Home / Krediler / İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi bankanın müşteriden bir teminat istemesi ve bu teminat karşısında ihtiyacı olan krediyi vermesi demektir. Bu da bir çeşit kredi türüdür. Özellikle bazı sebeplerden ötürü kredi alamayanlar için bir alternatif olmaktadır. Ayrıca bankalar ya da finans kurumları çok yüksek miktarlardaki ihtiyaç kredilerinde de bu şekilde bir yol izleyebilmektedirler. Yani çeşitli şekillerde verilen bir kredi türüdür. Diğer taraftan bu krediyi ipotek ile alabilmek için de çeşitli koşullar söz konusu olmaktadır. Bazı şartlar söz konusudur. Diğer taraftan belirli durumlar da istisna olmaktadır. Şimdi ipotekli ihtiyaç kredisinden daha ayrıntılı olarak bahsedelim.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları
Banka ve finans kurumları ipotek olarak istedikleri şeylerin özelikle sadece kişisel kayıtlı olanları kabul etmektedirler. Yani tapu kaydı eğer mesken ise ipotek gerçekleşebilir. Bu durumda evler bu ipotek kapsamına giriyor ve kredi alınabiliyor iken diğer taraftan iş yerleri, depolar gibi erler bu kredi kapsamına girmemektedir. Ancak bu gibi taşınmaz mallar da farklı bir kategori olan ticari krediler için ipotek oluşturabilir. Bu konu ayrı bir başlık altında değerlendirilmektedir.

İpotekli bireysel ihtiyaç kredilerinde vade miktarı daha az olmaktadır. En fazla 48 aylık krediler bu şekilde taşınmazların ipotek edilmesi ile verilmektedir. Yani konut kredisinde vs olduğu gibi çok uzun vade miktarları bu kredi alma türünde geçerli olmamaktadır. Sadece farklı durumlarda istisnalar gerçekleşebilir. Eğer kullanım sebebi eğitim ise ya da evin tadilatı ise bu gibi durumlarda 120 aya kadar uzayabilen vadeler ile ipotekli ihtiyaç kredisi almak mümkün olabilmektedir. Bu yasal olan bir sınır olmaktadır.

Tapuda alım ve satım işlemi olmayacağı için sizin adınıza ödenmesi gereken bir tapu harcı olmayacaktır. Ancak bu masrafsız olacağı anlamına da gelmez. Bunun yerine daha farklı masraflar çıkar. Sizin vereceğiniz taşınmaza ipotek koyulacağı için ipotek masrafı ve aynı zamanda da tapu işlem ücreti ödenmesi gerekecektir. Bu konuda daha detaylı bilgiler için tapu masrafları hakkında yazılan makaleleri okuyabilirsiniz.

İpotek olarak verilecek olan taşınmaz ile ilgili farklı yönergeler vardır. Eğer krediyi almak isteyen kişi ile ipotek edilecek olan taşınmazın resmi sahibi farklı ise işlem geçersiz olacaktır. Krediyi talep eden kişi ile tapudaki kişi aynı olmak zorundadır. Aile içerisinde farklı kişiler olması bile bu durumu mümkün kılmaya yetmemektedir. Eğer siz başvurunuzu yaptığınız taktirde kredi talebiniz kabul edilecek olursa ipotek ettirdiğiniz taşınmaz mülke bir uzman giderek keşif yapar. Bu şekilde taşınmazın değeri tespit edilir. Belirlenmiş olan değerin %80 lik kısmına kadar kredi verilebilmektedir. Bu yasal bir değer olsa da bankalar pratikte bu değerin yarısına kadar kredi vermeyi daha çok tercih etmektedirler.

İpotek edilerek alınmış olan kredi türlerinde de farklı masraflar söz konusu olmaktadır. Özellikle konut kredisi ile neredeyse aynı miktarda masraflar çıkar. Ekspertiz ücreti, ipotek harcı, sigorta ücretleri ve aynı zamanda da kullanılan kredinin maksimum binde 5 oranında şube masrafı ödemeniz gerekir. Bu masrafları daha detaylı olarak dosya masrafları konusunda araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak ödeyeceğiniz miktar konut kredisi masraflarından daha az olmayacaktır.

Siz kendi konutunuzu ipotek ettirmek istiyorsanız kullanmış olduğunuz kredinim % 5 oranında olan Banka Sigorta Muameleleri Vergisinden muaf tutulacaksınız. İpotekli ihtiyaç kredileri pek çok noktada konut kredilerine yakın değerler içermektedir. Özellikle faiz oranları da konut kredilerine benzerdir. Bir miktar daha fazla olduklarını da söyleyebiliriz. Ancak bu değerlerin dinamik olarak değiştiğini ve güncellendiğini de unutmamakta fayda var. Özellikle güncel faiz oranlarını online olarak takip edebilirsiniz.

İpotekli konut kredisini pek çok banka müşterilerine kredi türü olarak sunmaktadır. Özellikle farklı sebepler ile kredi notu düşen ya da benzer sebeplerden dolayı kredi almakta güçlük çekenler için herhangi bir taşınmazı ipotek ettirerek kredi almak cazip bir alternatif olmaktadır. Bankalar bu noktada farklı uygulamalar yapabiliyor. Siz hangi bankadan kredi almak istiyorsanız bizzat görüşerek şartları öğrenmenizde fayda var. Yasal değerler değişmese de bankalar kendi insiyatiflerine göre uygulamalarda çeşitlilik yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir