılan EFT işlemleri ancak bir sonraki iş gününde çalışma saatleri arasında hesaba geçecektir.  EFT işlemleri bankaların gişelerinden yapılabileceği gibi, bankaların ATM’lerinden ya da bankaların çevrimiçi bankacılık hizmetlerinden de gerçekleştirilebilir. Ancak EFT işlemlerinin gerçekleştirilmesi için bankalar belli bir miktarda ücret kesintisi yapacaktır. Bu miktar kullandığınız bankaya göre farklılık gösterecektir.

Bankalar Hangi Masrafları Alabilir, Hangi Masrafları Alamaz?

Bankalar müşterileri için birçok açıdan avantaj sağlamak ile birlikte bir taraftan da onlardan aldığı çeşitli masraflar ile kazanç elde etmektedir. Çok farklı isimler adı altında masraflar kesiliyor. Dahası bankaların müşterilerinden kestiği masraflar çoğu zaman müşterilerin bilgisi dışında oluyor. Ekstrelere vs yansısa bile bu genelde gözden kaçan bir detay oluyor. Bankaların kestiği masraflar artık bir denetim altında alınabilecek. Buna getirilen kısıtlama ve kurallar neticesinde bazı masrafların kesilmesi kabul ediliyorken bazıları ise iptal edilmiştir. Bu durum neticesinde müşteriler en azından hangi masraflar kesiliyor ise bundan haberdar olma ve aksi durumlarda itiraz için hak elde etmiş olmuşlardır.

Banka müşterileri bankaların kestiği bu ücretlerin çok küçük ücretler olduğunu zannederler. Özellikle en çok bilinenler havale ücreti ya da işletim ücreti olmaktadır. Ancak durum aslında müşterilerin bildiğinden çok daha farklı. Bankalar toplamda 20 den daha fazla maddede müşterilerden masraf talep etmektedirler. Ancak bu duruma bir düzenleme getirildi ve artık kanunlar ile de belirlendi. Bu sayıya sabitlenen ve belirlenen bu masraf maddeleri net bir şekilde belirlendi.

Bankaların Alabileceği Masraflar
Kanun ile birlikte getirilen son düzenlemelerden sonra bankaların alabileceği masraflar arasında Ekspertiz Ücreti, Hesap İşletim Ücreti, Elektronik Fon Transfer Ücreti, EFT Ücreti, Swift ücreti, kart yenileme ücreti, kasa kiralama ücreti, fatura ödeme ücreti, bildirim ücreti, tahsis ücreti, rehin tesis ücreti, nakit çekme ücreti, havale ücreti, yıllık aidat, ek kart üyelik ücreti, nakit avans çekim ücreti, kampanyalı hizmet ücreti, arşiv ücreti, başka banka atmlerinden yapılan işlemlerin ücreti yer almaktadır. Eğer bankanız size haberli ya da habersiz şekilde bu saymış olduğumuz maddelerden bir borç yansıtmış ise iddia edebileceğiniz bir hak bulunmamaktadır.

Bankaların Alamayacağı Masraflar
Yukarıda bankaların resmi olarak müşterilerden talep edeceği masraflardan bahsettik. Şimdi ise edemeyeceği masrafları sıralayacağız. İstihbarat ücreti, ödeme planı değiştirme için alınacak olan ücret, aynı bankaya ait olan atm aracılığı ile yapılan para çekme ücreti, kredi işlem fiş ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi ücretler bankaların sizden talep edemeyeceği ücretler arasında yer almaktadır. Edilmesi durumunda bu konuda itiraz etme hakkına sahip olacaksınız. Bankalar kendi içerisinde yapmış oldukları yönetmelik değişikliği ve de hizmet bedellerindeki değişikliği müşterilerine bildirme gibi bir zorunluluğa sahiptirler. Bu değişikliğe gitmeden ve bildirim yapmadan önce de yeni tutarları talep etme gibi bir şansları yoktur. Bir diğer madde ise elbette ki kredi masrafları. Dosya masrafı olarak alınan bu ücretler şimdiye kadar tam bir sömürü mantığı ile çalışıyor idi. Ancak buna da bir düzenleme getirildi. Artık kredi tahsisi ücreti olarak alınmakta olan masraf miktarı binde 5 oranının üzerine çıkamayacaktır. Eğer 1 milyon tl kadar bir kredi söz konusu ise 5 bin tl den daha fazla masraf ödemek söz konusu olmayacaktır.

Bankalar her yıl piyasaların durumuna göre bu gibi ücretlerde de güncel fiyatlar belirlerler. Genel olarak bankalar bu fiyat belirleme işlemlerinde müşteri onayına başvurmuyorlar. Bu da borç ödeme esnasında anlam verilemeyen artışları beraberinde getiriyor. Ancak aslında bankaların bu noktada bilgilendirme yapması gerekmektedir. Bu bir zorunluluk olarak BDDK tarafından belirlenmiştir. Bu değişiklikler müşterilere mail, telefon ya da dilekçe ile bildirilebilir. Özellikle işlem uygulamasından 30 gün önce bildirilmesi gerekir. Eğer müşteri bu durumu kabul etmez ise 15 gün içerisinde reddetme ve almakta olduğu hizmetten cayma hakkına da sahiptir. Bu cayma durumu söz konusu olduğunda ise yine sistem müşteriyi korur. Böyle bir durumda banka müşteriden herhangi bir işletim ücreti kesemez. Böyle bir hakka sahip değil. İptal başvurusunu da işleme koymak ile yükümlüdür.

Bankaların hangi durumlarda masrafları almaya hak sahibi oldukları, hangi masrafları alamayacağını yukarıda belirttik. Toplamda 20 masrafı almaya hakları mevcut. Eğer siz bir banka müşterisi iseniz ekstrelerinizi ve ödemelerinizi düzenli kontrol etmelisiniz. Eğer almaya hakkı olmadığı halde alınan bir işlem ücreti var ise ya da size bilgilendirme yapılmadan güncellenen ve size yansıtılan bir ücret var ise hakkınızı arama şansına sahipsiniz.

Banka Kara Listesindeki Biri Kredi veya Kredi Kartı Alabilir mi?

Bankaların çalışma alanlarını genişletmesi ile kredi kartı kullanıcı sayısı da her geçen gün artmaktadır. Hem kredi hem de kredi kartı için bankaların kapısını çalabilmekteyiz. Ancak her bankanın ve finans sektörünün belli başlı kuralları elbette bulunuyor. En çok merak edilen konulardan biri de banka kara listesinden kişi kredi alabilir mi hususunda oluyor. Peki bu kara liste denilen şey aslında nedir?

Kara Liste Nedir? Nasıl Kara Listeye Girilir?
Her bankanın müşterisinin bağlı olduğu ve genel merkez olarak isimlendirilebilen Kredi Kayıt Bürosu var. Bu büroda hangi bankada kaydınız olduğu önemli olmadan bilgileriniz ve kredi notlarınız tutulmaktadır. Kara listeye girmek hemen olabilecek bir şey olmasa da kredi çektikten sonra taksitleri birkaç ay ödememeniz listeye adınızı yazdırmaya yeterli bir sebep olabilir. Bunun yanı sıra gecikmiş olan kredi kartı borçlarınızı da 90 gün içinde ödemez iseniz hem kara liste mağduru hem de sicil takip yapılan kişiler arasında olabilirsiniz. Sicil olumsuz bir kere bile etkilense önünüzdeki 5 yıl içinde ne kredi alabilir ne de kredi kartı çıkarabilirsiniz. 5 yıl sonra sicil temizlenir ve kredi kartı başvurularına kabul edilebilirsiniz. Tabi ki sicile işlendikten sonra 5 yıl geçmesini beklemeden önce tüm borcu kapatmak da şartların başında gelmektedir.

Her Banka Aynı Politikaya Mı Sahip?
Kara listeye kredi çıkar mı sorusuna yanıt vermeden önce bazı kriterlere bakmamız gerektiğini hatırlayalım. Her bankanın çalışma politikası olmadığı için kriterler de değişkenlik gösterebilmektedir. Buna ek olarak kredi veya kredi kartı vermek bankanın kendine ait kararı olacaktır. Ancak sicili bozuk olan birine neredeyse tüm bankalar kart ve kredi vermekten uzak kalmaktadır. Kriterlere bakalım:
• Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında risk durumunuz,
• Başvuru yapacak olan kişinin gelir durumu,
• Çalışılan yer,
• Eğitim durumu,
• İkamet edilen il ve ilçe,
• Medeni hal ve çocukların olup olmadığı,
• Daha önce bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme planları,
• Ödeme periyotlarına gösterilen özen,
• Kefil olma durumunun olup olmadığı gibi durumlar tek tek incelenmektedir.

İpotekli Kredi Nedir?
Kara listedeki kişi kredi kartı alabilir mi? Bankalar son zamanlarda kredi sicili bozuk olan kişilere yardım edebilmek adına yeni bir sistem başlatmıştır. Elbette her banka için geçerli olan bir durum değil. Üzerinde bulunan evini ya da arabasını ipotekli olarak gösteren kişilere ipotekli kredi adı altında kredi yardımı yapılabilmektedir. Bankalardan bu ev ya da araba karşılığında kredi kartı çıkarabilmek mümkün olabilmektedir. Fakat yine de bu kesinliği olan bir seçenek değildir. Krediler için kara listede bulunan kişilerin yine reddedilmesi olası bir seçenektir. İpotekli seçenekler de her banka tarafından her müşteriye verilen bir seçenek değildir.

Acil Para Lazım Nereden ve Hangi Kanallardan Bulabilirim?

Acil Para Lazım Nereden ve Hangi Kanallardan Bulabilirim? – Paranın ne zaman lazım olacağı belli olmuyor. Zira hayatta öyle şeyler insanın başına geliyor ki, bu durumda ne yapacağını da bilemiyor. Bir çok sorunu maddi kaynaklar ile yani para ile çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Ama bazı zaman yeterince paramız olamıyor. Acil nakit durumunda hangi yollara başvuru yapılması gerektiğini de tam olarak bilemeyebiliyoruz. Bizde bu yazıda; acil para lazım olduğunda nerelerden bulabilir ve hangi yolları deneyebilirsiniz? sorusunu cevaplandıracağız.

EK HESAP VEYA KREDİ KARTLARINDAN NAKİT AVANS

Eğer bir kaç günlük yada bir aylık 5 -10 bin lira kadar para lazımsa bu yolu tercih edebilirsiniz. Mesela kredi kartlarının nakit avans özelliği oluyor. Bununda limiti 2 -3 bin lira kadar oluyor. 3 tane kredi kartınız varsa aynı gün 10 bin liraya yakın para bulabilirsiniz. Aynı şekilde ek hesaplar oluyor. Açması da 2 dakikayı almıyor. Buraya sizin için 3 -4 bin lira kadar bir para tanımlanıyor. Nakit avans gibi bir şey. Yalnız bu her iki durumda da günlük faiz işletiliyor. Bu açıdan da sizlere tavsiyem olabildiğince az süre ile borç para alın. Bu sayede faiz az ödeyin. Ayrıca 1 ayı da geçirmeyin.

2. EL EŞYA SATIŞINI DEVREYE SOKUN

Bu özellikte düşük limitli para bulmak için düşünebileceğiniz bir husus. Evinizde fazladan tablet, akıllı telefon, led tv, vb. değerli olan ürünler var ise bunları letgo veya sahibinden.com gibi 2. el satış yerlerinde nakite çevirebilirsiniz. Ama burada hemen satış yapılmasını istiyorsanız, fiyatını biraz uygun yapmalısınız. Bu şekilde 3 -5 güne 10 bin liraya yakın para toplayabilirsiniz.

ARKADAŞLAR VE AKRABALAR

Dilerseniz arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı da yoklayabilirsiniz. Bu madde çok zor. Çünkü bu zamanda borç verecek akraba kalmadı desek yalan olmaz. Ama yinede şansınızı deneyin. Biraz ezilip büzüleceksiniz ama başkada çare yok. Varsa varlıklı ve nazızın geçtiği tanıdıklarınız, uzun vadeli 3 ay veya 6 ay vadeli borç para isteyebilirsiniz. Bu para faizsiz oluyor. İşin güzel yanı da burası zaten. Birde 6 ay para isteyen olmuyor. Bu en iyi maddelerden birisi. Lakin başta da dediğim gibi bulabilirseniz.

KREDİ ÇEKEBİLİRSİNİZ

Sizlere para lazım. Bankalarda kredi vermek için can atıyor. Bu yöntemde kimseye minnet etmezsiniz. Ama faiz ödersiniz. Aylık taksitlerle de borcunuzu ödersiniz. Ama bankalar her ne kadar kredi vermek için can atsa da, kredi notunuzun iyi olmasını, kredi sicilinizde problem olmamasını ve aylık düzenli bir gelirinizin olmasını isterler. Kimisi de bu şartları yerine getiremeyince elbetteki kredi alamazlar. Bizler yinede bu maddenin olduğunun da altını çizmiş olduk.

GAYRİMENKUL SATIŞI YAPABİLİRSİNİZ

Gayrimenkul satışı da yapabilirsiniz. Buna ev, arsa, dükkan gibi mallarınızı örnek olarak gösterebiliriz. Lakin hemen satış yapabilmek için bu menkulleri fiyatının altında satışa sunmalısınız. Örneğin 120 bin liralık bir evi 105 bin liraya hemen anında elinizden çıkarabilirsiniz. Birde bunun gibi araba satışını da düşünebilirsiniz. Arabanızın değeri 35 bin liradır. 30 bin liraya verdiniz mi, hemen aynı gün istediğiniz galericiye satarsınız.