Kredi Portal

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Banka Hesabından Parası Nasıl Alınır?

Ölen kişinin arsa, ev gibi taşınmazları olabileceği gibi bir veya birden fazla bankada TL, döviz, altın gibi vadeli ve vadesiz mevduat hesapları veya yatırım hesaplarının da bulunabildiği genellikle rastlanan durumlardandır. Böyle bir durumda ölen kişinin bankadaki parası kime kalır? Vefat eden kişinin banka hesabından para çekme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Kişi vefat ettikten sonra kalan nakit para ve mal varlıkları mirasta hakkı bulunan mirasçılarına kalmaktadır. Üzerine olan araba, ev, arsa gibi taşınmazların yanında kalan nakit para yasal olarak belirlenen mirasçıları arasında belirli oranlarda paylaştırılmaktadır

Vefat eden kişinin bankalarda mevduat hesaplarında TL veya döviz cinsinden para bulunuyorsa bu durumda izlenmesi gereken bir yol bulunmaktadır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle ölüm tutanağı ile birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne 10 gün içerisinde gidilip, ölen kişinin nüfustan düşürülmesi gerekmektedir. Bu şekilde şahısın nüfus müdürlüğünde de ölmüş olduğu belirlenir.

Vefat eden kişinin mirası ile ilgili işlem yapabilmek için yakınlarının mirasçı olduğunu yasal olarak kanıtlamaları gerekir. Bunun için kişinin yakınları tarafından mirasçılık belgesi olarak ta adlandırılan veraset ilamı almaları gerekmektedir.

Bu belge olmadan miras ile ilgili hiçbir işlem yapılamaz. Belge Noter veya Sulh Hukuk Mahkemesi yoluyla olmak üzere iki şekilde çıkarılabilmektedir. Noter yoluyla belge çıkarımı daha kolay ve kısa zaman aldığından genellikle mahkeme yolu tercih edilmemektedir.

Çıkarılan veraset ilamında mirasçılar ile ilgili bilgiler bulunduğu gibi hisseleri hakkında bilgilerde belirtilmektedir.

Özel durumlar haricinde vefatın gerçekleşmesinden itibaren 4 ay içerisinde mirasçıların vergi dairesine gitmeleri gerekmektedir. Bunun için son olarak oturmuş olduğu ikamet adresinin bağlı bulunduğu vergi dairesine ölüm belgesi ile gidilmeli ve Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekir.

Ölen Kişinin Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vefat eden kişinin banka hesabına, ancak kişi yaşarken kendisinin noter kanalıyla hesaba erişime hak verdiği kişi veya kişiler tarafından erişilebilir. Aksi durumda mirasçı akrabalarının öncelikle yapması gereken yukarıda belirttiğimiz yasal işlemler bulunmaktadır.

Banka hesabı sorgulama kişisel bir veri olduğundan şu an için internetten veya online öğrenmenin bir yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle standart olarak ölen kişinin bankalarda parasının olup olmadığını öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır.

Bankalara dilekçe vererek sorgulatmak veya Bankalar Birliği’ne hangi bankada parası olduğunu bir dilekçe ile sormak.

Bankalar Birliği’nden cevap geç gelebileceği için ilki diğerine göre daha hızlı sürmektedir. Bir kişinin birden fazla banka ile çalışabileceğini düşünüldüğünde yapılması gereken öncelikle daha önce hesabının bulunduğu bilinen bankalardan başlamak olacaktır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden kişinin banka hesabından para çekme için kesintili ve kesintisiz olmak üzere iki şekilde alınabilmektedir. Kesintisiz olarak parayı alabilmek için aşağıda bulunan şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar;

Vergi dairesine giderek Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi ödemesinin gerçekleşmesi gerekir.

Bu beyannameye bankada bulunan TL, döviz, altın ve yatırım mevduat hesaplarındaki rakamlar dahil edilmelidir. Her bir varis kendine düşen miktarı ödemelidir.

Vefat eden kişinin geçmişe dönük olarak ödenmemiş borçları varsa bunlar temizlenmelidir. Daha ayrıntılı bilgi için ölen kişinin borcu ne olur yazısına bakabilirsiniz.

Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra mirasçılara bir tasdikname verilir. Mirasçılar daire tarafından verilen bu borcu yoktur yazısı ve veraset ilamıyla birlikte vefat eden kişinin bankadaki parasını çekebilirler.

Mirasçılar belirttiğimiz işlemleri yapmazlarsa yani bankaya tasdikname götürmediği durumda, banka tarafından ölen kişinin hesabında bulunan paradan kesinti yapacaktır. Kalan para mirasçıların hisse oranına göre paylaştırılacaktır. Banka tarafından yapılan bu kesinti yine banka tarafından en geç bir hafta içerisinde vergi dairesine bildirilmektedir.

Ölen Kişinin Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Vefat eden bir kişinin banka hesapları mirasçıları tarafından kolay bir şekilde kapatılabilmektedir. Kapatma işlemi için veraset ilamı gerekmektedir. Mirasçı bu belge ile birlikte hesabın bulunduğu bankaya giderek vadesiz hesap ve buna bağlı vadeli mevduat hesaplarının hepsini kapatabileceği gibi kişi adına olan banka kartı ve kredi kartlarını da iptal edebilir.

Ölen Kişinin Bankada Bulunan Parası Alınmazsa Ne Olur?

Bilindiği üzere bankalar bünyesinde bulunan ve 10 yıl boyunca işlem görmeyen hesapları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) na bildirmekle yükümlüdürler. Bu hesaplar TMSF tarafından zaman aşımı nedeniyle her yıl belirlenen bir güne kadar ilan edilirler. Bu tarihten sonra mirasçılar tarafından alınmayan banka hesabındaki paralar TMSF’ye devredilir.

Yorumlar
  1. Zeynep dedi ki:

    Arkadaşımın babası vefat etti. Kendisi emekli imiş ve maaşı bankaya otomatik yatıyormuş. Elinde hesap bankamatik kartı var. Bankalarda iyi bir miktarda parası varmış. Bu parayı bankadan en kısa sürede nasıl alabilir? Bankamatikten elindeki kartla ölen kişinin banka hesabından para çekerse bir cezası varmı?