Borç Kapatma Kredisi İle Kredi Transfer Fırsatı

Borç kapatma kredisi ile tüm borçlarınızı bir bankada birleştirebilir, geri ödemelerinizi uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşulları ile gerçekleştirebilirsiniz. Adını sıkça duyduğumuz borç kapatma kredisi diğer en çok kullanılan adıyla borç transferi kredisi ile birden fazla bankada bulunan daha önceden alınmış tüm finansman ürünlerini tek bir bankada toplayarak ödemek için alınmaktadır. Bu durum birçok avantajını da yanında getirmektedir.

Günümüzde kredi ve kredi kartlarının kullanımının artması ve nakit ihtiyacına olan talebinde artmasıyla birlikte kişiler çeşitli bankaların finansman ürünlerinden yararlanmaktadır. Zaman içerisinde kullanılan bu bankacılık ürünleri bazen kişileri zor duruma düşürebilmekte veyahut daha uygun oranlı avantajlı ürünlere yönlenmesini sağlayabilmektedir. Bu durumda bankaların ürünleri arasında yer alan borç kapama kredisi, kişilere tüm bu borçlarını tek bir yerde toplayarak düzenli ödeme imkanı sağlamaktadır.

borç transferi kredisi nedir, borç kapatma kredisi veren bankalar

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, diğer bir adıyla borç transferi kredisi, insanların geçmişte farklı bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı ürünlerine olan borçlarının tamamını kapatıp, tek bir banka üzerinden tüm borçlarını daha uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşullarıyla yapılandırmalarını sağlayan kredi çeşididir.

Burada karıştırılmaması gereken iki terim bulunmaktadır. Borç kapatma kredisi ile borç yapılandırma birbirinden farklı iki kredi çeşididir. Borç yapılandırma, kişilerin aynı bankada olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme güçlüğü çektiklerinde, banka ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlaması anlamına gelmektedir. Borç transferi ise kişilerin birden fazla bankadan almış oldukları kredi ürünlerini tek bir bankada toplayarak, tüm borçlarını ödemeye transfer edilen bankadan devam etmeleridir.

Borç transferi kredisi genellikle rahatlatıcı bir çözüm olarak görünmektedir. Gerek bankaların sunmuş olduğu daha uygun faiz oranları, gerekse dağınık olan ödeme günlerinin tek bir güne indirilmesi yararına bir durum olarak görünmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Borç kapatma kredisi başvurusu, bu krediyi veren bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak iki şekilde krediye başvuru yapılabilmektedir. Bunlar banka şubesinden başvuru ve SMS ile başvuru olarak sıralanabilir. Bunların haricinde bazı bankalar internet üzerinden de başvuru alabilmektedir.

Kredi alınmak istenen bankanın en yakın şubesinde bulunan bireysel müşteri temsilcisi ile görüşerek başvuru yapılabilmektedir. Banka müşteri danışmanı sizden bilgileri alarak bir takım evrakları isteyecektir. Bu aşağıda da belirttiğimiz belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Müşteri temsilcisi ile birlikte doldurulan form neticesinde başvurunuz onaya gönderilir.

Borç transferi veren bankaların SMS hizmetinden yararlanarak borç kapatma kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Cep telefonundan göndereceğiniz mesaj ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ön onayın olumlu neticelenmesi sonucunda banka şubesine giderek kesin başvuru gerçekleştirilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Bankadan bankaya istenilen belgeler değişebilse de genel olarak borç kapatma kredisi veren bankalar başvuru sırasında aşağıda bulunan evrakları müşterilerinden istemektedir.

 • T.C. numarasının bulunduğu kimlik belgesi
 • Gelir belgesi ve diğer gelir kalemlerinin belgeleri. (maaş bordrosu, kira gibi)
 • Güncel adres bilgisi. Adres Kayıt Sisteminde güncel adres bulunmuyorsa adına düzenlenmiş son 3 aya ait faturalardan biri.

Kredi Notunun Borç Transferindeki Önemi Nedir?

Kredi notu tüm bankacılık ürünlerinde olduğu gibi borç kapatma kredisinde de önemli faktörlerden birisidir. Kişilerin daha önceki ödemelerinin, finansal işlemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kredi notu hemen hemen tüm kredilerde etkin bir rol oynamaktadır. Fakat borç kapatma kredisi alan tüketiciler zaten var olan kredi borçlarını ödemekte zorluk çektikleri için başvurduklarından dolayı başvurmaktadır. Bu nedenle bankalar bu konuda biraz daha esnek davranabilmektedirler.

Borç Transfer Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Daha önceden kredi veya kredi kartı ürünlerini kullanıp, artık ödeme noktasında zorluk çekenler için, tüm borçların bir yerde toplanması ve uygun faiz oranları ile kredilenmesi kişilere bir avantaj sağlamaktadır.

Dağınık ödemeye sahip borçların, tek bir güne ayarlanarak ödenmesi avantaj sağlayacaktır.

Ödeme zorluğu çekilen finansmanların, daha esnek bir planla uzatılması ve miktarın düşürülmesi durumunda daha kolay bir ödeme sağlanabilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok banka borç kapatma kredisi vermektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Ülkemizde bir çok şubesi bulunan Şekerbank borç kredisi vermektedir.
 • Borç kredisi veren bankalar arasında Garanti Bankası da bulunmaktadır.
 • Qnb Finansbank geniş ağıyla borç kredisi vermektedir.
 • ING Bank kredi ürünleri arasında borç kredisini bulunduruyor.
 • Geniş bir şube ağına sahip Akbank borç kredisi veren bankalar arasındadır.

VakıfBank Ek Hesap Nedir? Vakıfbank KMH Faiz Oranları Hesaplama

Bankadaki hesap bakiyeniz müsait olmadığı durumlarda tüm alışveriş ve nakit ihtiyaçlarınızı VakıfBank ek hesap ile karşılayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere VakıfBank bankacılık ürünlerinden biri olan ek hesap hakkında bilgiler sunacağız.

Kısaca KMH olarak bilinen kredili mevduat hesabı, banka müşterilerinin vadesiz TL hesaplarında bakiye olmadığı zaman kullanabildikleri, banka tarafından belirli bir limite sahip kredi ürünleridir. Bu hesap sayesinde banka müşterileri, hesaplarında para olmadığı zaman nakit çekim yapabilir, alışverişlerinde kullanabilir, fatura, kredi, kredi kartı borçlarını ödeyebilirler. Ayrıca bankaların vermiş olduğu olanaklar dahilinde kullanılan miktarlar taksitlendirilebilmektedir.

VakıfBank, belirlenen limit dahilinde müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması için vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak ek hesap bankacılı ürünü hizmetini vermektedir.

VakıfBank Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Vakıfbank ek hesap ürününden yararlanabilmek için öncelikle vadesiz bir TL mevduat hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra en yakın banka şubesine giderek ek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Ek hesap başvurusunun bir diğer yöntemi de mobil ve internet bankacılığını kullanmaktır. İnternet bankacılığı hesabına giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menü üzerinden önce Başvurular daha sonradan Ek Hesap Başvurusu menüsünü seçtiğinizde karşınıza çıkan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

VakıfBank, müşterilerine ek hesap başvurusu için sağladığı diğer bir kolaylık SMS ile başvuru seçeneğidir. Ek hesaba başvurmak için cep telefonunun mesaj kısmına EKH boşluk T.C. Kimlik No boşluk istediğiniz miktar (örn. EKH 123456789012 3500) şeklinde yazdıktan sonra 5724 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır.

Ek hesap açtırmak için yöntemlerden biride ATM kullanımıdır. VakıfBank bankamatiklerine kartınızla giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak olan menüde sırasıyla Diğer İşlemler daha sonra Başvuru ve sonra Ek Hesap Talebi (EKH) bölümlerini seçerek isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VakıfBank Ek Hesap Özellikleri Nelerdir?

Ek hesap sayesinde hesabınızda yeterli miktarda para olmasa bile aşağıdaki tüm işlemleri verilen limit dahilinde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Limitiniz dahilinde nakit ihtiyacı için para çekebilirsiniz.
 • Bankacılık işlemlerini (Eft, havale, kredi, fatura ve kredi kartı ödemesi gibi) gerçekleştirebilirsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı vererek tüm fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Düzenli ödeme olan kira, taksit gibi ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Vakıfbank Ek Hesap Limiti Nedir?

Bankada bireysel veya ticari hesabı bulunan kişilere başvuruları sonucunda bir ek hesap tanımlanmaktadır. Her ne kadar başvuru sırasında hesap sahipleri istedikleri miktarı belirtseler de ek hesap limiti banka tarafından onaylanmaktadır. Bankaca belirlenen kredi limiti sözleşmenin imzalanmasından sonra açıkça belirtilerek hesap sahibinin bilgisine sunulmaktadır. Vadesiz hesap sahibi daha sonra limit arttırımı talebinde bulunabilir. Bankada bu talebi değerlendirerek duruma göre belirli oranlarda ek hesap limitini yükseltebilir.

VakıfBank Ek Hesap Limit Düşürme ve Yükseltme

Ek hesap başvurusu yaptığınızda bankanın belirlemiş olduğu bir limitle açılmaktadır. Daha sonradan belirlenen bu limitin arttırılmasını veya azaltılmasını yine bankadan talep edebilirsiniz.

Ek hesap limitini düşürmek veya yükseltmek için banka şubelerini, mobil uygulamayı, internet bankacılığını ve müşteri hizmetleri kanallarını kullanabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilip banka tarafından kısa süre içerisinde işleminiz gerçekleştirilecektir.

Vakıfbank Ek Hesap Faiz Oranları Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Vakıfbank ek hesap belirli bir faiz oranlarına sahiptir ve günlük olarak hesaplanmaktadır. Hafta sonu, Cumartesi, Pazar, Bayram gibi tatil günleri ve resmi tatil günleri ek hesaptan kullanılan para için faiz hesaplanmaya devam etmektedir.

Tüm bankaların Kredili Mevduat ürünlerine uygulayacağı en yüksek faiz oranı TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından belirli dönemlerde belirlenmektedir. Peki Vakıfbank ek hesap faizi hesaplama nasıl yapılır? Bunu hesaplayabilmek için aşağıdaki formül kullanılabilir.

Ek hesap faizi = Çekilen Tutar * Faiz Oranı / 30 * Gün Sayısı

VakıfBank Ek Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Hesabınıza bağlı kredili mevduat hesabını kapatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda size en yakın banka şubesine giderek müşteri temsilcisine bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Gerekli olan formu doldurup imzaladıktan sonra VakıfBank ek hesap kapatma işleminiz gerçekleşecektir.

Bir diğer yöntem olarak banka şubesine faks gönderebilirsiniz. Hazılayacağınnız ek hesap kapatma dilekçesini imzalayarak faks göndermeniz halinde banka istemiş olduğunuz işlemi gerçekleştirecektir.

VakıfBank Taksitli Ek Hesap ve Özellikleri

Bankada bulunan ek hesaptan kullandığınız limiti 12 aya kadar taksitlendirebilmektesiniz. Ek hesabınızdan nakit çekim veya alışveriş olarak kullandığınız parayı, bankanın izin verdiği miktara kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Üstelik bu işlemler için kredi kullanırken ödenen bir takım masraflar ödenmez.

Ek hesap kullanılarak yapılan harcama sonucunda banka tarafından cep telefonunuza taksitlendirme mesajı gelir. Bu mesajı yanıtlayarak taksitli ek hesap kullanımına başlayabilirsiniz.

Banka tarafından gönderilen SMS haricinde daha sonradan taksitlendirme yapmanızda mümkün. Bunun için bankanın şubelerinden, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM lerinden ve çağrı merkezini arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar; Kefil sistemi, bankacılıkta en çok kullanılan teminat yöntemlerinden biri olarak kabul görmekte. Borçlunun banka tarafından yeterli görünmemesi halinde kefil talebinde bulunulması pekâlâ mümkün. Günümüz bankacılık sisteminde kefile olan ihtiyaç daha farklı bir boyut kazanmış durumda.

Özellikle findeks kredi notu sistemine geçilmesinin ardından kefille ilgili esasların da değiştiğini görmekteyiz. Kefilin de en az ana borçlu kadar önemsendiği yeni dönemde kredi notunun yeterliliği, en önemli etken olarak göze çarpıyor. Bankalar, yalnızca kredi notu belirli bir seviyenin üzerinde olan kişileri (1300 gibi) kefil olarak kabul ediyor. Kredi notu bulunmayan ya da çok düşük olan kişiler, banka tarafından kefil olarak kabul edilmeyebiliyor.

Bireylerin kredi kefaletiyle ilgili merak ettikleri birçok soru mevcut, bu soruların başında da kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? sorusu gelmekte. Bugünkü yazımızın temel amacı da kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? Kefilsiz kredi şartları nelerdir? Kefilsiz kredi çekmek için neler gerekli? gibi sorulara en doğru yanıtları sunmak.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Aslına bakılırsa kefalet bankadan ziyade borçlu ile ilgili bir durum. Yani borçlunun belirli şartları sağlaması hâlinde hiçbir banka kefalet talebinde bulunmamakta. Yine de diğer bankalara nazaran daha az kefilsiz işlem yapan bankalardan söz etmemiz mümkün. Aşağıda yer alan kefilsiz kredi veren bankalar listesine göz atarak hangi bankaların kefilsiz kredi verdiklerini öğrenebilirsiniz. Kefilsiz kredi veren bankaları aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkün;

QNB Finansbank, Aktif Bank, TEB (Türk Ekonomi Bankası), ING Bank, Akbank, Odeabank, Türkiye İş Bankası, Fibabanka, Şekerbank, Denizbank

Yukarıda yer alan bankaların dışında kalan bankalar da kefilsiz kredi hizmeti sunmakta; fakat bu listede yer alan bankalar, kefil dayanaklı işlem açısından daha uygun bankalar olarak lanse edilmekte. Az önce de belirttiğimiz üzere kredi kefaletinde esas olan banka değil, borçludur.

Kefilsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Kefilsiz kredi şartları nelerdir? sorusunun ilk ve en önemli yanıtı kredi notu yeterliliğidir. Eğer iyi bir kredi notunuz varsa kefile gerek duymadan kredi çekebilirsiniz. Elbette bunun için banka tarafından şart koşulan diğer esasları da sağlamanız gerekmektedir. Gelirinizin kredi ödemesi için yeterli olması da kefilsiz kredi çekebilmeniz açısından önemlidir. Yeterli kredi notu ve gelir unsurlarını kefilsiz kredi alımlarında en önemli şartlar olarak vurgulayabiliriz.

Bankalar, genellikle özel sektör çalışanlarından kefil talebinde bulunurlar. Özel sektörde çalışan bireylerin kamuya göre daha hassas haklara sahip olmaları, işten çıkarılmalarını daha kolay bir hale getirmekte. Bankaların bu sebeple özel sektörde çalışan kişilerin uzun vadeli kredi taleplerinde kefil istemeleri normaldir. Kefil olacak kişinin kamu çalışanı ya da ticari firma ortağı olması beklenmektedir. Esnaflar da bankaların tercih edeceği türden kefillerdir. Bu özelliklere sahip kişiler, resmi bir gelire ve iyi bir kredi notuna sahip olmaları durumunda hemen her banka tarafından kefil olarak kabul edilebilirler.

İpotekli Kredi Veren Bankalar Var mıdır?

Bankalar, kredi kullanımlarında zaman zaman teminat ya da kefil talebinde bulunmakta. Bu hususta bankalara kredi başvurusu yaparken gayrimenkul ipoteği, taşıt ya da nakit rehini verilebilmekte. İpotekli kredi veren bankalar, normal şartlarda vermeyecekleri tutarda kredileri ipotek yoluyla verebiliyor. Ayrıca ödeme konusunda daha önce sıkıntı yaşamış kişiler de ipotekli kredi yöntemiyle bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Peki, ipotekli kredi nasıl alınır? İpotekli kredi şartları nelerdir ve ipotekli kredi veren bankalar hangileri? Gelin bu soruları hep beraber yanıtlayalım.

İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?
İpotekli kredi şartları nelerdir sorusunu yanıtlarken birkaç anahtar noktadan söz edeceğiz. Bankalar, yalnızca krediye konu olabilecek nitelikteki taşınmazları teminata alarak ipotekli kredi verirler. Yani tapuda kat mülkiyeti veya kat irtifakı olmayan taşınmazların banka tarafından ipotekli kredi için teminata alınması mümkün değildir. Ayrıca tarla ve arsa olarak geçen tapular da bankalar tarafından genellikle kabul görmez.

Bankaların ipotekli kredi şartlarından bir diğeri de taşınmazın değerine göre ipotek bırakılmasıdır. Şöyle ki ipotekli kredi başvurusunun onaylanması durumunda söz konusu teminatın değerinin belirlenmesi için ekspertiz görevlendirilir. Banka tarafından görevlendirilen ekspertiz firması, konu taşınmaz üzerinde araştırma yaparak değerin de yer aldığı bir raporu bankaya gönderir. Banka, ekspertiz raporunda yer alan taşınmaz değerinin biraz üzerinde olacak şekilde ipotek koyar. Bu şekilde teminat sahibine ipotekli olacak şekilde kredi limiti açılır.

İpotekli kredi şartlarından biri de taşınmazın sigorta ile koruma altına alınması esasıdır. Buna göre bankanın ipotek olarak kabul edeceği taşınmaz için deprem ve yangın sigortaları yapılır. Banka tarafından özel bir kampanya düzenlenmiyorsa DASK (deprem sigortası), yangın sigortası, ekspertiz ve ipotek tesis ücretleri kredi kullanıcısı tarafından ödenir.

Bankalar, ipotek altına alacakları taşınmazlar için 1. derece alacaklı olma şartı koşarlar. Buna göre bankaya ipotek olarak vereceğiniz gayrimenkul üzerinde başka banka ya da şahsın ipoteğinin bulunmaması esastır. Aksi takdirde banka 2.derece ipoteği kabul etmeyerek kredi başvurunuzu reddedebilir.

İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?
İpotekli kredi veren bankalar hangileri? sorusuna yanıt olarak verebileceğimiz çok sayıda banka mevcut. Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Denizbank ve Yapı Kredi Bankası, ipotekli kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer almakta. Nakit kredi hizmeti sunmayan katılım bankaları ise konut ve taşıt kredileriyle beraber gayrı nakdi kredi hizmetlerini de ipotek karşılığında sunabilmekte.

İpotekli kredi başvurusu yapmak için ilk olarak nüfus cüzdanınız ve ipotek olarak sunacağınız taşınmaza ait tapu fotokopisi ile birlikte banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Bankaya yapacağınız başvurunun olumlu karşılanması durumunda az önce de sözünü ettiğimiz gibi ekspertiz raporunun hazırlanması süreci başlayacaktır. Ekspertiz sonucuna göre tapu dairesinde konu taşınmaza bankanın 1. derece ipoteği bırakılarak kredi kullanmanız sağlanacaktır.

Konut Kredisinde İpotek Masrafları Nelerdir?

Günümüz ev fiyatlarına baktığımızda, asgari ücretli bir vatandaşın para biriktirerek ev sahibi olması imkânsızdır. Bu yüzden kiralarda oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih eden kişilere çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerin içerisinde de en çok tercih edileni bankaların sunduğu konut kredisi seçeneğidir. Ev sahibi olmak için şu anda en yoğun tercih banka kredileridir. Bankaların, müşterilerine ev alabilecek şartlarda hizmet sunmalarını istemesi üzerine ortaya konut kredileri çıkar. Ev satın almak ve bunun için konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaların ayrıntılı incelemelerine girer. Aynı zamanda da satın alınacak evin, krediye uygun olması gereklidir. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun süresi bitene kadar evi ipotek olarak tutarlar. Borcun ödenmemesi durumunda da bankalar verdiği hizmetin karşılığını bu ev ile kapatırlar.

Konut kredilerinin bazı özellikleri vardır. Öncelikle konut kredisi kişilere evin ipotek olması şartıyla verilir. Yani aldığınız ev bankanın size kredi vermesiyle ipotek edilir ve daha sonra kullanımı bu şekilde gerçekleştirilir. Böyle durumlarda kefil aranmaz. Çünkü burada bankaların müşteri üzerinde ki kefili satın alınacak olan evdir.

İpotek, bilindiği üzere bir borç için borç sahibine ait taşınmaz malın teminat olarak gösterilmesi olarak tanımlanıyor. Ayrıca bankalarca veya kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen krediler için de ipotek yapılabiliyor.  Satıcının parasının tamamını alamadığı durumlarda, alınan borç için teminat istenildiğinde veya ticari faaliyetlerde teminat olarak göstermek için de taşınmaz mal ipotek ettirilebiliyor.

İpotek bedeli, ipotek işleminin mali yönü; İpotek edilen borç bedeli üzerinden binde 3.96 tapu harcı ve binde 8.25 oranında damga vergisi, ipotek borçlusundan tahsil ediliyor.

Konut kredilerinde ipotek işlemleri
Tapuyla ilgili işlemler bittikten sonra ipotek işlemleri başlar. Alınan konutun ipotek edilmesi, bankanın teminatıdır. Ev kredisinde tüketiciye verilen tutar çok yüksek olduğundan, herhangi bir ödememe durumuna karşı banka kendini güvence altına almak ister. Bunun için ipotek işlemi gerçekleştirilir. Tapu için gereken belgeler toplanıp, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatı ile tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek işlenir.

Konut Kredisi Masrafları
İpotek tesis ücreti; tüm bankalar konut kredisi kullandırdığı eve ipotek tesis işlemi yaparlar. Yani ilgili eve banka tarafından ipotek konulmaktadır ve bunun ücretini de sizden alır. Bu ücret ise genellikle 150-300 TL arasında yansıtılır.

Kredi tahsis ücreti; konut kredisi dosya masrafı olarak ta bilinmektedir. Çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir.

Ekspertiz ücreti; tüm bankalarda başvurulan konut kredisi sonrasında bankanın ekspertizi görevlendirilir. Ekspertiz olan kişi, eve giderek bizzat araştırmalar yapar ve evin değerini belirler. Ekspertizin verdiği değerin %75 ine kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Banka ekspertiz için de sizden “ekspertiz masrafı” adı altında ücret alacaktır. Genellikle 500-1500 TL arasında bir ekspertiz ücreti kredi dosyasına yansıtılır.

Hayat sigortası; bankaların verdiği tüm kredilerinde, hayat sigortası yapılması zorunludur. Bunun nedeni de bankanın verdiği borç parayı riske atmak istememesidir. Hayat sigortası kredi kullanacak kişinin yaşı,mesleği, aylık geliri, evin değeri gibi pek çok faktör hesaplanarak yansıtılacaktır.

Konut sigortası; oluşabilecek doğal afet, yangın, yıldırım düşmesi gibi durumlara karşı hasar karşılamak adına yapılır. Konut sigortasında verilecek ücretle beraber alınacak hizmetler genişletilebilir.  Bu sigortayı yaptırmak yasal zorunluluk olmasa da, bankalar kredi vermek için sigortanın yapılmasını zorunlu tutmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası; DASK deprem sigortasını yaptırmak tüm konutlar için zorunlu tutulmaktadır. Tüm bu sigortalar bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılmaktadır. Dask sigorta primi konutun yaşı, bulunduğu konumu gibi özelliklere bakılarak belirlenir.

Erken ödeme cezası; Konut kredisinin erken ödenmesi durumunda cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz. İmzalanan sözleşmelerde bu açık şekilde belirtilir. Tüketicinin Korunması Kanunu 37. Maddesinde yer alan bilgilere göre “Erken ödeme cezası faizlerin indirimi yapılarak hesaplanır ve erken ödenen tutarın toplam vadesi 36 ayı geçmeyen kredilerde yüzde biri, 36 ayı aşan vadelerde ise yüzde ikisini geçemez” olarak belirtilmektedir.

İpotek fekki ücreti; Konut kredisi borçlarınız bittiğinde ise eve koyulan ipotek kaldırılır. Bunun için de banka tarafından fekki ücreti adı altında masraf almaktadır. Bankadan alınan yazıyı ipoteğin kaldırılması için ilgili tapu müdürlüklerine ibraz etmek gerekmektedir. Verilen ipotek fekki yazısı için de bankalar tarafından ücret alınmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi bankanın müşteriden bir teminat istemesi ve bu teminat karşısında ihtiyacı olan krediyi vermesi demektir. Bu da bir çeşit kredi türüdür. Özellikle bazı sebeplerden ötürü kredi alamayanlar için bir alternatif olmaktadır. Ayrıca bankalar ya da finans kurumları çok yüksek miktarlardaki ihtiyaç kredilerinde de bu şekilde bir yol izleyebilmektedirler. Yani çeşitli şekillerde verilen bir kredi türüdür. Diğer taraftan bu krediyi ipotek ile alabilmek için de çeşitli koşullar söz konusu olmaktadır. Bazı şartlar söz konusudur. Diğer taraftan belirli durumlar da istisna olmaktadır. Şimdi ipotekli ihtiyaç kredisinden daha ayrıntılı olarak bahsedelim.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları
Banka ve finans kurumları ipotek olarak istedikleri şeylerin özelikle sadece kişisel kayıtlı olanları kabul etmektedirler. Yani tapu kaydı eğer mesken ise ipotek gerçekleşebilir. Bu durumda evler bu ipotek kapsamına giriyor ve kredi alınabiliyor iken diğer taraftan iş yerleri, depolar gibi erler bu kredi kapsamına girmemektedir. Ancak bu gibi taşınmaz mallar da farklı bir kategori olan ticari krediler için ipotek oluşturabilir. Bu konu ayrı bir başlık altında değerlendirilmektedir.

İpotekli bireysel ihtiyaç kredilerinde vade miktarı daha az olmaktadır. En fazla 48 aylık krediler bu şekilde taşınmazların ipotek edilmesi ile verilmektedir. Yani konut kredisinde vs olduğu gibi çok uzun vade miktarları bu kredi alma türünde geçerli olmamaktadır. Sadece farklı durumlarda istisnalar gerçekleşebilir. Eğer kullanım sebebi eğitim ise ya da evin tadilatı ise bu gibi durumlarda 120 aya kadar uzayabilen vadeler ile ipotekli ihtiyaç kredisi almak mümkün olabilmektedir. Bu yasal olan bir sınır olmaktadır.

Tapuda alım ve satım işlemi olmayacağı için sizin adınıza ödenmesi gereken bir tapu harcı olmayacaktır. Ancak bu masrafsız olacağı anlamına da gelmez. Bunun yerine daha farklı masraflar çıkar. Sizin vereceğiniz taşınmaza ipotek koyulacağı için ipotek masrafı ve aynı zamanda da tapu işlem ücreti ödenmesi gerekecektir. Bu konuda daha detaylı bilgiler için tapu masrafları hakkında yazılan makaleleri okuyabilirsiniz.

İpotek olarak verilecek olan taşınmaz ile ilgili farklı yönergeler vardır. Eğer krediyi almak isteyen kişi ile ipotek edilecek olan taşınmazın resmi sahibi farklı ise işlem geçersiz olacaktır. Krediyi talep eden kişi ile tapudaki kişi aynı olmak zorundadır. Aile içerisinde farklı kişiler olması bile bu durumu mümkün kılmaya yetmemektedir. Eğer siz başvurunuzu yaptığınız taktirde kredi talebiniz kabul edilecek olursa ipotek ettirdiğiniz taşınmaz mülke bir uzman giderek keşif yapar. Bu şekilde taşınmazın değeri tespit edilir. Belirlenmiş olan değerin %80 lik kısmına kadar kredi verilebilmektedir. Bu yasal bir değer olsa da bankalar pratikte bu değerin yarısına kadar kredi vermeyi daha çok tercih etmektedirler.

İpotek edilerek alınmış olan kredi türlerinde de farklı masraflar söz konusu olmaktadır. Özellikle konut kredisi ile neredeyse aynı miktarda masraflar çıkar. Ekspertiz ücreti, ipotek harcı, sigorta ücretleri ve aynı zamanda da kullanılan kredinin maksimum binde 5 oranında şube masrafı ödemeniz gerekir. Bu masrafları daha detaylı olarak dosya masrafları konusunda araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak ödeyeceğiniz miktar konut kredisi masraflarından daha az olmayacaktır.

Siz kendi konutunuzu ipotek ettirmek istiyorsanız kullanmış olduğunuz kredinim % 5 oranında olan Banka Sigorta Muameleleri Vergisinden muaf tutulacaksınız. İpotekli ihtiyaç kredileri pek çok noktada konut kredilerine yakın değerler içermektedir. Özellikle faiz oranları da konut kredilerine benzerdir. Bir miktar daha fazla olduklarını da söyleyebiliriz. Ancak bu değerlerin dinamik olarak değiştiğini ve güncellendiğini de unutmamakta fayda var. Özellikle güncel faiz oranlarını online olarak takip edebilirsiniz.

İpotekli konut kredisini pek çok banka müşterilerine kredi türü olarak sunmaktadır. Özellikle farklı sebepler ile kredi notu düşen ya da benzer sebeplerden dolayı kredi almakta güçlük çekenler için herhangi bir taşınmazı ipotek ettirerek kredi almak cazip bir alternatif olmaktadır. Bankalar bu noktada farklı uygulamalar yapabiliyor. Siz hangi bankadan kredi almak istiyorsanız bizzat görüşerek şartları öğrenmenizde fayda var. Yasal değerler değişmese de bankalar kendi insiyatiflerine göre uygulamalarda çeşitlilik yapabilmektedir.

Motosiklet kredisi nasıl alınır? Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde birçok banka hizmet vermektedir. Finans kurumu olan bankalar tüm dünyada benzer bir sistem ile işlem yapmaktadır. Bankaların ise tüm dünya da özellikle uyguladıkları bir sistem var, bu sistem ise kredidir. Krediler son zamanlarda en çok duyduğumuz, hayatımızın içinde yer alan maddi sorunlardan bir tanesi. Özellikle son günlerde gündeme gelmiş olan kredi faizlerinin atışı ile de çok konuşulmuştur.

Biz ise bugün yine bir kredi türünden ve ne şekilde alınabileceğinden söz edeceğiz. Bir taşıt kredisi türü olan motosiklet kredisi de bankalar tarafından ülkemizde uygulanmakta olan bir bankacılık hizmetidir. Bu yazımız da hem sıfır hem de ikinci el motosikletler üzerinden kredi alımı hakkında da söz edeceğiz. Motosiklet son zamanlarda arabaların yüksek tutarlarda ki fiyatları, vergi yükleri ve artık insanların bütçesini zorlaması nedeni ile motosikletler daha çok tercih konusu olmaya başlamıştır. Motosiklet hem gündelik hayatta kullanılabilecek basit motorlar olduğu gibi aynı zamanda yüksek özelliklere sahip yarış motoru çeşitlerinden de oluşmaktadır. Her bankayı inceleyerek bu alanda ki kredi politikalarını incelemekte doğru olacaktır.

Yapı Kredi Bankası Motosiklet Kredisi

Yapı Kredi bankası ülkemizde hizmet veren devlet destekli bankalardan birisidir. Ülkemiz de köklü hizmetleri olan bu banka birçok müşteri tarafından tercih edilmektedir. Yapı Kredi bankası üzerinden sıfır ya da ikinci el motosiklet almak isteyen kişiler için de çeşitli krediler vermektedir. Bu motosiklet alımları için 1000 TL ve daha üzerinde miktarlarda motosiklet kredileri çekilebilmekte ve vade farklarına bağlı olarak faizlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanmak isteyen bir Yapı Kredi Bankası müşteri için 36 aya kadar yani 3 seneye kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Aynı zaman da müşteri için esnek geri ödeme şekilleri de önerilmekte ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Sıfır olarak nitelendirdiğimiz daha önce kimse tarafından satın alınmamış motosikletler için Katma Değer Vergisi (KDV)fiyatına Özel Tüketim Vergisi eklenmekte ve bu fiyatın yarısına kadar da kredi fırsatları sunulmaktadır. İkinci el motosikletler de ise bu sistem için motosikletin ancak 1 yaşından daha büyük olmaması şart koşulmaktadır. 1 yaşından büyük olan bir motosiklet için ise ikinci el motosikletlerin eder fiyatının yarısı kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Bu da sizlerin ikinci el ve 1 yaşından daha büyük bir motor almak istemeniz halinde belli bir peşinata sahip olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Finansbank Motosiklet Kredisi

Sıfır ya da ikinci el motosiklet almak isteyen bir kişi herhangi bir Finansbank şubelerinden kolaylıkla kredi imkanlarından yararlanabilir. Bankanın Bombardie, Harley Davidson, BMW, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, Ducati, KTM, Honda, Polaris motorlar için özel olarak 48 aya kadar vade imkanları bulunmaktadır. Finansbank zaten sıfır motorlar için motorun faturalandırılmış olan fiyatın 50 bin TL’ye kadar olan araçlar için % 70 kredi fırsatı tanınırken, 50 bin TL’den daha fazla olan motorlar için % 50 oranında kredi imkanları banka tarafından sunulmaktadır.

2 el motosikletlerde ise motorun yaşı ya da yukarı da sayılmış olan markaların da motorları için krediler verilirken, hesaplamaları yapılırken de kasko değeri de dikkate alınır. Ayrıca özel olarak ikinci el motorlara da kasko yapılma zorunluluğu vardır. Eğer ki ikinci el motor için kasko yapılmazsa Finansbank kredi vermemektedir. Ayrıca yine motor kredileri için kredi masrafları da aylık olarak özel taksitlendirmeler ile bölünmektedir. Bu masraflar içinde dosya, sigorta, kullanım ücretleri vb. masraflar için geçerlidir. Ayrıca müşteri temsilcilikleri üzerinden de motosiklet kredisi çekmek isteyen kişilere de esnek ödemeler, ertelemeler yapılabilmektedir.

Kredisi Devam Eden İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Günümüzde ihtiyaçları gidermek için en çok başvuru yapılan nakit desteği kredilerdir. Üstelik son yıllarda gelişmiş bankacılık sistemleri sayesinde düşük faiz oranlarının da bulunduğunu görebilmekteyiz. Uygun ödeme fırsatları ile desteklenen bu kredileri neredeyse herkes çekebilmektedir.

Krediyi çekmekten daha zor olan bir durum varsa o da bunu geri ödeyebilmektir. Akla en çok gelen durum kredi öderken ikinci kredi alınıp alınamaması ile ilgilidir. Aslında bu sorunun tek ve net bir yanıtı yok. Çünkü tamamen bankanın prensiplerine göre şekillenecektir.

İkinci Kredi İmkanı
Bağlı olduğunuz, hesabınızın bulunduğu bankadan ihtiyacınız için belli bir miktarda kredi çektiniz. Ve ödemeler esnasında yine ihtiyaç doğdu. Doğal olarak da ikinci kez kredi almak fikrine kapıldınız. Kredi devam ederken ikinci kredi çekebilmek mümkün olan bir gerçek. Ancak bankacılık faaliyetlerinde her şeyde olduğu gibi bunda da belli kriterler vardır ve incelemeler yapılmaktadır.
• Kredi notunuzun düşük olmaması gerekir. İlk krediyi alırken notunuzun normal seviyede olmasının yanı sıra o ilk kredinin taksitlerini öderken de notunuzun düşmediğinden emin olmalısınız. Bunu kontrol ettirin.
• Aylık gelir durumu da önemli bir gerçektir. İki kredinin birden ödenebilmesi için aylık gelirin de yüksek olması gereklidir.
• Eve kira ödeme, hanede yaşayan kişi sayısınca harcanan maliyetler çıkarıldıktan sonra ikinci kredi için kalan maaş payının ince detaylı olarak hesaplanması gerekmektedir. Bu inceleme yapıldıktan sonra farklı bankalardan ikinci krediyi alabilirsiniz. Hatta maddi gelir yeterli ise üçüncü kredi desteği bile verilmektedir.

Yeni Kredi Çekmiş Biri Yeniden Kredi Alabilir mi?
İkinci krediyi almak için eski krediyi ne zaman aldığınızın çok önemi yoktur. Maddi durum konusunda yukarıda bahsettiğimiz incelemeler yapıldıktan sonra kredinizi çekebilirsiniz. Ödemelerin devam etmesi ile kredinin alınmasına engel olunması mümkün değildir. Ödemeleri düzenli olarak ödemek yeterli bir kriter değildir. Bankacılık işlemleri ile ilgili olan diğer ödemeleri de olması gereken şekilde yapmalısınız. Hatta zaman zaman bazı bankalar kefil de isteyebilmektedir. Geliriniz rahat ödeme planlarına uygun değilse ikinci krediyi almak çok mantıklı olmayabilir. Çünkü kredi taksitlerinin ödenmemesi sicilin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Denizbank SMS İle Anında Kredi Başvurusu

Kredilere olan ilginin her geçen gün artmasıyla birlikte bankalar arasında tatlı bir rekabet yaşanmaya da başlanmıştır. Bankalar kendi politikaları çerçevesinde kredi ürünlerini müşterilerinin talepleri doğrultusunda çeşitli kampanyalar çerçevesinde birçok avantajla birlikte kullandırmaktadır. Kredi kampanyalarından yaşanan rekabete bağlı olarak bankalar kendi aralarında bu ürünleri düşük faizli, uygun ödeme koşullu, masrafsız, kefilsiz, belgesiz ve kolay başvuru avantajları gibi fırsatları sunmak suretiyle göstermektedir.

Ülkemizde bankacılık sektöründe hizmet veren Denizbank müşterilerinin finansal talepleri doğrultusunda tüm ihtiyaçları için kredi ürününü kolay başvuru imkanıyla sunmaktadır. Kredi çekerken birçok prosedüre takılmak istemeyen zamanı değerli olan vatandaşlarımız Denizbank’ın SMS ile kredi ürününü kullanabilirler.

Denizbank SMS ile Kredi Kullanımı
Kredi ürünleri kapsamında bankalar müşterilerine fırsatlar sunmaya devam ediyorlar. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Denizbank, tüm ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanmak isteyen müşterileri için hızlı, kolay ve pratik kredi başvurusu imkanını sunmaktadır. Buna göre Denizbank SMS ile kredi adını verdiği krediyi gönderilecek olan bir SMS ile sahip olmalarını sağlamaktadır. Banka müşterileri talep etmeleri halinde 55.000 TL maksimum limitli ve 48 aya kadar varan geri ödemeleriyle bu krediyi kullanabilirler. Kolay ve hızlı başvurunun yanı sıra Denizbank müşterilerinden herhangi bir şekilde evrak veya kefil istememektedir. Düşük faiz oranlarına sahip olan bu krediyi banka müşterileri kullanmadan önce bankanın internet sayfasında bulunan kredi hesaplama ekranını veya hazır olarak hesaplanmış kredi bilgilerinden faydalanmak suretiyle krediye ait tüm bilgilere sahip olabilirler.

Denizbank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok hizmet artık dijital dünya üzerinden verilmektedir. Dijital dünyanın kalbinin attığı sektörlerden biri de bankalar olup birçok kuruluş müşterilerine daha iyi hizmet verebilme adına bankacılık ürünlerinin büyük bir bölümünü bilgisayar, mobil, tablet ve internet teknolojisi üzerinden sunmaktadır. Banka şubeleri ve ATM’lerinin yanı sıra bankaların telefon, internet ve mobil bankacılık hizmet kanalları üzerinden verdikleri hizmetler büyük avantaj sunmaya devam ediyor. Yenilikçi anlayışa sahip olan Denizbank’ta bu bankalardan biri olup müşterilerinin kredi ihtiyaçlarını artık dijital dünyanın üzerinden karşılamaktadır. Buna göre Denizbank SMS ile kredi ürününü kullanmak isteyen ister banka müşterileri isterse de diğer banka müşterileri gönderecekleri bir SMS ile birlikte bu krediyi kullanabilirler.

Cep telefonlarının mesaj bölümüne KREDİM boşluk T.C. Kimlik Numarasını yazdıktan sonra bankanın 3280 numaralı hattına kısa mesaj atmaları yeterlidir. Bu mesajla birlikte banka müşterisi 55.000 TL limit, düşük faiz oranı ve 60 aya kadar vade imkanlarıyla SMS krediyi kullanabilmektedir. Mesajın gönderilmesinden sonra küçük bir araştırma yapan Denizbank talepte bulunan müşterisine 5 dk. gibi kısa bir süre içerisinde geri dönüş sağlamaktadır. Kredinin olumlu sonuçlanması durumunda SMS ile kullanılacak kredi miktarı ve geri ödeme vadesi müşteriye bildirilir. Bu bilgilendirmeyle birlikte banka müşterisi en yakın Denizbank şubesine gitmek suretiyle SMS ile başvuru yapmış olduğu krediyi kullanabilir.

Şekerbank Borç Transferi Kredisi Rahatlatıyor

Şekerbank borç transferi kredisi ile diğer bankalarda bulunan ihtiyaç kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi kredi borçlarınızın tamamını kapatıp uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle Şekerbank’a ödemeye devam edebilirsiniz.

Bankalar müşterilerinin çeşitli her türlü finansal taleplerine çözümler sunmaktadır. İhtiyacın çeşidi ne olursa olsun bankalar kendi müşterileri için birçok kredi ürünlerini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır. Ülkemizde hizmet veren birçok banka çeşitli zaman dilimlerinde müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullandırmaktadır. Çeşitli faiz oranları, uygun geri ödeme vadesi ve masrafsız olarak kullandırılan bu krediler ihtiyaca yönelik olarak veya doğrudan tüketicinin kullanımına sunulmaktadır.

Müşterilerinin her türlü talebine yönelik olarak kredi kullandıran bankalardan biri olan Şekerbank düşük faiz oranları ve uygun geri ödeme vadeleriyle birçok krediyi bünyesinde barındırmaktadır. Bankanın düzenli olarak yapmış olduğu kredi kampanyaları doğrultusunda bu dönemde Şekerbank borç transferi kredisi olarak bilinen yeni ürünün tanıtımını gerçekleştirmektedir.

Şekerbank Borç Transferi Kredisi Nedir?
Onlarca bankacılık ürününe sahip olan Şekerbank, kurulduğu ilk günden bu yana birçok bankacılık hizmetini siz değerli müşterilerinin kullanımına sunuyor. Bankanın bu dönemde yapmış olduğu kredi kampanyalarından biri de borç transferi kredisidir. Bankaların sunmuş olduğu bu hizmet hakkında daha ayrıntılı bilgi için borç transferi kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi bankadan olursa olsun müşterilerinin bankalarda yer alan bireysel kredi, kredili mevduat hesabı, kredi kartı ve diğer borçlarını Şekerbank otomatik olarak borç transferi kredisiyle kapatıyor. Düşük tahsis ücretine sahip olan bu kredi 3 aydan 60 aya kadar değişen geri ödeme vadeleri ve kredi vadesine göre değişen faiz oranlarıyla verilen bir kredidir. Buna göre banka müşterileri bu krediyi talep etmeleri halinde 100.000 TL’ye diledikleri limiti de seçebilmektedirler. Şekerbank borç transferi kredisi geri ödeme vadesine göre 3-60 ay arası için %1,39 faiz oranlarında kullandırılıyor.

Borç Transferi Kredi Hesaplama
Şekerbank müşterileri diğer bankalarda bulunan tüm borçlarını tek bir çatı altında toplamak için borç transferi kredisini kullanmadan önce talep edecekleri kredi tutarına göre hesaplama yapabilirler. Buna göre banka müşterileri Şekerbank’ın internet sitesi üzerinde mevcut olan bireysel kredi hesaplama ekranını kullanmak suretiyle kullanacakları kredi ürününe göre aylık taksit tutarı, alınacak ücretler, aylık ve yıllık toplam maliyet oranları ve toplam geri ödeme vadesi gibi bilgilere sahip olabilirler. Bunun için yapmaları gereken tek şey hesaplama ekranında yer alan kredi türü, çekilecek kredi tutarı ve aylık geri ödeme vadesini girmeleri yeterlidir.

Şekerbank Borç Transferi Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?
Müşterilerinin ihtiyaçları için kredi kullandıran bankalar ürünlere başvuru işleminde kullandıkları ortak hizmet kanalları banka şubeleridir. Şekerbank’ta farklı bankalardaki borçlarının tamamını Şekerbank borç transferi kredisinde toplamak isteyen müşterilerini en yakın banka şubesine beklemektedir. Banka şubelerinde görevli olan bireysel müşteri hizmetleri yetkilisi aracılığıyla yapacakları başvuru öncesinde yanlarında tüm borçlarını gösteren banka bilgilerini, nüfus cüzdanını ve aylık maaş bordrosunu getirmeleri gerekmektedir. Evraklarla birlikte kısa süre içerisinde yapılacak başvuru işleminden sonra kredi ürünü aynı gün içerisinde kullanılabilmektedir.

Enpara Hızlı Masrafsız İhtiyaç Kredisi Anında Hesabınızda

Yeni Nesil Bankacılık Enpara
Finans sektöründe yer alan bankalar müşterilerine daha iyiyi verebilme adına hizmetlerini geliştirmeye özen göstermektedirler. Müşteri memnuniyeti her zaman ön planda tutan bankalar yeni nesil teknolojik ürünleri kullanmak suretiyle hizmet kalitesini ve güvenilirliği bir adım öteye götürmenin planlarını yapmaktadırlar. Kullanılan bilgi teknolojileri sayesinde klasik bankacılık anlayışı artık dijital dünyaya taşınmaktadır. Banka şubeleri, ATM ve telefon bankacılığı gibi hizmetlerin yerini mobil, internet ve şubesiz bankacılık anlayışı almaya başlamıştır. Birçok banka hizmetlerini bu platformlara taşımış olsa da bununla yetinmeye bankalarda mevcuttur.

QNB Finansbank bünyesinde yer alan Enpara bankacılık anlayışını baştan aşağıya değiştirmektedir. Hiçbir şubesi bulunmayan bu platform müşterilerine bir bankadan fazlasını vermektedir. Yenilikçi bir banka anlayışına sahip enpara.com sadece dijital dünya üzerinden hizmet vermekte olup müşterilerine mobil, tablet ve bilgisayar cihazlarıyla ulaşmayı sağlamaktadır. Masrafsız bankacılık sloganıyla da hareket eden enpara müşterilerinin bankacılık hizmetlerine karşılık herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır.

Enpara Masrafsız İhtiyaç Kredisi
Bankacılık anlayışını baştan aşağıya değiştiren enpara.com müşterilerinin klasik bankacılık hizmetlerinin yanında kredi kullanım imkânını da sunmaya başlamıştır. Enpara müşterilerine sunulan bu hizmet sayesinde herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan diledikleri zaman bankanın uygun gördüğü miktarlarda ihtiyaç kredisini kullanabilirler. Enpara masrafsız ihtiyaç kredisi adı altında müşterilerine kullandırdığı ihtiyaç kredisi 1 aydan 48 aya kadar geri ödeme vadeleriyle sunulmaktadır. Düşük faiz oranları ve masrafsız olarak sunulan bu kredi için en para müşterileri kendi ekranlarından takip edebildikleri gibi QNB Finansbank Enpara platformundan da takip edebilirler. Masrafsız kredinin maksimum kullanım miktarını banka 30.000 TL olarak belirlemiş olup talepte bulunan kişinin bilgileri incelendikten sonra bankanın onayı doğrultusunda bu miktara kadar ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir.

Enpara Masrafsız İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Masrafsız ihtiyaç kredisi başvurusu için Enpara müşterileri kendi ekranlarını kullanabildikleri gibi banka dışı müşterilerinin de kredi başvurusu yapabilecekleri QNB Finansbank Enpara’nın internet üzerindeki ekranını kullanabilirler. Masrafsız ihtiyaç kredisi ekranı üzerinden kredi başvurusu için açılan ekranda yer alan “Kredi Tutarı” bilgisi maksimum 30.000 TL’ye kadar herhangi bir bilgi girmek suretiyle yazılır. Miktarın yazılmasıyla birlikte aşağıda yer alan tabloda geri ödeme vadelerine göre “Taksit tutarı, Hesaba yatacak net tutar, Toplam geri ödeme tutarı, Aylık faiz oranı, Sigorta prim tutarı ve Yıllık maliyet oranı” gösterilir. Müşterinin hesabına hangi vade süresi uygunsa o seçilir ve en alt kısımda yer alan “Başvur” ikonu seçilir. Açılan yeni ekranda “T.C. Kimlik numarası, Doğum tarihi ve Cep telefonu” bilgileri girilir. Bilgilerin girilmesinden sonra cep telefonuna “SMS Onayı” adı altında bir mesaj gönderilir ve ekranda uygun yere gönderilen şifre yazılır. Şifrenin girilmesinden sonra son işlemler platform üzerinden yapılarak Enpara masrafsız ihtiyaç kredisi başvurusu tamamlanır. Kredi talebini inceleyecek olan enpara.com size en kısa sürede SMS üzerinden geri dönüş sağlayacaktır.

Ziraat Bankası Anında Tüketici Kredisi Alabilirsiniz

Müşterilerinin finansal tüm ihtiyaçlarına çözümler sunmak için hizmet kalitesini ve çeşitliliğini arttıran bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, sektörün içerisinde rekabetçi bankalar arasına girmeyi başaran kurumlardandır. Devlet destekli bir banka olmasına karşılık birçok bankacılık işleminde müşterilerine daha kaliteli ve güvenilir hizmet verebilmek için özel bankalarla yarışacak konuma sahiptir. Bilinen devlet bankası kabuğunu çoktan kırmış olan Ziraat Bankası artık yeniliklerin ve bankacılık hizmetlerinin yeni adresi olmuştur.

Bireysel ve ticari müşterilerinin her türlü bankacılık ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışan banka özellikle kredi ürünleriyle göz doldurmaya devam ediyor. Ziraat Bankası düşük faiz oranları, uygun geri ödeme vadeleri ve masrafsız kredi seçenekleriyle sektör içerisinde en çok tercih edilen bankalar arasına girmeyi başarmıştır. Birçok bankanın kredi ürünlerinde kredi tahsis ücreti veya dosya masrafı adı altında almış olduğu ürünleri Ziraat Bankası asla talep etmemektedir.

Ziraat Bankası Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Bireysel banka müşterilerinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda finansal destek için talep edebilecekleri “masrafsız tüketici kredisi” Ziraat Bankası ayrıcalığıyla verilmektedir. Banka olarak müşterilerinden herhangi bir şekilde komisyon veya kredi masrafı talep etmeyerek tüketici veya ihtiyaç kredisi noktasında en çok kredi kullandıran banka konumuna gelmektedir. Ziraat Bankası masrafsız ihtiyaç kredisini kullanmak isteyen banka müşterileri hizmet vermiş olduğu banka şubelerine bekliyor. Uygun faiz oranları ve kolay geri ödeme vadeleriyle kullanılabilecek tüketici kredisi hiçbir şekilde tahsis ücreti almamakta, istihbarat ve haberleşme gibi ücret veya komisyonları krediye dahil etmemektedir. Kredi talebinde bulunan müşterinin ana para talebi neyse hiçbir kesinti yapmadan doğrudan ödeme imkânı sunulmaktadır.

Masrafsız Tüketici Kredisi Hesaplama

Tüketici kredisini kullanmak isteyen banka müşterileri talep edecekleri kredi miktarının geri ödeme vadesine göre aylık faiz oranları, aylık kredi taksitleri ve diğer bilgilerini öğrenme adına kredi hesaplama aracını kullanabilirler. Bunun için Ziraat Bankasının internet platformunda yer alan bireysel müşteri hizmetleri sayfasında yer alan krediler bölümüne girmesi yeterlidir. Sayfanın alt kısmında yer alan “Hesaplama Aracına” tıkladıktan sonra açılan yeni ekranda “Almak İstediğiniz Kredi Türü, Almak İstediğiniz Kredi Tutarı, Ödeme Sıklığı ve Vade” bilgilerini girdikten sonra “Hesapla” ikonuna tıklamanız yeterlidir. Hesaplama işleminden sonra yeni açılan sayfada krediye ait faiz oranı, yıllık maliyet oranı, taksit tutarı ve diğer bilgiler yer almaktadır. Yapılan hesaplama işleminden sonra kendisine uygun gelen kredi miktarını belirlendikten sonra en yakın Ziraat Bankası şubesine banka müşterilerini gitmeleri yeterlidir.

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Masrafsız tüketici kredisine dair tüm bilgi ve hesaplamaları yaptıktan sonra krediyi kullanabilmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderken kredi başvurusu için gerekli belgeleri de yanınızda götürmeyi unutmayın. Masrafsız kredi için gerekli belgeler;
– Başvuru formu (Banka personeli size doldurtacaktır)
– Krediyi başvuru yapacak olan kişinin kimlik bilgilerini gösteren belge
– Çalışma durumunu gösteren gelir belgesi
– Tüzel kişilikler veya serbest meslek mensupları için gerekli olan evraklar