Kredi Portal

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı; ihtiyaç, konut, taşıt kredisi gibi ürünlere yapılan başvurunun ardından, bankaların ilk değerlendirme sonucudur. Kredi ön onayı bir nevi ön değerlendirmedir. Genellikle SMS, telefon ve internet yoluyla kredi başvurularında karşımıza çıkmaktadır. Kredi ön onay sonucunda başvuru sahibine olumlu veya olumsuz cevap verilmektedir.

Günümüzde her alanda olduğu gibi bankacılık işlemlerinde de gelişmeler sürekli olarak devam etmektedir. Teknolojinin sürekli gelişmesi, banka kredi başvuru kanallarını da etkilemiş durumda. Kredi başvuruları artık sadece şubeden değil bulunulan yerlerden yapılabilmekte ve sonucu anında öğrenilebilmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onay, kişilerin şube harici telefon, SMS ve internet gibi online kredi başvurusu yapmaları halinde, kredi notu, finansal geçmişleri gibi bir takım durumlarının gözden geçirilerek kredi başvurusunun değerlendirilmesidir.

Bu değerlendirme sonucunda kredi başvurusu olumlu veya olumsuz olarak başvuru sahibine bildirilir. Ön onayın olumlu olması durumunda ikinci adım olarak başvuru sahibi gerekli belgelere birlikte banka şubesine gitmesi gerekmektedir.

Kredi Notu, Kredi Ön Onayı İçin Ne Kadar Önemlidir?

Kredi başvurusunun yapılması ile birlikte hemen bir değerlendirme başlar. Bankalar genellikle ilk olarak başvuru sahibinin kredi notuna bakar. Kredi notu kişilerin finansal geçmişlerini baz alarak oluşturulmaktadır.

Tüketicinin kredi notu, bankanın belirlemiş olduğu seviyenin altında ise genellikle kredi talebi reddedilir. Başvuru sahibine olumsuz yanıt verilerek bilgilendirilir.

Kredi başvurusu yapan tüketici kara listede yer alıyorsa yani son 5 yıl içerisinde bir yasal takibi bulunuyorsa, talep etmiş olduğu kredi banka tarafından olumsuz sonuçlanacaktır.

Banka için kredi notu yeterli seviyede ise kredi başvurusunun ön onay aldığı bilgisi tüketiciye iletilir.  Ön değerlendirmesi olumlu sonuçlanan kredi başvurusu genellikle banka şubesinde devam eder.

Bazı bankalar kendi müşterilerinin başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, istenilen kredi miktarını şubeye gitmeye gerek kalmadan banka hesaplarına yatırabilmektedir.

Ön Onay Alan Kredi Kesin Çıkar mı?

Kredi başvurusunun ön onay alması sonucunda her zaman kredi alınamayabilir. Online kredi başvurusu iki aşamalı bir süreç olarak değerlendirilebilir. İlk aşama verilen bilgiler doğrultusunda başvurunun ön onay almasıdır.

Sonraki aşamada ise ön onay alan tüketici bankanın istemiş olduğu evrakları en yakın şubeye iletir. Banka genel müdürlüğünün değerlendirilmesi sonucunda istenilen kredi için nihai sonuç ortaya çıkar.

İstenilen kredinin çıkmamasının nedenleri arasında kişinin kredi notunun düşük olması, başvuru sırasında beyan edilen gelirin resmi olarak ispatlanmaması bulunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Ön Onay Nedir?

Diğer kredi ürünlerine göre ihtiyaç kredilerinde tüketicilerin almak istedikleri kredi miktarı daha düşüktür. Bu nedenle işlemlerin ilerleyişi daha hızlı olmaktadır.  Başvuru sırasında beyan edilen gelir resmi evraklarla teyit edilirse ve bankanın isteyebileceği diğer evraklar tüketici tarafından iletilirse onay süreci hızlanacaktır.

İhtiyaç kredisi başvurusunda talep edilen miktar, kredi notu ve gelire oranla yüksek olması durumunda bankalar bazen daha düşük bir kredi tutarını sunabilmektedir.

Ayrıca başvuru sahibinin maaşının yattığı bankaya öncelikle başvuru yapması daha avantajlı olabilir. Bankalar maaş müşterilerinden gelir belgesi istemeyebilirler. Bu durumda başvurulan kredi daha hızlı kullanılabilir.

Taşıt ve Konut Kredisinde Ön Onay

Taşıt ve konut kredilerinde değerlendirme süreci daha yavaş olmaktadır. Bunun temel nedeni sadece başvuru sahibi değil alınacak olan taşıt veya konutun da gerekli özellikleri taşımasının araştırılmasıdır.

Banka tarafından atanan bir eksper, alınmak istenen taşıt veya konutun değerlendirmesi için görevlendirilir. Çıkarılan raporda taşıt veya konut üzerinde kredi almaya engel bir durum mevcut ise onaylanmayacaktır.

Yorumlar
  1. Serpil dedi ki:

    Başuvurum sonucunda ön onay alınmıştır tarzında bir yazı geldi. Şimdi ne yapmam gerekiyor?