Home / Bankalar / Maaş Kartı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Maaş Kartı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Belirli bir sayı üzerinde çalışanı bulunan işletmeler, çalışanlarına yapacak oldukları ödemeleri banka hesapları üzerinden gerçekleştirmektedir. Bankadaki hesaplara erişilebilen ve ATM’ lerden para çekilebilen banka kartlarına da bu vesileyle maaş kartı denmektedir.

Gerek aktif olarak çalışan kişiler gerekse emekli olan kişiler bankalarından maaşlarının düzenli olarak yattığı ve maaşlarını çektikleri hesapları için hesap kartı almaktadırlar. İşte bu hesap kartlarına maaş kartı adı verilmektedir. Bu maaş hesapları ve kartları sabit olmayıp hesap sahibi olan kişilerin istemesi halinde hem bankalarını hem de hesaplarını değiştirmeleri ve doğal olarak maaş hesaplarını ve kartlarını da başka bir bankaya taşımaları mümkün olmaktadır.

Maaş kartları, yalnızca maaşın çekilmekte olduğu bir kart olmayıp normal bir hesap kartının yapabilmekte olduğu tüm işlemleri yapabilmektedir. Para çekebilmek, fatura ödemek, alışverişlerde nakit yerine kullanmak ve internet mağazalarında kullanmak gibi pek çok özelliği bulunmaktadır.

Maaş Kartı Avantajları

Maaş kartları, sıradan hesap kartları ile benzerlik gösterse de hesap kartlarından ayrılmakta oldukları bazı yanları bulunmaktadır. Bunlardan ilki, maaş hesaplarından ve kartlarından kart kullanım ücreti ve hesap işletim ücreti gibi ücretler alınmamaktadır. Bankaların çoğunluğu müşterilerine sunmakta olduğu mevduat hesapları için yıllık belirli miktarlarda “hesap işletim ücreti” adı altında para kesiminde bulunmaktadır. Ancak maaş hesabı bulunan bankalar, müşterilerinin maaş hesaplarından, hesap işletim ücreti talebinde bulunmazlar.

Aynı zamanda, maaş kartı bulunan bankadan kredi kullanmak ya da bankanın sunmakta olduğu diğer hizmetlerden faydalanmak diğer bankalara göre daha kolay olacak ve büyük olasılıkla olumlu geri dönüş alınacaktır.

Bunun yanı sıra maaş kartlarına kredili mevduat hesabı bağlanması da mümkün olmaktadır. Kredili mevduat hesapları, maaş kartında para yokken faturaların ödenmesine ya da gerekli olan durumlarda para çekilebilmesine devam edilmesini sağlayan, maaş kartının bir nevi kredi kartı gibi çalışmasına imkan sağlayan bir hizmettir. Kredili mevduat hesabından faydalanmak isteyen kişiler maaş aldıkları banka ile görüşmeli, faiz oranları, geri ödeme koşulları ve kredili mevduat hesabı limitleri hakkında bilgi almalıdırlar.

Maaş Kartından Avans Çekme

Maaş hesapları içerisinde bakiye olmadığı durumlarda kişilerin para çekmeye, faturalarını ödemeye ve alışveriş yapmalarına imkan sağlayan kredili mevduat hesapları, kişilerin bir nevi avans çekmeleri anlamına gelmektedir. Hesap kartı üzerine tanımlı olan otomatik ödeme talimatlarının yerine getirilmesi, nakde ihtiyaç duyulan anlarda hesap bakiyesinin sıfır olması durumunda bile para çekilebilmesi gibi özellikler sayesinde maaş kartı bulunan bankadan kredili mevduat hesabı kullanılması yeri geldiğinde oldukça faydalı olabilmektedir.

Maaş kartına ve hesabına herhangi bir ödeme yapıldığı zaman kullanılmış olan avans miktarı otomatik olarak hesaplardan düşülür. Avans olarak kullanılan tutarlar üzerine işleyecek olan faiz, paranın kullanılmış olduğu gün kadar işlemekte, paranın yatırıldığı gün faiz işlemesine son verilmektedir.

Maaş kartlarıyla ilgili olarak aşağıda bulunan yazıları da okuyabilirsiniz.

One comment

  1. Çalıştığım firma Yapı Kredi bankası ile anlaşmış. Bundan sonra oradan maaş alacağız. Bize ne kadar sürede maaş kartı gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir