Kredi Portal

Konut Kredisinde İpotek Masrafları Nelerdir?

Günümüz ev fiyatlarına baktığımızda, asgari ücretli bir vatandaşın para biriktirerek ev sahibi olması imkânsızdır. Bu yüzden kiralarda oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih eden kişilere çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerin içerisinde de en çok tercih edileni bankaların sunduğu konut kredisi seçeneğidir. Ev sahibi olmak için şu anda en yoğun tercih banka kredileridir. Bankaların, müşterilerine ev alabilecek şartlarda hizmet sunmalarını istemesi üzerine ortaya konut kredileri çıkar. Ev satın almak ve bunun için konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaların ayrıntılı incelemelerine girer. Aynı zamanda da satın alınacak evin, krediye uygun olması gereklidir. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun süresi bitene kadar evi ipotek olarak tutarlar. Borcun ödenmemesi durumunda da bankalar verdiği hizmetin karşılığını bu ev ile kapatırlar.

Konut kredilerinin bazı özellikleri vardır. Öncelikle konut kredisi kişilere evin ipotek olması şartıyla verilir. Yani aldığınız ev bankanın size kredi vermesiyle ipotek edilir ve daha sonra kullanımı bu şekilde gerçekleştirilir. Böyle durumlarda kefil aranmaz. Çünkü burada bankaların müşteri üzerinde ki kefili satın alınacak olan evdir.

İpotek, bilindiği üzere bir borç için borç sahibine ait taşınmaz malın teminat olarak gösterilmesi olarak tanımlanıyor. Ayrıca bankalarca veya kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen krediler için de ipotek yapılabiliyor.  Satıcının parasının tamamını alamadığı durumlarda, alınan borç için teminat istenildiğinde veya ticari faaliyetlerde teminat olarak göstermek için de taşınmaz mal ipotek ettirilebiliyor.

İpotek bedeli, ipotek işleminin mali yönü; İpotek edilen borç bedeli üzerinden binde 3.96 tapu harcı ve binde 8.25 oranında damga vergisi, ipotek borçlusundan tahsil ediliyor.

Konut kredilerinde ipotek işlemleri
Tapuyla ilgili işlemler bittikten sonra ipotek işlemleri başlar. Alınan konutun ipotek edilmesi, bankanın teminatıdır. Ev kredisinde tüketiciye verilen tutar çok yüksek olduğundan, herhangi bir ödememe durumuna karşı banka kendini güvence altına almak ister. Bunun için ipotek işlemi gerçekleştirilir. Tapu için gereken belgeler toplanıp, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatı ile tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek işlenir.

Konut Kredisi Masrafları
İpotek tesis ücreti; tüm bankalar konut kredisi kullandırdığı eve ipotek tesis işlemi yaparlar. Yani ilgili eve banka tarafından ipotek konulmaktadır ve bunun ücretini de sizden alır. Bu ücret ise genellikle 150-300 TL arasında yansıtılır.

Kredi tahsis ücreti; konut kredisi dosya masrafı olarak ta bilinmektedir. Çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir.

Ekspertiz ücreti; tüm bankalarda başvurulan konut kredisi sonrasında bankanın ekspertizi görevlendirilir. Ekspertiz olan kişi, eve giderek bizzat araştırmalar yapar ve evin değerini belirler. Ekspertizin verdiği değerin %75 ine kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Banka ekspertiz için de sizden “ekspertiz masrafı” adı altında ücret alacaktır. Genellikle 500-1500 TL arasında bir ekspertiz ücreti kredi dosyasına yansıtılır.

Hayat sigortası; bankaların verdiği tüm kredilerinde, hayat sigortası yapılması zorunludur. Bunun nedeni de bankanın verdiği borç parayı riske atmak istememesidir. Hayat sigortası kredi kullanacak kişinin yaşı,mesleği, aylık geliri, evin değeri gibi pek çok faktör hesaplanarak yansıtılacaktır.

Konut sigortası; oluşabilecek doğal afet, yangın, yıldırım düşmesi gibi durumlara karşı hasar karşılamak adına yapılır. Konut sigortasında verilecek ücretle beraber alınacak hizmetler genişletilebilir.  Bu sigortayı yaptırmak yasal zorunluluk olmasa da, bankalar kredi vermek için sigortanın yapılmasını zorunlu tutmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası; DASK deprem sigortasını yaptırmak tüm konutlar için zorunlu tutulmaktadır. Tüm bu sigortalar bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılmaktadır. Dask sigorta primi konutun yaşı, bulunduğu konumu gibi özelliklere bakılarak belirlenir.

Erken ödeme cezası; Konut kredisinin erken ödenmesi durumunda cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz. İmzalanan sözleşmelerde bu açık şekilde belirtilir. Tüketicinin Korunması Kanunu 37. Maddesinde yer alan bilgilere göre “Erken ödeme cezası faizlerin indirimi yapılarak hesaplanır ve erken ödenen tutarın toplam vadesi 36 ayı geçmeyen kredilerde yüzde biri, 36 ayı aşan vadelerde ise yüzde ikisini geçemez” olarak belirtilmektedir.

İpotek fekki ücreti; Konut kredisi borçlarınız bittiğinde ise eve koyulan ipotek kaldırılır. Bunun için de banka tarafından fekki ücreti adı altında masraf almaktadır. Bankadan alınan yazıyı ipoteğin kaldırılması için ilgili tapu müdürlüklerine ibraz etmek gerekmektedir. Verilen ipotek fekki yazısı için de bankalar tarafından ücret alınmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.