Yeni Kredi Kartı Başvurusu Yöntemleri

Kredi kartı, bankaların tüketicilere alışveriş, nakit gibi ihtiyaçlarında kullanmaları için vermiş olduğu önceden belirlenen limitlere sahip ödeme araçlarıdır. Tüketiciler belirlenen limitler dahilinde anlaşmalı iş yerlerinde bulunan pos cihazları aracılığıyla kredi kartlarını alışverişlerinde kullanabilirler. Nakit taşıma gereğini ortadan kaldırması, taksitli alışveriş olanağı ve çeşitli kampanyalar kredi kartlarının kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

Kredi kartı ile yapılan alışverişler sonucunda her ay kart sahiplerine bir ekstre oluşturulur. Hesap kesim tarihi denilen bu hesap özeti banka tarafından belirlenebildiği gibi daha sonradan kart sahibi tarafından da değiştirilebilmektedir. Bu konuda hesap kesim tarihi değiştirme yazımıza göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı alabilmek için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bunun birkaç yöntemi bulunur. Banka başvuru formunda belirtilen bilgileri inceleyerek değerlendirme yapar. Başvurunun onaylanması neticesinde kredi kartı, belirtilen adrese gönderilir.  Kredi kartı başvurusu yapmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır.

Banka Şubesinden Kredi Kartı Başvurusu

Başvuru yöntemlerinden biri banka şubesinde müşteri hizmetleri yetkilisine kredi kartı talebini belirtmektir. Müşteri temsilcisi başvuru formunu doldurduktan sonra talep incelemeye alınır. Olumlu olursa belirtilen ev veya iş yeri adresine kredi kartı gönderilir.

Online İnternetten Kredi Kartı Başvurusu

Teknolojinin sağladığı büyük kolaylıklardan biride bankaların finansman ürünlerine başvurunun internet üzerinden yapılabilmesidir. Bankaların internet sitelerinde yer alan kredi kartı başvuru formlarını doldurarak talep bankaya rahatlıkla iletilebilmektedir. Kolayca yapılan bu işlem sonrasında banka talebi incelemeye alır ve onay alması durumunda kredi kartı adrese gönderilir.

Mobilden Kredi Kartı Başvurusu

Bankalarda hesabı bulunan çoğu tüketici aynı zamanda mobil bankacılıkta kullanmaktadır. Bankaların ilgili uygulamaları üzerinden kredi kartı başvurusu rahatlıkla yapılabilmektedir. Sürekli çalışılan bankalar kendi müşterilerine daha kolay kredi kartı verebilmektedir.

Sms İle Kredi Kartı Başvurusu

Hemen hemen tüm bankaların SMS bankacılık hizmeti vermektedir.  Kredi ve kredi kartı gibi ürünlere SMS ile başvuru yapılabilmektedir. Her bankanın belirttiği kurallar çerçevesinde belirledikleri numaraya cep telefonundan mesaj atarak sms ile kredi başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunun ardından banka kısa bir değerlendirme sonucunda olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır.

Kredi Kartı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Bankaların vermiş olduğu kredi kartları alışveriş ve nakit ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Hesap kesim tarihine kadar bir ay boyunca yapılan tüm harcamalar son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Bankalar kredi kartı vereceği müşterilerine sunmuş oldukları hizmet sonucunda doğan borcun ödenmesini isterler. Bu nedenle başvuru sırasında aşağıda belirtilen şartların sağlanmasını isterler.

 • Kredi kartı başvurusu yapan kişinin 18 yaşından büyük olması
 • Başvuru sırasında belirtilen gelirin belgelendirilebilmesi
 • Başvuru sahibinin kredi notunun riski az olan grupta yer alması

Bankalar değerlendirmeleri sonucunda bazen hemen kredi kartına olan verebilirler. Özellikle kredi notu bu değerlendirmede büyük önem taşımaktadır. Bazı bankalarda düşük limitli kredi kartı verebilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı başvurusu sırasında öncelikle başvuru formunda yer alan toplam gelirin, belgelenebilir gelirle aynı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda banka düşük limitli kredi kartı verebilir veya kart başvurusuna olumsuz yanıt verebilmektedir.

Bankaların genellikle birden fazla kredi kartı ürünü bulunmaktadır. Başvuru yapmadan önce bu kartların özelliklerine ve sağladığı avantajları iyi değerlendirmek ve başvuru sahibine en uygun kart başvurusunda bulunmak gerekir.

Finansman ürünler için başvuru yaparken bankalar tarafından ilk bakılan başvuru sahibinin kredi notu olarak gösterilebilir. Kişinin geçmişteki ödemeleri, banka ilişkileri kredi notunu belirleyen bir faktördür. Bu nedenle ödemelerin zamanında yapılması ve finansal hareketlerin mümkün olduğunca düzgün olması her zaman avantajdır.

This Post Has 3 Comments

 1. Seyhan

  Yeni kredi kartı başvurusu yaptım. Ne zaman elime geçer.

 2. Melek

  Kredi kartı almak istiyorun. Yardımcı olurmusunuz.

 3. Cemil

  Bankalar bana kredi kartı vermiyor. Her başvurumda olumsuz yanıt aldım. Nasıl yeni kredi kartı alabilirim?

Bir cevap yazın