Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

İlk defa işe başlayan ya da daha önce başka bir işte çalışıp hâlihazırda yeni bir işe başlayanlar, banka kredi başvurularında bir takım engellerle karşılaşmakta. Bu durumdakilerin merak ettiği bir çok soru söz konusu iken bu soruların başında kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusu gelmekte. Banka kredisine ihtiyaç duyan ve işe yeni başlayan hemen herkesin merakla yanıt aradığı kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunu bugün sizler için detaylıca ele alacağız.

İşe yeni başlayan kişinin kaç ay sigortalı olması gerektiği, işin özel sektör ya da kamu olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Zira bankalar, kamu personellerine kredi verirken özel sektör çalışanlarına verilen kredilere nazaran daha esnek davranmaktadırlar. Özel sektörde işe giriş ve çıkış sirkülasyonunun fazla olması, bankaların böylesi bir strateji edinmelerine neden olmaktadır. Özetle özel sektörde personelin işten çıkarılma olasılığı, kamuya göre çok daha fazla ve daha kolaydır. Durum böyle iken bankaların özel sektör çalışanlarının aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışmalarını şart koştuklarını söyleyebiliriz.

Kredi başvurusunun maaş alınan bankaya yapılması durumunda bu sürenin daha da azaldığı görülmektedir. Şöyle ki; işe yeni başladınız ve maaşınızı aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız kredinizin onaylanma olasılığı artmış olur.

Kamu personelleri, özel sektör çalışanlarına göre daha kolay kredi alabilmektedirler. İşe yeni başlayan kamu personelleri 1-2 aylık sürenin ardından hemen kredi başvurusunda bulunabilirler. İşin niteliğine göre ilk sigortanın yatmasının ardından kredi çekilmesi de mümkündür. Örneğin; yeni göreve başlayan bir doktor, ilk maaşı yattıktan sonra hemen kredi talebinde bulunabilir. Eğer kredi notu açısından bir sıkıntı bulunmuyorsa bu kişinin kredi başvurusu banka tarafından muhtemelen kabul görecektir.

Kredi notu, kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunun yanıtlanmasında önemli bir etkendir. Özel sektörde çalışan kişilerin iyi bir kredi notuna sahip olmaları durumunda kredi alım süreleri de kısalacaktır. Kredi notu yeterli olmayan bireyler ise uzun yıllar boyunca çalışsalar dahi kredi çekemezler. Özetle; yeni işe başlayan ve kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi çekme olasılığı, uzun yıllardır çalışan; fakat düşük kredi notuna sahip olan birinden daha fazladır.

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? sorusunu yukarıdaki bilgiler neticesinde şu şekilde özetlememiz mümkün;

  • Özel sektör çalışanları: 1 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra
  • Özel sektör çalışanları: 6 ay sigortalı çalıştıktan sonra (kredi başvurusu maaş alınan bankaya yapılırsa)
  • Kamu personelleri: İşin niteliğine göre değişmekle beraber 1 ay ile 3 ay arasında sigortalı çalıştıktan sonra kredi başvurusunda bulunabilirler.

Kredi notu ve sigorta süresiyle beraber kredi taleplerinde etken görünen bir diğer unsur da gelir düzeyidir. Bankalar, kredi taleplerinde gelir düzeyini mutlaka göz önünde bulundururlar. Bir kişinin tüm kredilere ödeyebileceği maksimum ödeme tutarı, maaşının %50-60’ını geçemez.

Bir cevap yazın