Home / Bilgiler / Banka Harici Kredi Veren Kurumlar ve Yerler Neresi? Nerelere Başvuru Yapılabilir?

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar ve Yerler Neresi? Nerelere Başvuru Yapılabilir?

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar ve Yerler Neresi? Nerelere Başvuru Yapılabilir? – Bir çok yazımda kredinin hayatımızdaki öneminden söz ettim. Çoğu zaman çoğu insan krediye karşı olsa da, maalesef ki hayatımızın en acı gerçeklerinden. Şuan evliliklerin bile büyük bir bölümü kredi sayesinde oluyor. Genel anlamda ihtiyaçlarımız için, ev ihtiyacımız için ve araba ihtiyaçlarımız için kredi çekiyoruz. Bu açıdan da bankalara müracaata bulunuyoruz. Yalnız bankalar da ben yol geçen hanı değilim diyor. Her elini kolunu sallayan benden kredi alamaz diye de belirtiyor.

BANKA DIŞI KREDİ ALINABİLECEK YERLER

Kredi başvurusu yapanların büyük bir çoğunluğu geri çevriliyor. Zira kimisinin kredi sicili bozuk oluyor. Kimisinin kredi notu düşük, kimisinin de belgelendirebileceği bir gelir kaynağı bulunmuyor. Bankalarda bu hususlara dikkat ettiğinden kredi vermiyor. Yalnız bu durumda olan milyonlarca vatandaş var. Peki bu vatandaşlar hiç kredi alamayacaklar mı? Hiç mi ev sahibi olmayacak yada hiç mi araba sahibi olamayacak? İşte bu yazıda sizlere banka dışındaki alternatifleri sunmaya çalışacağız. Umarım işinize yararlar.

KONUT KREDİSİ İÇİN ALTERNATİFLER

TOKİ: Toki seçeneği benim için birinci sırada. Dışarıdakilerin bir bölümü bu uygulamayı tam olarak bilmiyor. Yada eksik olarak biliyor desek daha doğru olur. Toki dar gelirliler için kura ile taksitli ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Ama bunun dışında bir de daha yüksek gelir sahibi olanlara ise daha büyük evler sunuyorlar. Bu evler bir çok ilde bulunuyor. Ayrıca başvuru önceliğine göre alabiliyorsunuz. Öncen 15 – 20 bin lira arası bir peşinat veriyorsunuz. Sonrasında ise aylık taksitler ödeyerek bu evlere sahip olabiliyorsunuz.

EMİNEVİM: bu yöntem ile her yıl binlerce aile ev sahibi oluyor. Genel sistemlerinde bir grup insan bir araya getiriliyor ve her ay bir kişiye noter huzurunda istediği ev parası veriliyor. Bu sistemde faiz uygulaması falan bulunmuyor. Sadece organizasyon ücreti ödemesi yapıyorsunuz. Yine değerlendirebilirsiniz.

Güvenilir İnşaat Firmaları: bu yolu seçenlerde var. özellikle büyük şehirlerde büyük ve güvenilir inşaat firmaları kendi finansmanlarını kendileri sunuyor. 120 aya kadar vade yapabiliyorsunuz. Tahsis ücreti, sigorta ücretleri gibi giderlerini olmuyor. Bankalara göre daha hesaplı oluyor. Lakin sözleşmeyi imzalamadan önce alanında uzaman bir avukata da okutun. Hatta şu tarihe kadar konut teslimatı yapılacak diye bir madde de ekletin.

ARAÇ KREDİSİ İÇİN  ALTERNATİFLER

Otomotiv Firmaları: Arkadaşlar bir çok otomotiv firması finansmanlarını kendileri karşılıyorlar. Ama 0 km araç almayı düşünenler için geçerli olan bir durum elbetteki. Örneğin aracın fiyatı 60 bin lira. Sizde 30 bin lira var. Geri kalan 30 bin lirayı 30 ay  vade ile faizsiz bir şekilde kredi alabiliyorsunuz. Buda mükemmel bir fırsat. Tabi firmaların kendilerine göre kampanyaları değişebiliyor.

EminOtomotiv: Emin otomotiv de tercihleriniz arasında olabilir. Faizsiz taşıt alabilmenize olanak tanıyor. Bu sisteme giriyorsunuz ve taksit ödemelerine başlıyorsunuz. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda araç alabiliyorsunuz. Bu yöntemi de kullanan bir çok kimse var. Oto Galericiler: Arkadaşlar artık oto galericiler neredeyse her ilçede bile var. Bunların bir bölümü senet ile 48 aya varan vadeler ile 2. el taşıt satışı yapıyorlar. Tabi faiz oranı biraz daha yüksek olabiliyor. Bu durum yasal mı? bilmiyorum. Sadece olan durumu sizlere izah ettim. Araştırabilirsiniz.

NAKİT İHTİYACI İÇİN ALTERNAİTFLER

Nakit ihtiyacında ise yetki ve izin belgesi olan factoring veya ikrazatçıları düşünebilirsiniz. Örneğin elinizde uzun vadeli çek yada senet vardır. Factoring firmasına gidip bunu belirli bir komisyon karşılığında kırdırtabilirsiniz. Sonrasında da çek karşılıksız çıktı gibi durumlarla uğraşmazsınız. Ama mutlaka yetki belgesini ve izin belgesini görün. Yasal firmalar ile işinizi gerçekleştirin. İkrazatçılar da çok az var ama yinede senet karşılığında para alabilirsiniz. Bunların izin belgesi oluyor. Sakın tefecilikle karıştırmayın. Zaten tefecilik yapmak anayasal bir suçtur. Ben bunlardan söz etmiyorum. Tekrardan altını çiziyorum. Ha birde ufak yerlerde mahalle kuyumcuları da tanıdıklarına kısa vadeli borç para verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir