Kredi Portal

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nedir? Nasıl Yapılabilir?

Kredi kartlarının kullanımı yükseldikçe bazı kavramların önemi de artmaktadır. Bunlardan biride her kredi kartı kullanıcısının bilmesi gereken hesap kesim tarihi olarak gösterilebilir. Kart ile yapılan alışverişler, her ayın belirlenen bir gününde toplanır ve bankaya geri ödenir. İşte kredi kartı ekstersinin oluşturulduğu bu günü değiştirmek yani hesap kesim tarihi değiştirme her kart kullanıcısı tarafında yapılabilmektedir.

Günümüzde trendi artan ödeme yöntemlerinden biride kredi kartı kullanımıdır. Temassız kullanım seçeneği, yapılan alışverişlerde taksitli kullanım, özel indirimler ve puan sistemleri kartların kullanımını yaygınlaştıran sebepler arasında sayılabilmektedir.  Ayrıca nakit taşıma zorunluluğu olmaması, bankaların verdiği limitler dahilinde harcama yapılabilmesi kredi kartının kullanım nedenler arasında girmektedir.

Kredi kartı ödemelerinin kredi notuna olan etkisi de kaçınılmazdır. Bilindiği gibi düzenli ödemeler kredi notunu yükselten faktörlerden biridir. Buda hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini doğru ayarlamanın önemini göstermektedir. Peki hesap kesim tarihi değiştirme işlemi nasıl yapılmaktadır.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, belirlenen dönemde yapılan kredi kartı harcamalarının toplanarak banka tarafından hesap özetinin düzenlendiği gündür. Dönem içerisinde kredi kartı kullanılarak yapılan tüm harcamalar ve geri ödemeler, kullanıcı tarafından belirlenen bir günde toplanarak kendisine bir ekstre olarak bildirilir. Bu güne hesap kesim tarihi adı verilmektedir.

Hesap kesim tarihi kredi kartı başvurusu sırasında kart sahibi tarafından belirlenmektedir.  Eğer başvuruda seçim yapılmazsa banka kendi otomatik olarak bir tarih belirleyebilmektedir. Kart sahipleri bu tarihi daha sonra kendileri değiştirebilmektedir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme oldukça basit ve bazı zamanlarda çok gerekli olan bir işlemdir. Ödemelerinizi rahat yapamıyorsanız, bu tarihte para sıkıntısı yaşıyorsanız hesap kesim tarihini değiştirmeniz size avantaj sağlayacaktır. Kredi kartı hesap kesim tarihini banka şubesinden, internet bankacılığından veya telefon bankacılığını kullanarak rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Hesap kesim tarihini değiştirmek için, kredi kartını aldığınız banka şubesine uğrayabilirsiniz. Bankada bulunan yetkiliye isteğinizi belirterek işleminizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Talebiniz alındıktan sonra hesap kesim tarihi değiştirme işleminiz gerçekleştirilecektir.

Hesap kesim tarihi değiştirmenin diğer bir yöntemi de bankanın internet ve mobil bankacılık özelliğini kullanmaktır. Banka şubesine gitmenize gerek kalmadan bulunduğunuz yerden işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamada kredi kartları menüsünden istediğiniz kredi kartının detayları kısmında hesap kesim tarihini hızlıca değiştirme talebini iletebilirsiniz.

Kredi kartının hesap kesim tarihi değiştirme yöntemlerinden biride telefon bankacılığını kullanmaktır. Her banka bünyesinde oluşturduğu çağrı merkezleri ile müşterilerine tüm bankacılık ürünlerinde hizmet vermektedir. Aşağıda bazı bankaları telefon bilgilerini bulabileceksiniz.

Bazı bankalar kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemine yılda 3 kez izin vermektedir Bu nedenle ayarlama yaparken dikkat edilmesi gerekir.

İş Bankası hesap kesim tarihi değiştirme için 0 850 724 0 724 numaralı müşteri hattını kullanabilirsiniz. Maximum kart hesap ekstre tarihi değiştirme, öğrenme ve diğer bir çok işlemi telefon bankacılığı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için 444 0 333 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bankanın en çok kullanılan kartları arasında Bonus kart, Sho&Fly kart ve American Express kart yer almaktadır.

Yapı Kredi kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmek için bankanın 444 0 444 nolu telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Banka kredi kartı ürünleri arasında, World kart çeşitleri, adios kartlar ve Crystal kart en çok kullanılan kredi kartları olarak bilinmektedir.

Akbank kredi kartları arasında yer alan Axess kart, Wings kart ve Free kart hesap kesim tarihini değiştirme için telefon bankacılığı numarası olan 444 25 25 i arayabilirsiniz.

Qnb Finansbank kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için arayabileceğiniz çağrı merkezi numarası 0850 222 0 900 dır. Telefon bankacılığı ile CardFinans, QNB First ve Miles&Smiles kredi kartları için çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 Hesap Kesim Tarihini Nasıl Ayarlanır?

Hesap kesim tarihini kredi kartı başvurusu sırasında veya daha sonradan kendini ödemelerinize göre bir tarih belirleyip ayarlayabilirsiniz. Maaş ödeme zamanın değişmesi, elinize geçen gelirlerin zaman içerisinde tarihlerinin değişmesi gibi nedenlerden dolayı ekstre tarihini değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ekstre tarihini gelir planınıza göre yapmanız sizin için her zaman avantajlı olacaktır. Ödemede zorluk çekmeniz kredi notunu da olumsuz etkileyebileceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle gerek yeni başvurularda gerekse sonradan değiştirmek zorunda kaldığınızda önceden hazırladığınız ödeme planlarını gözden geçirmeniz gerekebilir. Aldığınız maaş veya elde ettiğiniz gelir tarihi ile son ödeme tarihini uyumlu bir şekilde belirlerseniz sıkıntı yaşama ihtimalinizi düşürmüş olursunuz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartının dönemsel ekstresi çıktıktan sonra 10 gün sonra tamamının veya minimum ödeme tutarının ödenmesi gereken güne son ödeme tarihi denilir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 gün bulunmaktadır.

Kredi kartı borcunun belirli bir kısmının ya da tamamının bu son ödeme tarihinde mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Borcun geç ödenmesi durumunda gecikme faizi ve kredi notunun düşmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Kredi kartı son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi arasında 10 günlük bir zaman zarfı olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla hesap kesim tarihini değiştirmeniz durumunda kredi kartı son ödeme tarihide otomatik olarak değişmiş olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.