Home / Bankalar / Maaş Kartı Şifre Alma ve Şifre Değiştirme

Maaş Kartı Şifre Alma ve Şifre Değiştirme

Maaş hesabı, şirketlerin veya kurumların, anlaşmalı olduğu banka şubeleri tarafından çalışan elemanlarına maaşlarının yatabilmesi için açılan hesaplardır. Şirketler elemanlarına belirli zamanlarda maaşlarını bu hesaba yatırır. Çalışanlar ise hak etmiş oldukları maaşları banka şubesinden veya verilen maaş kartı ile çekebilir.

Maaş hesapları bir mevduat hesabından fazla farkı bulunmamaktadır. Hesap sahipleri bu maaş hesabına istedikleri zaman para yatırabilir veya çekebilir, diğer bankacılık hizmetlerinin tamamından yararlanabilirler.

Firmalar ile bankanın anlaşmalarına göre hesapların çeşitli avantajları bulunur. EFT, havale gibi para transferlerinde ek bir ücret ödemek zorunda kalmazlar. İsteğe bağlı olarak hesaba bir KMH tanımlanabilir. Bu sayede hesapta para olmasa bile limit dahilinde kullanıma devam edilebilir.

Bankalar ayrıca maaş müşterilerine birde maaş kartı sağlarlar. Bu kartların normal debit kartlarla bir farkı yoktur ve belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Süre dolmadan maaş kartı yenileme yapılarak kullanıma devam ettirilir.

Maaş Kartı Şifre Alma İşlemi

Maaş kartlarının ilk gönderildiği sırada kullanılmadan önce şifresinin belirlenmesi gerekmektedir. Maaş kartından kişilerin maaş hesaplarına ulaşılabildiği için kart şifresi alma yöntemleri bankalar tarafından güvence altına alınmaktadır. Maaş kartı ilk defa eline ulaşan kişiler bankalarına SMS göndererek kendilerine şifre göndermesi talebinde bulunabilirler. Bu şifrenin içeriğinde kartın arka yüzünde bulunan güvenlik numarası, kişilerin anne kızlık soyadlarının bazı harfleri, kendi TC numaraları gibi verilerin tümü ya da bazıları yer alabilir.

Bankaların telefon bankacılığı hizmeti üzerinden de maaş kartının şifresini belirlemek mümkün olmaktadır. Kişiler, maaşlarını almakta oldukları bankanın telefon bankacılığı numarasını arayarak gerekli sesli yönlendirme ile işlem yapabilecek oldukları menüye ulaşabilirler.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması kullanmakta olan kişiler, kendilerine yeni ulaşmış olan maaş kartlarını da bu sistemler üzerinden görebileceklerdir. İnternet ya da telefon bankacılığı üzerinden kartlar, şifreler, şifre belirleme ya da değiştirme gibi menülerden kartların şifresi belirlenebilecek ve maaş kartları kullanılmaya başlanabilecektir.

Maaş Kartı Şifre Değiştirme İşlemi

Maaş kartı şifre değiştirme işlemi, kişilerin maaş kartlarının şifrelerini değiştirmek istedikleri ya da şifrelerini unuttukları zamanlarda, kartlarını yeninden kullanabilmek için gerçekleştirmek zorunda oldukları işlemlerin başında gelmektedir.

Bankalarının telefon bankacılığı hizmeti üzerinden şifre değiştirme işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

İnternet bankacılığı hizmetinden ya da mobil bankacılık uygulamalarından faydalanmakta olan kişiler, bu hizmetlerin şifrelerini hatırlıyorlarsa sisteme girerek kart işlemleri menüsü üzerinden şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilecek ve yeni şifrelerini alabileceklerdir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden şifre değiştirme işleminde bulunurken maaş kartının numarası, güvenlik numarası, kişilerin T.C. kimlik numarası gibi bilgiler istenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir