Kredi Portal

Hesap Kesim Tarihi Değiştirmek Avantaj Sağlar mı?

Ödemelerde sorun yaşamamak için hesap kesim tarihini değiştirme fikri birçok kart kullanıcısının işini kolaylaştırmaktadır. Peki hesap kesim tarihini değiştirmek kart kullanıcılarına bir avantaj sağlar mı? Sürekli olarak tarihlerin değişmesi mümkün mü?

Hesap Kesim Tarihi Değişimi Kolay mı?
Sadece değişim talebinde bulunmak ile bile başvuru yapılabilen, hesap kesim tarihi değişimi oldukça kolaydır. Aylık tüketim miktarını gösteren ve borç olarak ödenecek bu tutarın ödemeye başlandığı gün hesap kesim tarihi olarak isimlendirilebilir. Yaklaşık olarak 10 gün süre ile bu ödemenin gerçekleşmesi gerekir. Bu süre sonunda ödemeyi tamamlamayan kişilerin kredi notlarında düşmeler meydana gelmektedir. Bunun için ödeme miktarını maaş gününe ya da ödemeyi yapacağınız maddi gelirin elinizde olacağı zamana göre hesap kesim tarihinizi ayarlamalısınız. Aksi taktirde her ay notunuz düşecektir.

Bankaya 3 Gün Önceden Haber Verin
Hesap kesim ile ilgili tarih değişimi yapabilmek için bankaya bu isteği hesap kesimi olmadan en az 3 gün önceden haber vermeniz gerekmektedir. Çünkü talebin alınması, onaylanması, işleme girmesi için resmi süreç anlık işlememektedir. Mağdur olmamak adına talebi son zamana bırakmamalısınız.

Avantajları Nelerdir?
İlk olarak bakıldığı zaman rahatlatacak gibi görünse de hesap kesim tarihinin değişmesinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Avantaj olarak kısa süreli de olsa ödeme ve borç skalanızı genişletmiş olacaksınız. Ancak bu avantaj çoğu zaman dezavantaja dönüşebiliyor. Ödeme planını 1 hafta geri çektiğinizi düşünelim. Bu 1 hafta daha fazla harcamanın birikmesine sebep olacaktır. Uzatmış olduğunuz kesim tarihi geldiği zaman bunu da göze alarak ödeme ücretini hazırlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bankadan bankaya değişse de farklı bir avantajdan bahsedilebilir.

Müşteriler ayın her günü istediği şekilde tarihte değişiklik yapabilir. Tabi bu bağlı olunan bankanın sahip olduğu müşteri sayısına bağlıdır. O bankada ne kadar çok kredi kartı müşterisi varsa bu imkan da o kadar geniş olmaktadır. Genellikle günümüzde her bankanın kredi kartı kullanıcı sayısı yüksek olduğu için böyle bir engele takılmanıza olanak yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.