Home / Bilgiler / Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Maaşa Göre Kredi Hesaplamaları

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Maaşa Göre Kredi Hesaplamaları

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Maaşa Göre Kredi Hesaplamaları – Sevgili takipçilerimiz, yine merak edilen ve oldukça fazla araştırılan bir konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Malum kredi ile bir çok ihtiyacımızı ve gereksinimizi karşılayabiliyoruz. Kredi hayatımızda çok önemli bir yer teşkil ediyor. Kredi ile iş – güç ve mal – mülk sahibi olabiliyoruz. Bu açıdan da ister dar gelirli, ister de yüksek gelirli olan herkes maaşıma göre ne kadar kredi alabilirim? sorusunu yöneltiyorlar. İşte bu yazı da, aradığınız o soruya cevap vermek için kaleme alındı.

BANKALAR HANGİ ŞARTLARDA KREDİ VERMEKTEDİR?

Maaşıma göre ne kadar kredi alabilirim? sorusundan önce bankalar hangi kriterlere göre kredi veriyor? sorusunu cevaplamak istiyorum. Bu yazımızın en önemli bölümlerinden birini oluşturacak. Kredi almak isteyen bir kişi kara listede olmadığını ve kredi sicilinin temiz olduğunu belirtmek zorunda. Zaten bankalar tc nizi kullanarak bu bilgiye ulaşabiliyorlar. Ayrıca kredi çekmek isteyen bir kişinin kredi notunun da iyi seviyelerde olması gerekiyor.

Bankaların bir bölümü yüksek kredi notuna düşük faiz ve düşük kredi notuna ise yüksek faiz uygulamasında bulunuyor. Hatta kredi notu çok aşağılarda olanlara daha düşük limitli kredi bile verebiliyorlar. İyi bir kredi notu en az 1.500 puandan başlıyor. Bankadan kredi almak isteyen bir kişi en son olarak gelir belgesini de bankaya sunmalıdır. Maaş bordronuza göre kredi limitiniz belirlenmektedir.

MAAŞA GÖRE İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMASI

Bankalar kredi limitinizi hesapladıkları zaman, sizin bankaya sunduğunuz gelir belgesini ele almaktadırlar. Burada ki aylık gelir tutarının yarısı yani %50’si, sizlerin bir ayda bankaya ödeyeceği maksimum kredi taksit tutarını verecektir. Örnek verecek olursak; diyelim ki 3.000 TL maaşınız var. Bu durumda bankaya en fazla 1.500 TL taksit ödemesi yapabilirsiniz. Şimdi vadelere göre ne kadar kredi ödersiniz bakalım.

12 ay vade ile kredi çekilecek olursa; 1.500 TL X 12 Ay Vade =  18.000 TL ödeme yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

24 ay vade ile kredi çekilecek olursa; 1.500 TL X 24 Ay Vade =  36.000 TL ödeme yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

36 ay vade ile kredi çekilecek olursa; 1.500 TL X 36 Ay Vade =  54.000 TL ödeme yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

48 ay vade ile kredi çekilecek olursa; 1.500 TL X 48 Ay Vade =  72.000 TL ödeme yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

MAAŞA GÖRE KONUT KREDİSİ HESAPLAMASI

Konut kredisi alacak olanlar için yine ihtiyaç kredisindeki hesaplamalardan yararlanacağımızı söyleyebiliriz. Maaşınızın %50’si bir ayda ödeyeceğiniz en yüksek konut kredisi taksit tutarını verecektir. Ama dilerseniz ek gelir veya ek maaş bordrosu da sunabilirsiniz. Diyelim ki maaşınız 3.000 TL. Dolayısıyla her ay 1.500 TL aylık kredi ödeyebilirsiniz. Yalnız bununla birlikte 500 lira kira geliriniz var. Birde eşinizin de maaşı 1.500 TL kadardır. Toplam aylık geliriniz 5.000 TL yapacaktır.

120 ay vade ile kredi çekecek olursanız; 120 Ay Vade X 2.500 TL = 300.000 TL kredi ödemesi yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

60 ay vade ile kredi çekecek olursanız; 60 Ay Vade X 2.500 TL = 150.000 TL kredi ödemesi yapabilirsiniz. (Bunun içerisinde faiz giderleri de bulunmaktadır)

One comment

  1. Peki simdi kredi almak istiyorum ama kucuk bir mevla banka borcum var ondan dolayı kredi alamıyorum ne yapmam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir