Home / Kredi Kartları / Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Taksitleri devam eden kredi kartı iptal edilebilmektedir. Fakat kartınızı iptal etmek istediğiniz zaman banka çalışanları tarafından yoğun bir ikna durumuna maruz kalabilirsiniz. Kredi kartınızı iptal etmemeniz ve bankanın sizi müşteri olarak kaybetmemesi amacıyla birtakım ikna faaliyetleri, kampanyalar, size özel teklifler sunmaya çalışabilirler. Eğer kredi kartınızı kapatma konusunda kararlıysanız, banka çalışanına karşı bu konuda ısrarcı olmanız işlemlerinizi hızlandırabilir.

Kredi kartınızın gelecek dönem taksitleri bulunuyorsa bile, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kredi kartınızı kapatmanız da herhangi bir sorun yoktur. Banka kartınızı kapatmak için bildiride bulunduğunuz günden itibaren 7 gün içerisinde kartı kullanıma kapanmak zorundadır.

Bu süreçten sonra taksitlerinizi aynı düzenle ödemeye devam edebilirsiniz. Borcunuzu toplu ödeme gibi bir kural bulunmamaktadır. Mevcut borcunuz bitene kadar bankalar size hesap ekstresi göndermekle yükümlüdür.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Nasıl Yapılır?

Kullanmış olduğunuz kredi kartının iptalini yapmak için iki durum söz konusudur. Birinci yöntem telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerinden kredi kartınızın iptalini sağlamak, diğeri ise banka şubesine giderek kredi kartınız için iptal dilekçesi vermektir. Fakat bazı bankalar istisna olarak sadece çağrı merkezleri üzerinden yapılan kredi kartı iptal talebini kabul ediyor.

Taksidi Devem Eden Kredi Kartı Kapatmak İçin Ücret Ödeyecek Miyim?

Yasal olarak kredi kartı iptali için bankalar tarafında bir ücret talep etme durumu söz konusu değildir. Fakat bankalar “Kredi Kartı Kapatma Cezası” adı altında bir ücret talep edebilir. Bankalar birçok kişiden bu ceza ücretini talep etmiyor gibi görünse bile kredi kartları için yıllık belli bir miktar da ücret almaktadır. Bankalar müşteri çekebilme amacıyla genellikle kredi kartları için ilk yıl kart ücretleri talep etmez. Ancak ilerleyen yıllarda kredi kartınız kullanmaya devam ettiğiniz takdirde yıllık ücret ödememek için otomatik ödeme talimatı, belirli bir harcama limiti veya belirli bir tarihe kadar kredi kartını kullanma sözü gibi bir takım taahhüt talep ederler. Eğer bankalar tarafından belirtilen tarihten daha önce kredi kartı iptali gerçekleştirirseniz, “kredi kartı kapatma cezası” adı altında bir işlem uygulanır.

İptal Edilen Kredi Kartının Taksitleri Nasıl Ödenir?

İptal edilen kredi kartının taksitleri birkaç değişik ödeme yöntemleri seçilerek ödenebilir. Bu seçeneklerden ilki kartınızdaki normal ödeme planı içerisinde bulunan taksitlendirme miktarı üzerinden ödeme şeklinde yapılabilir. Başka bir yol olarak da aylık taksitler bitene kadar hesap özeti tutarı kadar ödeme yapılarak tüm borç kapatılabilir. Ve yahut elinizde nakit paranız bulunuyor ise tüm borcunuzu bir kerede yatırarak ödeme yapılabilirsiniz ve borcunuzu kapatılabilirsiniz. Eğer elinizde nakit yoksa fakat tüm borcunuzu kapatmak istiyorsanız bireysel ihtiyaç kredisi kullanılarak tüm borcunuzu kapatarak aylık olarak kredi borcu ödemesi yapılabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda unutulmaması gereken yer, kullanılacak olan kredide faiz ödemesi yapılacağı için mevcut borcunuzun tamamı kapanmış olsa da ekstra bir faiz maliyetine katlanılması gerekileceğidir.

One comment

  1. Kredi kartına taksitleri devam eden borcum var. Fakat artık bu kartı kullanmak istemiyorum. Bankaya gittiğimde kartımın borcunu tamamen ödedikten sonra kapatabileklerini söylediler. Gerçekten tüm borcu kapattıktan sonramı kartı iptal ediyorlar. Banka ismi vermeyecem ama ben artık bu kartı kesinlikle kullanmak istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir