Kredi Portal

Kredi Ön Onay Nedir, Kredi Ön Onay Aldım Olumlu Kredi Çekebilir miyim?

Kredi, anlık para çözümü arayanlar için oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir. Günümüzde yapılan yeni gelişmeler ile neredeyse herkese kredi verilebilmektedir. Politikalar bankadan bankaya değişkenlik gösterse de onay almak eskisi kadar zor değildir.

Kredi ön onay nedir?
Kredi almak isteyenlerin her detayı öğrenmek istemesi oldukça normaldir. Ön onay da bilinmesi gereken ilk konulardan biridir. Kredi ön onayı, kredi ürünü ve hizmeti almak isteyenler için bankalar tarafından önceden yapılan araştırmalar sonucunda sunduğu değerlendirme raporudur.

İlk izlenimlere göre kredi verilmesine dair bir pürüz görülmemiştir demenin resmi hali de diyebiliriz. Ancak tabi ki bu ön onay verildikten sonra krediyi almak kesinleşmemektedir. Bu ön onay internet, telefon ve uygulamalar üzerinden yapılan kredi başvuruları için geçerlidir. Kredi notu ile karar verilen bir karar olarak da bilinir.

Ön Onay Olumlu İse Kesin Kredi Alınır Mı?
Bankalara başvuru yapıldıktan sonra telefona gelen kredi ön onay olumlu ise ardından kesin kredi almak mümkün mü? Bunu anlamak için aslında gerekli olan belgeleri bankaya ulaştırmak gerekmektedir. Oradaki incelemeler de yapıldıktan sonra kesin kredi alıp alamayacağınıza karar verilmektedir. Peki ön onaylı kredi çıkar mı sorusunu anlamak için bankaya ibraz etmeniz gereken belgeler nelerdir?

• Resmi olarak geliri kanıtlayan belge. Ücretli olarak çalışanlar için bu bordro olarak biliniyor.
• Emekli olanlar için emekli olduğunu kanıtlayan belge.
• Çiftçilerin alması gereken çiftçi belgesi.
• Kira gelirine sahip olanların bunu kanıtlaması için kira aldığını gösteren belge.
• Şahsi olarak şirket sahibi olanların şirketine ait belgeler. (gelir vergisi beyannamesi, vergi levhası)
• Sermaye şirketi olanlar da şirket belgelerini ibraz etmelidir. (yıllık olarak kurumların vergisini gösteren beyanname, vergi levhası)
• Faiz geliri alanların hesap cüzdanı.
• Konut kredisi almak isteyenler yukarıdakilere ek olarak konutun tapu belgesinin fotokopisini de getirmelidir.
• Taşıt kredisi alacak olanlar da taşıta ait proforma faturasını getirmelidir.
• İkinci el araç alacaklar da kredi başvurusu için alınacak aracın ruhsatı getirmelidir.

Ön onay alındıktan sonra kesinlik için bu belgeler de kanıt olarak gösterilirse kesin kredi onayı yüksek ihtimalle verilecektir.

Yorumlar
  1. blank Demet dedi ki:

    Geçen gün cep telefonundan mesaj atarak bir bankaya kredi başvurusunda bulundum. Ertesi gün başvurunun olumlu olduğunu ve şubeye gitmem gerektiğini yazan bir mesaj geldi. Şimdi benim kredi başvurum onaylandımı.

  2. blank Ali dedi ki:

    Onaylanmışmı