Home / Krediler / Kredisi Devam Eden İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Kredisi Devam Eden İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Günümüzde ihtiyaçları gidermek için en çok başvuru yapılan nakit desteği kredilerdir. Üstelik son yıllarda gelişmiş bankacılık sistemleri sayesinde düşük faiz oranlarının da bulunduğunu görebilmekteyiz. Uygun ödeme fırsatları ile desteklenen bu kredileri neredeyse herkes çekebilmektedir.

Krediyi çekmekten daha zor olan bir durum varsa o da bunu geri ödeyebilmektir. Akla en çok gelen durum kredi öderken ikinci kredi alınıp alınamaması ile ilgilidir. Aslında bu sorunun tek ve net bir yanıtı yok. Çünkü tamamen bankanın prensiplerine göre şekillenecektir.

İkinci Kredi İmkanı
Bağlı olduğunuz, hesabınızın bulunduğu bankadan ihtiyacınız için belli bir miktarda kredi çektiniz. Ve ödemeler esnasında yine ihtiyaç doğdu. Doğal olarak da ikinci kez kredi almak fikrine kapıldınız. Kredi devam ederken ikinci kredi çekebilmek mümkün olan bir gerçek. Ancak bankacılık faaliyetlerinde her şeyde olduğu gibi bunda da belli kriterler vardır ve incelemeler yapılmaktadır.
• Kredi notunuzun düşük olmaması gerekir. İlk krediyi alırken notunuzun normal seviyede olmasının yanı sıra o ilk kredinin taksitlerini öderken de notunuzun düşmediğinden emin olmalısınız. Bunu kontrol ettirin.
• Aylık gelir durumu da önemli bir gerçektir. İki kredinin birden ödenebilmesi için aylık gelirin de yüksek olması gereklidir.
• Eve kira ödeme, hanede yaşayan kişi sayısınca harcanan maliyetler çıkarıldıktan sonra ikinci kredi için kalan maaş payının ince detaylı olarak hesaplanması gerekmektedir. Bu inceleme yapıldıktan sonra farklı bankalardan ikinci krediyi alabilirsiniz. Hatta maddi gelir yeterli ise üçüncü kredi desteği bile verilmektedir.

Yeni Kredi Çekmiş Biri Yeniden Kredi Alabilir mi?
İkinci krediyi almak için eski krediyi ne zaman aldığınızın çok önemi yoktur. Maddi durum konusunda yukarıda bahsettiğimiz incelemeler yapıldıktan sonra kredinizi çekebilirsiniz. Ödemelerin devam etmesi ile kredinin alınmasına engel olunması mümkün değildir. Ödemeleri düzenli olarak ödemek yeterli bir kriter değildir. Bankacılık işlemleri ile ilgili olan diğer ödemeleri de olması gereken şekilde yapmalısınız. Hatta zaman zaman bazı bankalar kefil de isteyebilmektedir. Geliriniz rahat ödeme planlarına uygun değilse ikinci krediyi almak çok mantıklı olmayabilir. Çünkü kredi taksitlerinin ödenmemesi sicilin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir