Kredi Portal

Eft İptali Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Yanlış yapılan para transferinden sonra EFT iptali mümkün. Fakat bunun için bir takım şartların sağlanması gerekiyor. EFT iptal etme için en kısa yol, para transferinin yapıldığı bankayla hemen görüşmeniz olacaktır. Peki nasıl EFT iptal edilir?

Bankalarda yoğun olarak kullanılan işlemlerden biriside para transferidir. Bilindiği en sık kullanılan para transferi çeşitleri havale ve EFT’dir. Havale, aynı bankadaki farklı hesaplar arasında para gönderimi iken EFT(Elektronik Fon Transferi), farklı bankalarda bulunan hesaplar arasındaki para transferine denmektedir.

Havale işlemi, bankanın kendi bünyesinde bulunan hesaplar arasında yapıldığı için hata payı çok azdır. Diğer transfer yöntemlerine göre oldukça hızlı gerçekleşir. Bu nedenle çoğu banka havale işleminden ücret bile almamaktadır.

EFT işlemi ise farklı bankalar arasında olmasından nedeniyle paranın karşı hesaba geçmesi biraz daha uzun sürebilmektedir. Artık her hesaba benzersiz bir IBAN numarası verilmesiyle birlikte EFT’de yapılabilecek hata payı azaltılmıştır.

 Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Karşı hesaba para göndermek için verilecek olan EFT talimatı, banka şubesinden mesai saatleri içerisinde yapılabilirken, internet şubesinden haftanın her günü ve saatinde verilebiliyor. Buna karşılık Yapılan bir EFT ile paranın karşı hesaba geçmesi ancak mesai saatleri içerisinde olabiliyor.

Dolayısıyla EFT iptali, para transferinin gerçekleşip gerçekleşmemesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT İptali

EFT, hafta içi banka çalışma saatleri dışında veya hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri yani mesai saatleri dışında yapıldıysa, bankada talimat olarak kalır ve sonraki ilk mesai saati günü sabah karşı hesaba gönderilir. Hafta içi cuma günü EFT işlemi yapıldığı saate göre alıcıya ulaşma zamanı değişiklik göstermektedir.

Mesai saatleri dışında verilen bir EFT talimatı, para transferinin gerçekleşmemesi nedeniyle bankanın müşteri hizmetlerini arayarak hemen iptal edilebilmektedir. Ayrıca çoğu bankanın internet bankacılığında bulunan EFT talimatlarının göründüğü ekrandan hemen iptali sağlanabilmektedir.

Mesai Saatleri İçerisinde Yapılan EFT İptali

EFT talimatının banka çalışma saatleri içerisinde hatalı bir şekilde yapıldığı fark edildiği an vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Para transferi henüz gerçekleşmediyse müşteri hizmetleri hemen EFT iptalini gerçekleştirebilecektir.

Transferi Gerçekleşen EFT İptali Olur mu?

Yapılan EFT talimatı tamamlanmış ise banka tarafından iptali uğraştırıcı bir hal alıyor. Çünkü artık transfer gerçekleşmiş, para bankadan çıkarak diğer hesaba aktarılmış durumda kalıyor. Böyle bir durumda bankanızı arayarak yapılması gerekenler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Gönderilen Kişi Para İadesini Kabul Etmiyorsa Ne Yapmalı?

Yanlış yapılan bir EFT sonucunda para karşı tarafın hesabına gittiyse, paranın iadesi konusu o kişinin insiyatifine kalmaktadır. Eğer paranın gönderildiği kişi uzlaşarak iade işlemini gerçekleştirmemekte direniyorsa hukuki yollara başvurulabilir.

Böyle bir durumda yapılacak olan karşı tarafa sebepsiz zenginleştirme davası açmak olacaktır. Yüksek bir ihtimalle de sunulan deliller neticesinde haklı bulunacağınızdan dolayı para iadesi gerçekleşecek ve tüm mahkeme masrafları da karşı kişi tarafından karşılanacaktır. Hukuki bir durumda bir avukatla ve banka ile görüşmeniz izlenecek yollar hakkında fikir almanızı sağlayacaktır.

Kısaca EFT Sisteminin İlerleyişi Nasıldır?

EFT, iki banka arasında TCMB Ödeme Sistemleri aracılığıyla yapılan bir para transferi şeklidir. Verilen bir talimatla başlar ve karşı bankanın kabul etmesi neticesinde para hesaba geçmesi ile biter.

Bankadan EFT talimatını verdiğinizde alıcının adını, banka adını, şubesini ve hesap numarasını istemektedir. Yada sadece alıcı adı ve IBAN numarasını vererek EFT talimatı gerçekleştirebilirsiniz.

EFT yaptığınızda bankanız alıcıya parayı gönderme işlemini başlatacaktır. BankanızTCMB Ödeme Sistemleri üzerinde bir ödeme talimatı oluşturur. Alıcı olan banka tarafından talimat görülerek kabul edildiği taktirde para transferi gerçekleşmiş olur.

Yorumlar
  1. Erhan dedi ki:

    Sabah yaptığım EFT’de yanlış miktarda para yazmışım. Sonradan dekontta farkettim. Aradan 1 saat geçti. Banka hesabıma baktığımda transferin gerçekleşmiş olduğunu gördüm. Şimdi ne yapmam gerekiyor?