Home / Krediler / Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar; Kefil sistemi, bankacılıkta en çok kullanılan teminat yöntemlerinden biri olarak kabul görmekte. Borçlunun banka tarafından yeterli görünmemesi halinde kefil talebinde bulunulması pekâlâ mümkün. Günümüz bankacılık sisteminde kefile olan ihtiyaç daha farklı bir boyut kazanmış durumda.

Özellikle findeks kredi notu sistemine geçilmesinin ardından kefille ilgili esasların da değiştiğini görmekteyiz. Kefilin de en az ana borçlu kadar önemsendiği yeni dönemde kredi notunun yeterliliği, en önemli etken olarak göze çarpıyor. Bankalar, yalnızca kredi notu belirli bir seviyenin üzerinde olan kişileri (1300 gibi) kefil olarak kabul ediyor. Kredi notu bulunmayan ya da çok düşük olan kişiler, banka tarafından kefil olarak kabul edilmeyebiliyor.

Bireylerin kredi kefaletiyle ilgili merak ettikleri birçok soru mevcut, bu soruların başında da kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? sorusu gelmekte. Bugünkü yazımızın temel amacı da kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? Kefilsiz kredi şartları nelerdir? Kefilsiz kredi çekmek için neler gerekli? gibi sorulara en doğru yanıtları sunmak.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Aslına bakılırsa kefalet bankadan ziyade borçlu ile ilgili bir durum. Yani borçlunun belirli şartları sağlaması hâlinde hiçbir banka kefalet talebinde bulunmamakta. Yine de diğer bankalara nazaran daha az kefilsiz işlem yapan bankalardan söz etmemiz mümkün. Aşağıda yer alan kefilsiz kredi veren bankalar listesine göz atarak hangi bankaların kefilsiz kredi verdiklerini öğrenebilirsiniz. Kefilsiz kredi veren bankaları aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkün;

QNB Finansbank, Aktif Bank, TEB (Türk Ekonomi Bankası), ING Bank, Akbank, Odeabank, Türkiye İş Bankası, Fibabanka, Şekerbank, Denizbank

Yukarıda yer alan bankaların dışında kalan bankalar da kefilsiz kredi hizmeti sunmakta; fakat bu listede yer alan bankalar, kefil dayanaklı işlem açısından daha uygun bankalar olarak lanse edilmekte. Az önce de belirttiğimiz üzere kredi kefaletinde esas olan banka değil, borçludur.

Kefilsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Kefilsiz kredi şartları nelerdir? sorusunun ilk ve en önemli yanıtı kredi notu yeterliliğidir. Eğer iyi bir kredi notunuz varsa kefile gerek duymadan kredi çekebilirsiniz. Elbette bunun için banka tarafından şart koşulan diğer esasları da sağlamanız gerekmektedir. Gelirinizin kredi ödemesi için yeterli olması da kefilsiz kredi çekebilmeniz açısından önemlidir. Yeterli kredi notu ve gelir unsurlarını kefilsiz kredi alımlarında en önemli şartlar olarak vurgulayabiliriz.

Bankalar, genellikle özel sektör çalışanlarından kefil talebinde bulunurlar. Özel sektörde çalışan bireylerin kamuya göre daha hassas haklara sahip olmaları, işten çıkarılmalarını daha kolay bir hale getirmekte. Bankaların bu sebeple özel sektörde çalışan kişilerin uzun vadeli kredi taleplerinde kefil istemeleri normaldir. Kefil olacak kişinin kamu çalışanı ya da ticari firma ortağı olması beklenmektedir. Esnaflar da bankaların tercih edeceği türden kefillerdir. Bu özelliklere sahip kişiler, resmi bir gelire ve iyi bir kredi notuna sahip olmaları durumunda hemen her banka tarafından kefil olarak kabul edilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir