Kredi Portal

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Sorgulanır? Nasıl Öğrenilir? İşte Tüm Detaylar

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Sorgulanır? Nasıl Öğrenilir? İşte Tüm Detaylar – Saygıdeğer okurlarımız, zaman ilerledikçe hayatımıza da farklı ürünler ve kavramlar girmeye başlıyor. Tabi bu kavramlara alışkanlık yine biraz vakit alabiliyor. Ülkemizde en fazla araştırılan konuların başında findeks geliyor. Vatandaş findeksi, kredi notunu ve sorgulamasını oldukça fazla merak ediyor. Bende bu yazı ile sizler için anlaşılır ve sade bir dil kullanarak bu konuya açıklık getirerek sizlere sunmaya çalışacağım. Bu sayede de sizlerde en doğru bilgiler ile donanım sağlamış olacaksınız.

FİNDEKS NEDİR?

Evvela en fazla merak edilen soruyu cevaplandıralım. Findeks Nedir? sorusu çok fazla karşılaştığım maddelerden bir tanesi. Ülkemizdeki 9 büyük banka bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) kurdular. Bu kurum da kendi bünyesinde findeks’i geliştirdi. Banka ile ilişkisi olan tüm vatandaşları anlık takip etmeye başladı. Gece yaptığınız harcamadan tutunda, kredi borcunuzu ödeme alışkanlığınız, kredi borçlarınız gibi tüm verileri dikkate alarak sizlere bir puan verir. İşte verdiği bu puana da Kredi Notu Denmektedir?

Kredi notunuza bakılarak kredi alıp alamayacağınız belirlenmektedir. Bir banka memuru kredi notunuzun kaç olduğunu sorar ve ona göre sizlere muamele gösterir. Ayrıca iş ortaklıklarında bile kredi notu esas alınmaktadır. Bir firmanın kredi notu düşük ise kimse iş yapmak istemez. Birde bazı finans kuruluşları işe alımlarda da findeks kredi notuna bakmaya başladı.

FİNDEKS KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI

Findeks Kredi notunun 0 ile 1900 puan aralığında değiştiğini belirtmek istiyorum. Ayrıca bu puanlamayı da findeks kendisine göre geliştirdiği bazı bileşenlere göre yapıyor. İşlerin daha da kolay olması adına da verdiği puanları da 5’e ayırmış. Bu puan aralıkları sırasıyla; 0 ile 799 puan aralığı Çok riskli (Kırmızı Renk), 800 ile 1299 puan aralığı Orta Riskli (Turuncu Renk), 1300 ile 1499 puan aralığı Az Riskli (Sarı Renk), 1500 ile 1699 puan aralığı İyi (Açık Yeşil Renk), 1700 ile 1900 puan aralığı Çok İyi (Koyu Yeşil Renk) dir.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR VE SORGULANIR?

Findeks kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız en kolay yolu yine findeks’e uğramaktan geçiyor. Zira bu puanı findeks veriyor. Peki nasıl? sorgulama nasıl gerçekleştiriliyor? şimdide bunu belirtelim. Öncelikle yapmanız gereken şey findeks.com adresine girmeniz gerekiyor. Buraya giriş yaptıktan sonra sayfanın orta kısmında Findeks Kredi Notunu Şimdi Öğren diye bir bölümün olduğunu göreceksiniz. Bu bölümde sırasıyla T.C Kimlik Numaranızı girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise Cep telefonu numaranızı da girmeniz gerekiyor. Bu şekilde başvuru işleminiz başlıyor.

FİNDEKS ÖĞRENMEK ÜCRETLİ Mİ?

Kısa sorulu bir kaç sayfa çıkıyor. Bazı kişisel bilgilerinizi giriyorsunuz. Sizlere tavsiyem yanınızda nüfus cüzdanınızın olması yönünde. Gerekli bilgiler girildikten sonra karşınıza ödeme yap bölümü çıkıyor. Findeksi öğrenmenin bir de bedelinin olduğunu unutmayın. Bu ücret 7 TL + KDV dir. Yani 8,85 TL’ye denk gelmektedir. Bunu kredi kartınız ile yada banka kartınız ile ödeyebiliyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra da karşınıza hem kredi notunuz, hemde findeks risk raporunuz karşınıza çıkıyor.

FİNDEKS RİSK RAPORU NEDİR?

Findeks kredi notunuzu öğreniyorsunuz ve findeks size bir güzellik yapıyor. Aynı zamanda risk raporunuzu da veriyor. bu raporda, Türkiye ortalamanızı, Kredi kartlarınızı, kredi kartı borçlarınızı, hesaplarınızı, hesaplarınızda ki paraları, kredi borçlarınızı, bu borçlarının hangilerinin hangi ayda riskli olduklarını, çeklerinizi ve daha bankacılık adına bir çok konuya bu rapor ile ulaşabiliyorsunuz.

FİNDEKS NOTUNUZU BANKADAN DA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Kimisi yüksek meblağlı kredi çekmek istiyor. Bu açıdan da kredi notunu belirli periyotlar ile öğrenmek istiyor. Sonrasında ise ona göre kredi çekiyor. Kimisi de 5 -10 bin lira gibi bir kredi talebinde bulunuyor. Sizlere tavsiyem böylesi küçük limitli kredi talebiniz varsa, herhangi bir bankaya gidin ve bunu söyleyin. Bankada ister istemez kredi hesaplaması yapabilmek için kredi notunuzu sorguluyor. Bu sayede sizlere de söylemiş oluyor. Ayrıca bankanızın internet şubesini kullanıyorsanız genelde 5 TL karşılığında buradan da kredi notunuzu temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.