Kredi Portal

İkinci El Araçlarda Kredi Yaş Sınırı Var mıdır?

Zaman zaman belirli ihtiyaçlarımız için nakit paraya ihtiyaç duyabiliriz. Örneğin konut ya da araç almak için ihtiyaç duyduğumuz nakit paralar gibi. İşte bu gibi durumlarda bankalardan kredi çekmeyi bir çıkış yolu olarak kullanmaktayız. Günümüzde sıklıkla başvurulan bu yöntemde ikinci el araç alacak olsak da başvurabilmekteyiz. Ancak tabi bankaların bu durumda bazı şartları olacaktır. Yani ikinci el araç alacaksak bankalara kredi başvurusunda bulunabiliriz ancak belirledikleri şartları öğrenerek buna bağlı olarak başvurmak daha doğru olacaktır.

İkinci el araç kredisi başvurusu

Her kredi başvurusunda olduğu gibi ikinci el araç alımı için başvurulan kredilerde de bankalar krediye başvuru yapan kişilerin kredi notlarına, gelirlerine ve bunların belgelerine, sigortanın yatma süresine, daha önce kredi çekilmişse bu kredinin ödenme tablosuna bakacaklardır. Bunlara bakarak değerlendirilecek olan kredi, bunların dışında da ikinci el araç alımı için başvurulduğundan satın alınmak istenen aracın yaşına da bakacaktır. Bu da kredinin onaylanması için önemli bir unsurdur. Çünkü bankalar için bu araç kredilerinde ikinci el araç kredi yaş sınırı denilen bir unsur göz önünde bulundurulur. Bahsedilen bu araç yaş sınırı krediye başvuracağınız bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak yine de bir genelleme yapılırsa 5 ve 10 yaş aralığındaki araçlara kredilerin onaylandığını söyleyebiliriz.

İkinci el araç kredisi şartları

İkinci el araç alırken kullanacağımız krediye başvurabilmemiz için bazı şartları yerine getirmemiz gerekir. İlk olarak gelir durumumuzu belgeleyerek bankaya sunmamız gerek. Satın alacağımız ikinci el aracın yaşının bankanın belirlediği ikinci el araç kredisi yaş sınırı içerisinde yer alıyor olması gerekir. İkinci el araç satın almak için kullanacağımız bu kredinin en fazla 48 ay vadeli olarak alınması gerekir. Bunlar yanında da dosya ve sigorta masrafları gibi ek masraflar krediye yansıtılarak bu ücretler miktarı karşılığında krediden düşülecektir. Ayrıca krediye başvururken belgeler ve şartların tamamlanması dışında kefil bulunması da gerekmektedir. Genellikle bankalar taşıt kredileri için kefil aramaktadır. Eğer başvurulan kredi onaylanırsa satın alınan araç banka tarafından rehin olarak gözükecektir. Kanun gereği borcun tamamı ödenene kadar bankada rehin olarak gözükmektedir.

Sıfır araçlarda taşıt kredileri için araç yaşları daha esnek tutulmuş olsa da ikinci el araç alırken taşıt kredilerinde aracın yaşı daha katı bir değerlendirmeye sahiptir. 10 yaş ve üstü araçlar için ikinci el taşıt kredisi kullanmak istersek birçok bankadan yararlanabilmekteyiz. Vakıfbank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Halk Bankası, İş Bankası, Denizbank, Odeabank, ING Bank, Akbank ve TEB bankaları ikinci el taşıt kredisi başvurusu durumunda yaş sınırı olarak 10 yaş ve üstündeki araçlara kredi vermektedirler. Ancak bunların dışında 2 banka 10 yaşın altında ikinci el taşıt kredisi imkânını müşterilerine sunmaktadır. Bunlarda Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır. Bu iki banka 10 yaşın altındaki ikinci el araçlar için de kredi imkânı sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.