Home / Krediler / İpotekli Kredi Veren Bankalar Var mıdır?

İpotekli Kredi Veren Bankalar Var mıdır?

Bankalar, kredi kullanımlarında zaman zaman teminat ya da kefil talebinde bulunmakta. Bu hususta bankalara kredi başvurusu yaparken gayrimenkul ipoteği, taşıt ya da nakit rehini verilebilmekte. İpotekli kredi veren bankalar, normal şartlarda vermeyecekleri tutarda kredileri ipotek yoluyla verebiliyor. Ayrıca ödeme konusunda daha önce sıkıntı yaşamış kişiler de ipotekli kredi yöntemiyle bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Peki, ipotekli kredi nasıl alınır? İpotekli kredi şartları nelerdir ve ipotekli kredi veren bankalar hangileri? Gelin bu soruları hep beraber yanıtlayalım.

İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?
İpotekli kredi şartları nelerdir sorusunu yanıtlarken birkaç anahtar noktadan söz edeceğiz. Bankalar, yalnızca krediye konu olabilecek nitelikteki taşınmazları teminata alarak ipotekli kredi verirler. Yani tapuda kat mülkiyeti veya kat irtifakı olmayan taşınmazların banka tarafından ipotekli kredi için teminata alınması mümkün değildir. Ayrıca tarla ve arsa olarak geçen tapular da bankalar tarafından genellikle kabul görmez.

Bankaların ipotekli kredi şartlarından bir diğeri de taşınmazın değerine göre ipotek bırakılmasıdır. Şöyle ki ipotekli kredi başvurusunun onaylanması durumunda söz konusu teminatın değerinin belirlenmesi için ekspertiz görevlendirilir. Banka tarafından görevlendirilen ekspertiz firması, konu taşınmaz üzerinde araştırma yaparak değerin de yer aldığı bir raporu bankaya gönderir. Banka, ekspertiz raporunda yer alan taşınmaz değerinin biraz üzerinde olacak şekilde ipotek koyar. Bu şekilde teminat sahibine ipotekli olacak şekilde kredi limiti açılır.

İpotekli kredi şartlarından biri de taşınmazın sigorta ile koruma altına alınması esasıdır. Buna göre bankanın ipotek olarak kabul edeceği taşınmaz için deprem ve yangın sigortaları yapılır. Banka tarafından özel bir kampanya düzenlenmiyorsa DASK (deprem sigortası), yangın sigortası, ekspertiz ve ipotek tesis ücretleri kredi kullanıcısı tarafından ödenir.

Bankalar, ipotek altına alacakları taşınmazlar için 1. derece alacaklı olma şartı koşarlar. Buna göre bankaya ipotek olarak vereceğiniz gayrimenkul üzerinde başka banka ya da şahsın ipoteğinin bulunmaması esastır. Aksi takdirde banka 2.derece ipoteği kabul etmeyerek kredi başvurunuzu reddedebilir.

İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?
İpotekli kredi veren bankalar hangileri? sorusuna yanıt olarak verebileceğimiz çok sayıda banka mevcut. Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Denizbank ve Yapı Kredi Bankası, ipotekli kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer almakta. Nakit kredi hizmeti sunmayan katılım bankaları ise konut ve taşıt kredileriyle beraber gayrı nakdi kredi hizmetlerini de ipotek karşılığında sunabilmekte.

İpotekli kredi başvurusu yapmak için ilk olarak nüfus cüzdanınız ve ipotek olarak sunacağınız taşınmaza ait tapu fotokopisi ile birlikte banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Bankaya yapacağınız başvurunun olumlu karşılanması durumunda az önce de sözünü ettiğimiz gibi ekspertiz raporunun hazırlanması süreci başlayacaktır. Ekspertiz sonucuna göre tapu dairesinde konu taşınmaza bankanın 1. derece ipoteği bırakılarak kredi kullanmanız sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir