Kredi Portal

Virman Nedir? Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Bankacılık terimleri arasında yer alan virman, Fransızca virement kelimesinden dilimize girmiştir. Tıpkı EFT ve havale gibi para transfer yöntemlerindendir.  Fakat virman yapma, bir kişinin aynı banka şubesinde bulunan hesapları arasında gerçekleşmektedir.  Şimdi virman ne demek olduğu hakkında daha ayrıntılı inceleme yapalım.

Virman Nedir?

Virman işlemi, bankanın aynı şubesinde bulunan aynı kişiye ait farklı hesaplar arasında yapılan para transferidir. Yani yapılacak olan para gönderiminin virman olabilmesi için, öncelikle hesapların bir bankanın aynı şubesinde olması gerekir. Bu hesaplar tek bir kişiye ait olmalıdır. Gönderici ve alıcı aynı olmalıdır.

Virmanın diğer para aktarım yöntemleri olan havale ve EFT ile farkları vardır. EFT işleminde para transferi başka bankalar arasında gerçekleşirken, havale işleminde aynı bankada bulunan hesaplar arasında işlem yapılır. Virmanda ise aynı bankanın aynı şubesinde ve tek bir hesap sahibinin farklı hesapları arasında gerçekleşir.

Farklı hesap sahiplerinin aynı bankada veya farklı bankalarda bulunan  mevduat hesapları arasında virman ile para transferi gerçekleştirilmez.

Yine bir bankanın farklı şubelerinde hesabı bulunan aynı kişinin, bu hesapları arasında virman yoluyla para transferi yapılmaz.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, yapılacak aktarma işleminin virman olabilmesi için, öncelikle gönderici ve alıcı hesabı aynı kişiye ait olması gerekir. Bu hesaplar aynı banka şubesinde bulunmalıdır. Örneğin bir kişinin aynı şubede bir vadesiz TL birde yatırım hesabı olduğunu farz edelim. Bu kişi vadeli hesabından bir miktar parayı yatırım hesabına gönderiyor. İşte bu yaptığı işlem virmandır.

Virman Nasıl Yapılır? Saatleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka şubesinden mesai saatleri içerisinde talimat vererek virman yapılabileceği gibi internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM kanallarını da kullanarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubelerinden yapılacak olan virman işlemi, şube çalışma saatleri içerisinde olması gerekir.

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM üzerinden virman işlemi ise haftanın her günü istenilen saatte gerçekleştirilebilir. Genel olarak virman işlemi için havale ve EFT transferlerinde olduğu gibi bir ücret alınmaz.

Virman yapılırken dikkat edilecek bir nokta doğru hesabı seçmek ve doğru miktarı girmektir. Gönderici ve alıcı hesap sahibi aynı kişi olacağından her ne kadar hatalı işlem olmasa da, telafisi kolay olsada sonuçta bir para transferi söz konusudur. Hatalı işlem sonucunda geri dönüş daha kolaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.