Kredi Portal

Ziraat Bankası Hesap Açma Kolay ve Hızlı Yöntemleri

Birikimlerinizi güvenli bir şekilde tutmak, istediğiniz zaman kolayca ulaşabilmek istiyorsanız Ziraat Bankası mevduat hesaplarından yararlanabilirsiniz.  Bankada hesap açarak yurt içinde yaygın bir şube ve ATM ağından faydalanarak dilediğiniz zaman paranızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası hesap açma yöntemlerinin yanında hesap çeşitleri hakkında da bilgiler vermeye çalışacağız.

Ziraat Bankası Hesap Açma Yöntemleri Nelerdir?

Ziraat hesap açmak için, en yakın banka şubesine başvurabileceğiniz gibi internet sitesinde bulunan formu doldurarak online hesap açma başvurusu yapabilirsiniz. Ya da Ziraat çağrı merkezini arayarak karşınıza çıkan müşteri temsilcisi yardımıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Banka şubesinden yapacağınız Ziraat hesap açma işlemi sonucunda temsilcinin size vereceği evrakları imzalamanız sonrasında vadesiz hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.  İnternetten veya çağrı merkezi kullanarak yapacağınız başvuru sonrasında Ziraat vadeli hesap açma işlemini tamamlamak için en yakın banka şubesine gitmeniz ve evrakları imzalamanız gerekebilmektedir.

Eğer bankada vadesiz bir mevduat hesabınız mevcutsa, vadesiz, vadeli, yatırım, döviz, altın gibi mevduat hesaplarını online olarak hemen açabilirsiniz. Ziraat Bankası hesap açma işleminizi internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden hemen yapabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Hesap Açma İçin İstenilen Belgeler

Ziraat Bankası’nda hesap vadesiz TL hesabı açmak istediğinizde sizden sadece kimlik istenmektedir. İnternetten online, çağrı merkezinden veya banka şubesinden hesap açtırmak istediğinizde elinizde sadece TC kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli olacaktır.

Ziraat Hesap Açma Yaş Sınırı Var mıdır?

Ziraat Bankası hesap açma yaş olarak sınırı vardır ve 18 dir. Bankada herhangi bir şekilde hesap açtırmak isteyenler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Peki ya daha küçük olan kişiler ne yapacak? Bu durumda 18 yaşını doldurmamış bireyler bankaya giderken yanlarında ebeveynlerini götürerek Ziraat Büyüyen Çocuk Fonu hesabı açabilirler. Ziraat Bankası bu özelliğiyle 18 yaş altı hesap açan bankalar arasında yer alıyor. Bu hesapla birlikte küçükler hesaplarında birikim yapabiliyor.

Devletten burs veya kredi alan üniversiteli bireylerde ise yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu durumda KYK burs veya kredi ücretini ziraat bankası aracılığı ile yatıracağından, hak sahipleri adına Ziraat Bankası hesap kartı açma başvurusu otomatik yapılacak ve kullanılacak olan bankamatik kartı adrese gönderilecektir.

Ziraat Bankası Hesap Açma Ücreti Varmı?

Ziraat Bankası’nda vadeli TL hesabı açma için herhangi bir ücret istememektedir. Buna karşı vadeli mevduat hesaplarında, yabancı para veya birikim hesapları için belirli bir en düşük bakiye hesapta olma gerekliliği gibi bir şart talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel Mevduat Hesapları Hangileridir?

Banka finansal mevduat ürünleri arasında bir çok hesap çeşitlerine sahiptir. Bunlar vadesiz hesapla, vadeli hesaplar ve altın hesapları olarak sıralanabilir. Hepsine kısaca göz atalım.

Ziraat Bankası Vadesiz Hesap: Herhangi bir bankada mevduat hesabı açabilmeniz için gerekli olan ilk ürün vadesiz hesap olacaktır. Ziraat bankası vadesiz hesap açma konusunu yukarıda anlatmıştık. Bankanın Vadeli hesapları arasında;

 • Vadesiz TL hesap,
 • Başak hesap,
 • Vadesiz yabancı para hesap bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Çeşitleri: Ziraat bankası vadeli hesapları iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan ilki TL para birimi vadeli mevduat hesap çeşitleri, diğeri ise döviz cinsinden (dolar, Euro, sterlin gibi) vadeli mevduat hesap çeşitleridir.

Vadeli TL Hesap Çeşitleri:

 • Vadeli TL Hesabı
 • Enflasyona Endeksli Ürünleri
 • Birikimli TL Mevduat Hesabı
 • Çeyiz Hesabı
 • Vefalı Hesap
 • Konut Hesabı
 • Dönem Ödemeli TL Mevduat Hesabı

Vadeli Döviz Hesap Çeşitleri:

 • Vefalı Döviz Hesabı
 • Vadeli Yabancı Para Hesabı
 • Birikimli Döviz Hesabı
 • Dönem Ödemeli Döviz Hesabı

Ziraat Bankası Altın Yatırım Hesap Çeşitleri: Bankada altın hesabı açarak gram cinsinden yatırım yapabilirsiniz. Bu sayede altınlarınızı güvenilir, çalınma ve kaybolma riski olmadan banka hesabında biriktirebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Numan dedi ki:

  Dün Ziraat bankasına hesap açmak için gittim. Bulunduğum yerde banka şubesinde fazla insan yoktu. Hemen sıra geldi ve çalışan arkadaş yardımcı oldu. Kısa sürede hesabımı açtı. Kartımda 1-2 hafta içerisinde ev adresime gelecekmiş. Teşekkürler Ziraat bankası.

 2. Lale dedi ki:

  Ziraat Bankasında hesabım yok. Yeni bir hesap açmak istiyorum. İlla şubeyemi gitmem gerekiyor. Ziraat Bankasında internetten hesap açmak için bir yöntem bulunuyor mu?