Kredi Portal

VakıfBank Ek Hesap Nedir? Vakıfbank KMH Faiz Oranları Hesaplama

Bankadaki hesap bakiyeniz müsait olmadığı durumlarda tüm alışveriş ve nakit ihtiyaçlarınızı VakıfBank ek hesap ile karşılayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere VakıfBank bankacılık ürünlerinden biri olan ek hesap hakkında bilgiler sunacağız.

Kısaca KMH olarak bilinen kredili mevduat hesabı, banka müşterilerinin vadesiz TL hesaplarında bakiye olmadığı zaman kullanabildikleri, banka tarafından belirli bir limite sahip kredi ürünleridir. Bu hesap sayesinde banka müşterileri, hesaplarında para olmadığı zaman nakit çekim yapabilir, alışverişlerinde kullanabilir, fatura, kredi, kredi kartı borçlarını ödeyebilirler. Ayrıca bankaların vermiş olduğu olanaklar dahilinde kullanılan miktarlar taksitlendirilebilmektedir.

VakıfBank, belirlenen limit dahilinde müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması için vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak ek hesap bankacılı ürünü hizmetini vermektedir.

VakıfBank Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Vakıfbank ek hesap ürününden yararlanabilmek için öncelikle vadesiz bir TL mevduat hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra en yakın banka şubesine giderek ek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Ek hesap başvurusunun bir diğer yöntemi de mobil ve internet bankacılığını kullanmaktır. İnternet bankacılığı hesabına giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menü üzerinden önce Başvurular daha sonradan Ek Hesap Başvurusu menüsünü seçtiğinizde karşınıza çıkan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

VakıfBank, müşterilerine ek hesap başvurusu için sağladığı diğer bir kolaylık SMS ile başvuru seçeneğidir. Ek hesaba başvurmak için cep telefonunun mesaj kısmına EKH boşluk T.C. Kimlik No boşluk istediğiniz miktar (örn. EKH 123456789012 3500) şeklinde yazdıktan sonra 5724 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır.

Ek hesap açtırmak için yöntemlerden biride ATM kullanımıdır. VakıfBank bankamatiklerine kartınızla giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak olan menüde sırasıyla Diğer İşlemler daha sonra Başvuru ve sonra Ek Hesap Talebi (EKH) bölümlerini seçerek isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VakıfBank Ek Hesap Özellikleri Nelerdir?

Ek hesap sayesinde hesabınızda yeterli miktarda para olmasa bile aşağıdaki tüm işlemleri verilen limit dahilinde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Limitiniz dahilinde nakit ihtiyacı için para çekebilirsiniz.
 • Bankacılık işlemlerini (Eft, havale, kredi, fatura ve kredi kartı ödemesi gibi) gerçekleştirebilirsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı vererek tüm fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Düzenli ödeme olan kira, taksit gibi ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Vakıfbank Ek Hesap Limiti Nedir?

Bankada bireysel veya ticari hesabı bulunan kişilere başvuruları sonucunda bir ek hesap tanımlanmaktadır. Her ne kadar başvuru sırasında hesap sahipleri istedikleri miktarı belirtseler de ek hesap limiti banka tarafından onaylanmaktadır. Bankaca belirlenen kredi limiti sözleşmenin imzalanmasından sonra açıkça belirtilerek hesap sahibinin bilgisine sunulmaktadır. Vadesiz hesap sahibi daha sonra limit arttırımı talebinde bulunabilir. Bankada bu talebi değerlendirerek duruma göre belirli oranlarda ek hesap limitini yükseltebilir.

VakıfBank Ek Hesap Limit Düşürme ve Yükseltme

Ek hesap başvurusu yaptığınızda bankanın belirlemiş olduğu bir limitle açılmaktadır. Daha sonradan belirlenen bu limitin arttırılmasını veya azaltılmasını yine bankadan talep edebilirsiniz.

Ek hesap limitini düşürmek veya yükseltmek için banka şubelerini, mobil uygulamayı, internet bankacılığını ve müşteri hizmetleri kanallarını kullanabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilip banka tarafından kısa süre içerisinde işleminiz gerçekleştirilecektir.

Vakıfbank Ek Hesap Faiz Oranları Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Vakıfbank ek hesap belirli bir faiz oranlarına sahiptir ve günlük olarak hesaplanmaktadır. Hafta sonu, Cumartesi, Pazar, Bayram gibi tatil günleri ve resmi tatil günleri ek hesaptan kullanılan para için faiz hesaplanmaya devam etmektedir.

Tüm bankaların Kredili Mevduat ürünlerine uygulayacağı en yüksek faiz oranı TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından belirli dönemlerde belirlenmektedir. Peki Vakıfbank ek hesap faizi hesaplama nasıl yapılır? Bunu hesaplayabilmek için aşağıdaki formül kullanılabilir.

Ek hesap faizi = Çekilen Tutar * Faiz Oranı / 30 * Gün Sayısı

VakıfBank Ek Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Hesabınıza bağlı kredili mevduat hesabını kapatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda size en yakın banka şubesine giderek müşteri temsilcisine bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Gerekli olan formu doldurup imzaladıktan sonra VakıfBank ek hesap kapatma işleminiz gerçekleşecektir.

Bir diğer yöntem olarak banka şubesine faks gönderebilirsiniz. Hazılayacağınnız ek hesap kapatma dilekçesini imzalayarak faks göndermeniz halinde banka istemiş olduğunuz işlemi gerçekleştirecektir.

VakıfBank Taksitli Ek Hesap ve Özellikleri

Bankada bulunan ek hesaptan kullandığınız limiti 12 aya kadar taksitlendirebilmektesiniz. Ek hesabınızdan nakit çekim veya alışveriş olarak kullandığınız parayı, bankanın izin verdiği miktara kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Üstelik bu işlemler için kredi kullanırken ödenen bir takım masraflar ödenmez.

Ek hesap kullanılarak yapılan harcama sonucunda banka tarafından cep telefonunuza taksitlendirme mesajı gelir. Bu mesajı yanıtlayarak taksitli ek hesap kullanımına başlayabilirsiniz.

Banka tarafından gönderilen SMS haricinde daha sonradan taksitlendirme yapmanızda mümkün. Bunun için bankanın şubelerinden, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM lerinden ve çağrı merkezini arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Fatma Nur dedi ki:

  Verdiğiniz bilgileri için teşekkür ederim. Vakıfbank ek hesap açmak için internet bankacılığını kullandım. Hemen açtılar. İstediğim tutardan biraz az oldu ama olsun. Otomatik ödemede faturalarım vardı. Şimdi hesabımda para olmasa bile ek hesap kullanılarak ödeyebilecekmiş.

 2. Narin dedi ki:

  Vakıfbank ek hesap kullanmak istiyorum. Başvurumu yaptım ama hala sonuçlanmadı. 5000 TL ek hesap istiyorum.

 3. Cavit dedi ki:

  Hesabıma bağlı ek hesabım var. Fakat şimdiye kadar hiç kullanmadım. Benim merak ettiğim vakıfbank ek hesap faizi hesaplama nasıl yapılıyor. Bunu ben hesaplayabilirmiyim. Belirli bir formülü varmı. Bu ara biraz sıkışık durumdayım. Malum piyasaların hali belli. Esnek hesabı kullanmak istiyorum. Vakıfbank ek hesap faizi ne kadar alıyor.