Kredi Portal

Cuma günü yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Cuma günü EFT işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin en çok merak ettikleri, Cuma günü EFT yapılıyor mu, ne zaman hesaba geçer, eft saatleri gibi sorular yer alıyor. Bu yazımızda Cuma günü EFT hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

EFT işleminin gerçekleşmesi için bankaların çalışma saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir. EFT gönderim saati banka çalışma saatleri dışında kalıyorsa, paranın alıcı hesaba geçmesi bir sonraki iş gününe kalacaktır.

Cuma Günü EFT Yapılıyor mu?

EFT talimatı verebilmek için belirli bir gün yoktur. Fakat işlemin gerçekleşmesi yani paranın alıcı hesabına geçebilmesi için EFT saatleri içerisinde bu talimatın verilmesi gerekmektedir. EFT talimatı, banka şubelerinden mesai saatleri içerisinde verilebileceği gibi internet bankacılığı, mobil uygulama ve telefon bankacılığı üzerinden de verilebilmektedir.

Cuma Günü Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma günü EFT saatleri içinde yapılan işlemler, yoğunluğa bağlı olarak  5 ve 10 dakika arasında gerçekleşir. Bazı zamanlar bu süre uzayabilmektedir. Ortalama yarım saat ile bir saat arasında gerçekleşebilmektedir.

Sonuç olarak eğer belirlenen süre zarfı içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemlerinin hesaba Cuma günü geçmesi mümkündür. Ancak bu süre zarfı içerisinde yapılamayan EFT işlemleri ya da işlemlerin kapanmasına yakın bir saatte yapılan EFT işleminin hesaba ulaşması bir sonraki iş gününe sarkacaktır.

Bu da pazartesi gününün işlemlere başlandığı süre zarfında gerçekleşecektir. 8.30 ya da 9.00 gibi pazartesi günü EFT işlemi gerçekleşerek hesaba ulaşacaktır.  Bununla birlikte de eğer pazartesi günü resmi bir tatil gününe denk geliyorsa EFT işlemi bu resmi tatilin bitiminden sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir.

Cuma Günü Yapılan EFT Cumartesi Hesaba Geçer mi?

Hafta sonu günleri bankalar arası para transferi gerçekleşmemektedir. Bu nedenle Cuma günü mesai saatleri dışında yapılan bir EFT gönderimi, Cumartesi veya Pazar günü hesaba geçmez. EFT işleminin alıcı hesaba ilk iş günü olan Pazartesi geçecektir.

Hafta sonu içerisinde yapılan EFT işlemleriyse iş günü olmadığından işleme kapalı olacaktır ve EFT işleminin gerçekleşmesi ilk iş gününe kalacaktır. Bu da pazartesi günüdür.  Ancak yine aynı şekilde eğer EFT işlemi hafta sonu yapıldıysa ve de ilk iş günü olan pazartesi günü resmi tatil olan bir güne denk geldiyse bu durumda EFT işleminin gerçekleşmesi resmi tatilin bitimindeki ilk iş günü olarak gerçekleşecektir.

EFT işlemlerinin acil durumlarda hafta sonları yapılmaması gerekmektedir. Bunun dışında yapılan EFT işlemlerinin de iptali söz konusu olabilmektedir. Bunun için bankaların internet bankacılık hizmetlerinden ve bankaların müşteri temsilcilerinden yararlanılabilir. Yaptığınız EFT iptali için bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Bunun dışında da yapılan EFT işleminizi de takip edebilirsiniz. Size verilecek olan EFT numarasıyla yapılan EFT işleminde paranızın ne durumda olduğunu görebilir ve takip edebilirsiniz.

Eğer acil bir para gönderimi söz konusu ise havale işlemini tercih edebilirsiniz. Hafta sonu havale gönderimi yapılabilmektedir. Havale işleminin gerçekleşebilmesi için hesapların aynı bankada bulunması gerekir. Eğer hesaplar farklı bankalarda ise alıcının bankasının ATM’sinden gönderim yapmayı tercih edebilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi (EFT) hakkında genel bilgi

EFT yani elektronik fon transferinin baş harflerinden kısaltılmış para transferi yöntemlerinden birinin adıdır. EFT yöntemiyle para transferi yapmak sıkça kullanılan para transferi yöntemlerinden biridir. Ancak EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için günün belirli saatlerinde ve haftanın da yalnız hafta içi günlerde yapılması gerekebilir. Aksi durumdaysa yapılan para transferi karşı tarafa aynı gün ulaşmayacaktır. EFT işleminin gerçekleşmesi Merkez Bankası ve çeşitli finansal kuruluşların belirlediği EFT saatleri içerisinde hesaba ulaşacaktır. Genel olarak EFT saatleri sabah 8.30 ya da 9.00 ile akşam saat 17.00 ya da 17.30 arasında yapılırsa karşı hesaba geçecektir.

Aynı gün içerisinde yapılan EFT işlemleri duruma bağlı olarak aynı gün karşı hesaba geçebilir. Eğer EFT işleminin yapıldığı gün bir iş günüyse ve resmi tatil değilse EFT işlemi gerçekleşir ve transfer karşı hesaba ulaşır. Bununla birlikte işlemin yapıldığı saatler de önemlidir. Bankaların çalışma saatleri içerisinde olmalıdır. Bunlara da bankaların internet sitelerine bakılarak ulaşılabilir. Ancak EFT işleminin yapıldığı gün iş günü değilse ya da resmi tatilse ya da saatleri bankaların çalışma saatleri dışındaysa EFT aynı gün hesaba geçmeyecektir. Bunun dışında gece yapılacak olan EFT işlemleri hemen hesaba geçemeyecektir. Geceleri yapılan EFT işlemleri ancak bir sonraki iş gününde çalışma saatleri arasında hesaba geçecektir.  EFT işlemleri bankaların gişelerinden yapılabileceği gibi, bankaların ATM’lerinden ya da bankaların çevrimiçi bankacılık hizmetlerinden de gerçekleştirilebilir. Ancak EFT işlemlerinin gerçekleştirilmesi için bankalar belli bir miktarda ücret kesintisi yapacaktır. Bu miktar kullandığınız bankaya göre farklılık gösterecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.