Kredi Portal

Kara Liste Nedir? Nasıl girilir ve Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır ? İşte Tüm Ayrıntılar

Kara Liste Nedir? Nasıl girilir ve Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır ? İşte Tüm Ayrıntılar – Çok önemli bir konunun izahatı ile karşınızdayım. Hatta bu konu için hayati öneme sahip desem yalan söylemiş olmam. Zira kredi hayatımızın artık en önemli yapı taşları arasında yer alıyor. Kredi ile bazı çarkları çevirebiliyoruz. Örneğin kredi çekerek iş sahibi oluyoruz. Sonra kredi sayesinde sevdiğimiz kız ile evlenerek yuvamızı kuruyoruz. Kredi ile araba alıyor ve kredi ile konut sahibi oluyoruz. İşte kredi bu kadar önemliyken, kredi alıp alamamıza karar veren maddelerin en önünde kara liste durumu yer alıyor.

KARA LİSTE NEDİR? NASIL GİRİLİYOR?

Peki kara liste nedir? ve Nasıl Girilir? sorularını hızlıca soralım ve yanıtlayalım. Hepimiz kredi kartı kullanıyor ve bankalara kredi borcu ödüyoruz. Bu zamanda kredi kartı kullanmayan kimseler yok. Ayrıca bir çoğumuzun da bankalara kredi borcu var. Tabi kimisinin işleri kötüye gidiyor. Kimisinin de bilinçsizce harcamaları oluyor. Örneğin bir kaç tane kredi kartı birden harcıyor ve dolduruyor. Birde üstüne kredi üstüne kredi çekiyor. Sonrasında bir anda işsiz kalıyor. Borçlar bir ay ödenemiyor haliyle. İlk ay borç ödenemeyince kredi notunuzda az biraz düşüş oluyor ve bir sonraki ay için borcunuz faiz borcu ile geliyor.

İkinci ayda kredi yada kredi kartı borcu ödenemeyince bu borç hem katlanıyor hemde faiz cezası da artmış oluyor. Kredi notunuzda ciddi manada aşağılara iniyor. Tabi bu sıra banka görevlileri sizleri durmadan arayıp borcunuzu ödemenizi istiyorlar. Ardından 3. ayda bu borçlarınızı ödemediğiniz zaman, banka yetkilileri sizleri aramaktan vazgeçiyor ve yetkilendirdikleri avukatlara dosyanızı veriyor. Bundan sonra avukat sizin için yasal işlem başlatıyor. Gerekirse haciz ve icralara başvuruluyor. Tabi bu işin sonunda da adınız kara listeye yazılmış oluyor.

KARA LİSTEDEN NE ZAMAN ÇIKILIR?

Kara liste aslında bir cezalandırma sistemidir. 3 ay bankayı peşinizden koşturdunuz. Bankada avukatı vasıtasıyla sizlere haciz ve icra işlemi başlatarak alacaklarını o yada bu şekilde mutlaka tahsil edecektir. Sonrasında ise sizleri kara listeye yollayacaktır. Burada borcunuzu ödemeniz karşılında en az 5 yıl kalırsınız. 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi alamayacağınız gibi, hiç bir bankadan kredi kartı da alamazsınız. Bu süreye riayet etmeniz gerekmektedir.

KARA LİSTEYİ HANGİ KURUM TUTMAKTADIR?

Kara listeyi eskilerde T.C. Merkez Bankası tutmaktaydı. Ama sonrasında bu yetkisini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine devretmiş oldu. halen bazı sitelerde kara listenin Merkez Bankası tarafından tutulduğu belirtilmektedir. Bu yanlış bir bilgidir. Daha doğrusu eski ve güncelliği olmayan bir bilgidir. Ayrıca kara listenin adı da artık Risk Raporu oldu. Bankalardan gelen veriler TBB Risk Merkezinde toplanılıyor. Sonrasında ise bu bilgiler bankalar ile toplanmış hali ile paylaşılıyor. TBB Risk raporunuz da kredi bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz, çek ve senet bilgileriniz yer alıyor. Dolayısıyla da kimisi için acı veren bir belge niteliğinde olsa da kimisi için de yüz güldüren bir olay oluyor. Zira artık ortaklık kurulurken bile taraflar güven tahsis etmek için bile bir birlerine risk raporlarını sunuyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.