Home / Krediler / Borç Kapatma Kredisi İle Kredi Transfer Fırsatı

Borç Kapatma Kredisi İle Kredi Transfer Fırsatı

Borç kapatma kredisi ile tüm borçlarınızı bir bankada birleştirebilir, geri ödemelerinizi uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşulları ile gerçekleştirebilirsiniz. Adını sıkça duyduğumuz borç kapatma kredisi diğer en çok kullanılan adıyla borç transferi kredisi ile birden fazla bankada bulunan daha önceden alınmış tüm finansman ürünlerini tek bir bankada toplayarak ödemek için alınmaktadır. Bu durum birçok avantajını da yanında getirmektedir.

Günümüzde kredi ve kredi kartlarının kullanımının artması ve nakit ihtiyacına olan talebinde artmasıyla birlikte kişiler çeşitli bankaların finansman ürünlerinden yararlanmaktadır. Zaman içerisinde kullanılan bu bankacılık ürünleri bazen kişileri zor duruma düşürebilmekte veyahut daha uygun oranlı avantajlı ürünlere yönlenmesini sağlayabilmektedir. Bu durumda bankaların ürünleri arasında yer alan borç kapama kredisi, kişilere tüm bu borçlarını tek bir yerde toplayarak düzenli ödeme imkanı sağlamaktadır.

borç transferi kredisi nedir, borç kapatma kredisi veren bankalar

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, diğer bir adıyla borç transferi kredisi, insanların geçmişte farklı bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı ürünlerine olan borçlarının tamamını kapatıp, tek bir banka üzerinden tüm borçlarını daha uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşullarıyla yapılandırmalarını sağlayan kredi çeşididir.

Burada karıştırılmaması gereken iki terim bulunmaktadır. Borç kapatma kredisi ile borç yapılandırma birbirinden farklı iki kredi çeşididir. Borç yapılandırma, kişilerin aynı bankada olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme güçlüğü çektiklerinde, banka ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlaması anlamına gelmektedir. Borç transferi ise kişilerin birden fazla bankadan almış oldukları kredi ürünlerini tek bir bankada toplayarak, tüm borçlarını ödemeye transfer edilen bankadan devam etmeleridir.

Borç transferi kredisi genellikle rahatlatıcı bir çözüm olarak görünmektedir. Gerek bankaların sunmuş olduğu daha uygun faiz oranları, gerekse dağınık olan ödeme günlerinin tek bir güne indirilmesi yararına bir durum olarak görünmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Borç kapatma kredisi başvurusu, bu krediyi veren bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak iki şekilde krediye başvuru yapılabilmektedir. Bunlar banka şubesinden başvuru ve SMS ile başvuru olarak sıralanabilir. Bunların haricinde bazı bankalar internet üzerinden de başvuru alabilmektedir.

Kredi alınmak istenen bankanın en yakın şubesinde bulunan bireysel müşteri temsilcisi ile görüşerek başvuru yapılabilmektedir. Banka müşteri danışmanı sizden bilgileri alarak bir takım evrakları isteyecektir. Bu aşağıda da belirttiğimiz belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Müşteri temsilcisi ile birlikte doldurulan form neticesinde başvurunuz onaya gönderilir.

Borç transferi veren bankaların SMS hizmetinden yararlanarak borç kapatma kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Cep telefonundan göndereceğiniz mesaj ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ön onayın olumlu neticelenmesi sonucunda banka şubesine giderek kesin başvuru gerçekleştirilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Bankadan bankaya istenilen belgeler değişebilse de genel olarak borç kapatma kredisi veren bankalar başvuru sırasında aşağıda bulunan evrakları müşterilerinden istemektedir.

 • T.C. numarasının bulunduğu kimlik belgesi
 • Gelir belgesi ve diğer gelir kalemlerinin belgeleri. (maaş bordrosu, kira gibi)
 • Güncel adres bilgisi. Adres Kayıt Sisteminde güncel adres bulunmuyorsa adına düzenlenmiş son 3 aya ait faturalardan biri.

Kredi Notunun Borç Transferindeki Önemi Nedir?

Kredi notu tüm bankacılık ürünlerinde olduğu gibi borç kapatma kredisinde de önemli faktörlerden birisidir. Kişilerin daha önceki ödemelerinin, finansal işlemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kredi notu hemen hemen tüm kredilerde etkin bir rol oynamaktadır. Fakat borç kapatma kredisi alan tüketiciler zaten var olan kredi borçlarını ödemekte zorluk çektikleri için başvurduklarından dolayı başvurmaktadır. Bu nedenle bankalar bu konuda biraz daha esnek davranabilmektedirler.

Borç Transfer Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Daha önceden kredi veya kredi kartı ürünlerini kullanıp, artık ödeme noktasında zorluk çekenler için, tüm borçların bir yerde toplanması ve uygun faiz oranları ile kredilenmesi kişilere bir avantaj sağlamaktadır.

Dağınık ödemeye sahip borçların, tek bir güne ayarlanarak ödenmesi avantaj sağlayacaktır.

Ödeme zorluğu çekilen finansmanların, daha esnek bir planla uzatılması ve miktarın düşürülmesi durumunda daha kolay bir ödeme sağlanabilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok banka borç kapatma kredisi vermektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Ülkemizde bir çok şubesi bulunan Şekerbank borç kredisi vermektedir.
 • Borç kredisi veren bankalar arasında Garanti Bankası da bulunmaktadır.
 • Qnb Finansbank geniş ağıyla borç kredisi vermektedir.
 • ING Bank kredi ürünleri arasında borç kredisini bulunduruyor.
 • Geniş bir şube ağına sahip Akbank borç kredisi veren bankalar arasındadır.

5 comments

 1. Bu gün şekerbanka borç kapatma kredisi için başvuruda bulundum. Onaylanırsa çok rahatlayacam.

 2. Merhaba, 3 bankada ufak kredilerim bulunuyor. Birisi 10.000 TL, diğeri 6000 TL ve bir tanede 15.000 TL. Fakat bunların kalan ana para toplamı şu anda 20.000 TL kadar kaldı. Bu kredilerin hepsini tek bankada toplayıp 6 ay ertelemeli tek bir borç kapatma kredisi alabilirmiyim.

 3. 2 bankada toplam 54000 borcum var. Bunları kapatıp tek bir bankadan ödemek istiyorum. Benim için hangi banka avantajlı. Yardımcı olabilirmisiniz.

 4. Borç kapatma kredisi almak istiyorum. Akbankta 12000, Ziraat Bankasında 9500 ve Yapı Kredi Bankasında 11500 olmak üzere toplamda 33000 TL kalan kredi borcum bulunmakta. Acaba bunların hepsini tek bir bankada ödesem daha avantajlımı olurum. Uygun faiz oranları ile borç kapatma kredisi alabilirmiyim.

 5. Benim ev için almış olduğum kredim var. Krediyi özel bir bankadan almıştım. Şimdi devlet bankalarının faiz oranları daha düşük. Devlet bankasından 80TL alıp borcumu kapatmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir