Kredi Portal

Ölen Kişinin Banka (Kredi, Kredi Kartı) Borcu Ne Olur?

Kredi ve kredi kartı gibi hizmetler günümüzde hemen hemen her kişinin kullandığı bankacılık ürünler arasında yer alıyor. Kredi kartı veya kredi borcu olup taksitlerini ödeyen kişinin vefat etmesi durumu çoğu kimsenin başına gelebilecek bir olaydır. Peki bu durumda ölen kişinin kredi borcu ne olur? Hangi durumlarda borç ödenmez? Bu yazımızda buna benzer soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ölen Kişinin Banka Borcunu Kim Öder?

Bankaya herhangi bir şekilde borcu olanların vefat etmesi durumunda tüm bu borcu mirasçılarına intikal etmektedir. Bu durum borcu yaparken yaptırmış olacağı hayat sigortasının olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Kredi Borcu Ne Olur?

Hayat sigortası kredi çekenler için genelde zorunlu olmayan fakat tavsiye edilen bir güvence çeşididir. Banka kredi ürünlerinden yararlanırken konut, taşıt, ihtiyaç gibi kredi çeşitlerinde yaptırılabilmektedir.

Hayat sigortasının amacı bankadan alınacak kredi karşılığında borçlanılan parayı güvence altına almaktadır. Bu durumda kredi borcu devam eden bir kişinin vefat etmesi durumunda kalan tüm borç sigorta tarafından karşılanmaktadır. Tabi bu durumunda istisnaları bulunmaktadır.

Hayat sigortası yaptıran kişinin ölüm nedeni intihar gibi bilerek olmaması gerekmektedir. Bu tarz şüpheli bir durumda sigorta yapan firma otopsi yapılma talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırırken mevcut hastalığını gizlememesi ve belirtmesi gerekmektedir. Kişinin vefat etmesi durumunda sigorta şirketi bu hastalığı tespit ederse kredi borcunun ödenmesinin iptalini isteyebilir.

Bu durumlar haricinde bankalardan kredi kullanırken hayat sigortası yaptırılması ileride yaşanacak bir vefat durumunda mirasçıların borç yüküne düşmemeleri için avantajlı bir durum oluşturmaktadır. Çünkü vefat eden kimsenin kredi borcu sigorta tarafından karşılanır ve banka borcu mirasçılarına yansıtılmaz.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Kredinin Ödenen Kısmı Geri Alınabilir mi?

Hayat sigortasının bankadan kredi alımında yapıldığından bahsetmiştik. Bu nedenle kredi taksitlerini öderken vefat eden bir kişinin borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Yani yapılan hayat sigortası sadece kalan kredi borcuna değil, çekilmiş olan toplam kredi borcuna yapılmaktadır.

Ölen kişinin çektiği kredi için ödemiş olduğu miktarı mirasçıları alabilir. Ancak burada yapılacak olan hayat sigortası iyice incelenmelidir. Çünkü sigorta şirketleri sözleşmeye dayanarak ödenen miktarın tamamının veya bir kısmının mirasçılara ödenmesini engelleyebilmektedir.

Mirasçıların ödenen kredileri geri alabilmesi için ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte kredi çekilen bankaya başvurmaları gerekmektedir. Veraset ilamında birden fazla mirasçı bulunuyorsa tüm mirasçılar bir kişiyi vekil tayin ederek işlemlerin yapılmasını sağlayabilmektedir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çeken kişinin taksitleri devam ederken ölmesi ve hayat sigortası yaptırmaması durumunda tıpkı miras olayında olduğu gibi tüm borçlar mirasçılarına intikal etmektedir. Varisler yasal miras hisseleri kadar oranda kalan kredi borcunu ödemek ile sorumludurlar.

Eğer kredi çekilirken bir kefil gösterilerek başvuru yapılmışsa, tüm borçları ölen kişiye kefil olan tarafından ödenmesi istenir. Kefil olmadığı durumda mirasçılara intikal eder.

Ölümün sel, yangın, deprem gibi doğal afetlerden olması durumunda bankalar bazen tüm borcun silinmesine karar verebilmektedirler.

Hayat sigortasının olmaması ve borcun varislere kalması durumunda mirasçıların kalan mirası redd-i miras yapma hakları vardır. Bu durumda varisler ölen kişinin borçlarını reddettiği gibi alacaklarını da reddetmiş olurlar.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı borcu da tıpkı kredi borcu gibidir. Nasıl kredi çekerken hayat sigortası yaptırılıyorsa, kredi kartı kullanırken de borçlar için bir sigorta yaptırabilmektedir.

Kredi kartı borcu bulunan kişinin borçlarına karşı bir hayat sigortası varsa ölüm sonrasında poliçe teminat miktarı sigorta firması tarafından ödenmektedir. Eğer teminat miktarı, kredi kartı borcundan daha fazla ise kalan kısım banka tarafından mirasçılarına geri ödenir.

Reddi Miras Hakkı Var mı?

Redd-i miras, ölen kişinin geride bırakacağı tüm borç ve alacaklarını reddetmek, hakkından vaz geçmek demektir. Dolayısıyla ölen kişinin sadece kalan banka borcundan muaf tutulmaz. Tüm mirastan vazgeçilmiş olunur. Sitemizde bulunan ölen kişinin bankadaki parası kime kalır yazısını okuyarak vefat eden kişinin hesaplarında bulunan çeşitli birimlerdeki parasının nasıl alınabileceğini öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.