Home / Bankalar / Hafta Sonu Havale Yapılabilir mi?

Hafta Sonu Havale Yapılabilir mi?

Havale işlemi, aynı bankada bulunan farklı hesaplardan birbirine yapılan para transferidir. Para gönderimi aynı bankada olacağı için zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla hafta sonu havale yapılabilmektedir. Peki hafta sonu havale gönderimi yöntemleri nelerdir.

Bankalar, müşterilerinin bankacılık işlemlerine daha rahat ulaşabilmesi için internet bankacılığı, mobil uygulama, telefon bankacılığı, ATM gibi bir kolaylıklar sağlamaktadır. Bireyler artık bulundukları yerden havale, EFT gibi bankacılık hizmetlerini anında gerçekleştirebilmektedir.

Bankaların sunmuş olduğu bu işlemler sayesinde sadece yurt içi transferler değil, yurt dışına uzak ülkelere bile gönderim oldukça kolaylaşmıştır. Hafta içi para göndermek kolay olsa da aynı durum hafta sonu için de geçerli mi?

Hafta Sonu Havale Yapma Yöntemleri Nelerdir?

İnternet Bankacılığı: Bankaların sunmuş olduğu hizmetler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Hafta sonu, hafta için farketmeksizin günün her saatinde internet bankacılığından havale işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Mobil Uygulama: Akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte bankaların mobil uygulamalarının kullanımı da artmaktadır. Banka hesabına her an bulunulan yerden ulaşım, tüm bankacılık işlemlerini anında, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilme gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Mobil bankacılıktan havale işlemi hafta içi yapılabileceği gibi, hafta sonu havale gönderimi de istenilen saatte Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilebilmektedir.

Telefon Bankacılığı: Bankaların vermiş olduğu hizmetler arasında yer alan çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi veya sesli yanıt sistemi ile güvenli bir şekilde hafta sonu havale işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Banka ATM: Bankaların bir çok noktada bulunan bankamatiklerini kullanarak hafta sonu havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Şubeleri: Bazı bankalar belirli alanlarda hafta sonu şubelerini açmaktadır. Bu alanlar arasında alışveriş merkezleri, havalimanları bulunmaktadır. Belirli saatlerde hafta sonu açık banka şubelerinden havale işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bazı bankaların çağrı merkezi numaralarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Havale ve EFT İşlemi

Para transferi yöntemleri olan havele, EFT ve virman işlemlerini online sistemlerde rahatlıkla yapmak mümkündür. Havale ve virman aynı bankada bulunan hesaplar arasında yapıldığı için bir saat sınırlaması bulunmamaktadır. Fakat farklı bankalarda hesaplar arasında yapılan EFT işlemi için bir saat sınırlaması bulunur. Hafta sonları da EFT yapılamamaktadır. Cuma günü yapılan EFT işlemi sonucunda para alıcının hesabına ilk iş günü içerisinde yani Pazartesi geçmektedir. Bu nedenle hafta sonu, Cumartesi ve Pazar günü para transferi için havale işlemi tercih edilmektedir.

Hafta Sonu Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale işlemi aynı banka içinde bulunan hesaplar arasında para gönderimi olduğundan hesaba geçme süresi oldukça kısadır. Hafta sonu yapılan havale işlemi ile gönderilen para kısa sürede alınıcının banka hesabına geçer.

Hafta Sonu Havale Yöntemi Cebe Para Gönderme

Cep telefonuna para gönderme işlemi aslında bir havale yöntemidir. Genellikle aynı bankada hesabı bulunmayan alıcıya para gönderimi için kullanılır. EFT saatleri dışında veya hafta sonu para gönderimi için tercih edilebilir. Cebe havale yapabilmek için karşı tarafın gsm numarasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Hafta Sonu ATM den Havale Yapılır mı?

Evet yapılabilir. Alıcı hesap bankasının size en yakın ATM’sine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için karşı tarafın IBAN numarası veya hesap numarası gerekebilmektedir. Bankamatikten belirli bir komisyon karşılığında havale işlemini ATM ile gerçekleştirebilirsiniz.

Size en yakın ATM adresini bulmak için bankaların internet siteleri veya mobil uygulamalarını kullanabilir yada çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Aşağıda bazı bankaların iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

  • Yapı Kredi çağrı merkezi numarası 444 0 444 veya 0850 222 0 444
  • Akbank çağrı merkezi numarası 444 25 25
  • Denizbank çağrı merkezi numarası 444 0 800 veya 0850 222 0 800
  • Ziraat Bankası çağrı merkezi numarası 444 00 00 veya 0850 220 00 00
  • Garanti Bankası çağrı merkezi numarası 444 0 333 veya 0850 222 0 333
  • Halkbank çağrı merkezi numarası 0850 222 0 400 veya 444 0 400
  • Finansbank çağrı merkezi numarası 0850 222 0 900
  • Fibabanka çağrı merkezi numarası 0850 222 77 77 veya 444 88 88
  • Vakıfbank çağrı merkezi numarası 0850 222 0 724

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir